تجارت

نفت خام برای چهارمین بار در بورس انرژی عرضه می شود

بهمن ۷, ۱۳۹۷

زیپو کالا: در ۱۵ بهمن نفت خام سبک ایران برای چهارمین بار در بورس انرژی ایران عرضه می شود. این دفعه هم خریداران می توانند کل مبلغ را ریالی پرداخت کنند.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، در اول بهمن ماه جاری، نفت خام برای سومین بار در رینگ بین الملل بورس انرژی ارائه شد اما در نهایت معامله ای صورت نپذیرفت. اما اخیرا اطلاعیه جدیدی برای عرضه نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران انتشار یافته است.
طبق اطلاعیه، عرضه این دفعه نفت خام سبک ایران در ۱۵ بهمن با قیمت هر بشکه ۵۶ دلار و ۲۴ سنت در میز معامله بورس انرژی قرار می گیرد.
نوبت سوم عرضه نسبت به دو دوره قبل تغییر مهمی داشت؛ اول این که مقدار پیش پرداخت از ۱۰ درصد به ۶ درصد کم شد. از دیگر تغییرات دوره سوم عرضه نفت خام در بورس، می توان به امکان تسویه صد درصد ریالی اشاره نمود. به این معنا که افزون بر سازوکار موجود در تسویه (۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی)، به علت محدودیت های ارزی امکان تسویه کامل ریالی هم به وجود آمده است.
در سازوکار پیش‎بینی شده برای تسویه حساب، امکان تسویه نقدی و اعتباری وجود دارد، همین طور خریدارانی که به پرداخت اعتباری تمایل داشته باشند، مدت تسویه حساب از زمان بارگیری از ۶۰ روز در عرضه های پیشین به ۹۰ روز افزایش یافته است.
در مرحله چهارم عرضه باز همانند نوبت قبل، حجم خرید حداقل تعداد ۳۵ هزار بشکه و قیمت پایه ۵۶ دلار و ۲۴ سنت برای هر بشکه تعیین شده است.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، اول بهمن ۱۳۹۷ برای سومین بار نفت خام سبک ایران در بورس ارائه شد، اما پس از تمدید شدن مهلت پرداخت مبلغ اولیه برای خرید نفت، هیچ خریداری مبلغی برای خرید پرداخت نکرد. مهلت پرداخت حصّه نقدی خرید نفت اگرچه تا ساعت ۱۷: ۳۰ امروز (یکشنبه، ۷ بهمن) تمدید گردید، اما در نهایت نفت خام سبک ایران به ریال هم خریداری نیافت. در اطلاعیه عرضه سوم مقدار نفت قابل عرضه یک میلیون بشکه به قیمت پایه ۵۲ دلار و ۴۲ سنت در نظر گرفته شده بود.