سهم ۲۴ درصدی افزایش تولید و صادرات نفت در رشد اقتصادی ایران

زیپو کالا: بخش نفت در بهار سال ۱۴۰۲ در مقایسه با زمان مشابه سال ۱۴۰۱، افزایش ۳۶۸ درصدی داشته و بیش از ۲۴ درصد از رشد تولید ناخالص داخلی در بهار امسال مربوط به افزایش تولید و صادرات نفت بوده است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از وزارت نفت، ایران در ماه های اخیر همیشه اعلام نموده که تولید و صادرات نفت خودرا با وجود ادامه تحریم های آمریکا افزایش داده است. نگاهی به گزارش های ماهانه سازمان کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) نیز این مساله را تأیید می کند. اوپک در تازه ترین گزارش خود اعلام نمود که ایران توانسته رتبه سوم تولید نفت را بین اعضای این سازمان به خود اختصاص دهد.
این در صورتی است که تولید نفت کشور در دولت های پیشین به علت تحریم ها کم شد و ایران به رتبه پنجم اوپک رسید.
اکنون اما آن گونه که جواد اوجی، وزیر نفت اعلام نموده، ایران نه فقط دیگر کاهش تکلیفی تولید نفت و میعانات گازی ندارد، بلکه به هر نقطه از جهان که بخواهد نفت خودرا صادر می کند.
به گفته او، تولید نفت از روزانه حدود ۲.۳ میلیون بشکه در آغاز دولت سیزدهم به ۳.۳ میلیون بشکه در روز رسیده است که نشان دهنده افزایشی ۴۳ درصدی دراین زمینه است.
افزایش تولید و صادرات نفت ایران بر فاکتورهای اقتصادی کشور نیز تأثیر مثبت داشته تا آنجا که برمبنای آمارهای بانک مرکزی، رشد اقتصادی کشور در بهار امسال با احتساب نفت ۶.۲ درصد و بدون نفت ۵.۲ درصد بوده است. به این معنا که حضور نفت در این شاخص اقتصادی تأثیر مثبتی داشته است. مقایسه ارقام امسال با رشد اقتصادی سه ماهه نخست سال ۱۴۰۱ نشان از افزایش بیش از سه برابری رشد اقتصادی کشور دارد.
اگرچه همه گروه ها در بهار امسال رشد اقتصادی مثبت را به خود اختصاص داده اند، اما نفت دراین زمینه نیز رتبه نخست را داشته است.
رشد اقتصادی نفت در بهار امسال ۱۶.۴ درصد بوده که در مقایسه با بهار سال ۱۴۰۱ بیش از ۳۶۸ درصد افزایش نشان میدهد. رشد این بخش در بهار پارینه ۳.۵ درصد اعلام شده بود.
بخش خدمات، صنایع و کشاورزی نیز به ترتیب در بهار سال ۱۴۰۲ رشدی ۶.۲ درصدی، ۳.۷ درصدی و ۲.۲ درصدی داشته اند.
سهم گروههای نفت، خدمات، صنعت و کشاورزی از رشد ۶.۲ درصدی محقق شده در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۲ به ترتیب معادل ۱.۵، ۳.۶، ۰.۸ و ۰.۲ واحد درصد بوده است.
نکته مهم آنست که باتوجه به این اعداد، ۲۴ درصد از رشد تولید ناخالص داخلی کشور در بهار امسال از محل افزایش تولید و صادرات نفت محقق شده است، همین طور در حالی رشد اقتصادی بدون احتساب نفت در بهار امسال در مقایسه با این رقم در بهار پارینه ۲۰۵ درصد افزایش نشان میدهد که آمارها حکایت از افزایش ۲۲۶ درصدی رشد اقتصادی با احتساب نفت در بهار امسال در مقایسه با سال ۱۴۰۱ دارد. این مساله نیز بر تأثیر مثبت نفت بر افزایش تولید ناخالص داخلی تاکید می کند.

منبع: