ایرانیها سالانه چقدر گاز مصرف می کنند؟

زیپو کالا: مصرف سالانه گاز طبیعی کشور بیش از ۲۲۸ میلیارد مترمکعب می رسد که ۷۰ درصد آن در بخش صنعتی و ۳۰ درصد در بخش خانگی و تجاری مصرف می شود، این نسبت در زمستان برعکس بوده به شکلی که ۷۰ درصد گاز از طرف مشترکان خانگی، تجاری و صنایع غیر عمده مصرف می شود و حتی این مقدار به ۸۰ درصد هم رسیده است.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، در این روزهای زمستان با وجود تولید و تزریق بیش از ۸۴۸ میلیون مترمکعب گاز در روز به خطوط سراسری، حالا بیش یک ماه است که روزانه بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیر عمده مصرف می شود که هدررفت منابع، سرمایه و ثروت را در پی دارد. از روزهای دی ماه ۱۴۰۱ مصرف روزانه بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده به سبب سرمای شدید و پایداری هوا نسبت به زمان مشابه پارینه تا ۱۵۰ میلیون مترمکعب بالا رفته است.
آن طور که جواد اوجی وزیر نفت اعلام نموده مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی و تجاری معادل ۲ فاز پارس جنوبی نسبت به زمان مشابه پارینه بالا رفته است. شدت مصرف انرژی در ایران ۲.۵ برابر میانگین جهانی است، اکنون روزانه ۹۹۰ میلیون مترمکعب گاز ترش در کشور برداشت می شود، روزانه از این مقدار گاز حدود ۸۴۸ میلیون مترمکعب در ۲۱ پالایشگاه گازی کشور شیرین سازی و در بخش های مختلف کشور مصرف می شود.
به گفته وی، امسال تولید گاز کشور نسبت به پارینه ۱۳ تا ۱۵ میلیون مترمکعب بالا رفته است. اکنون روزانه بیش از ۱۹۰ میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه های سراسر کشور تحویل داده می شود و هیچ نوع قطعی برق در سراسر کشور گزارش نشده است.
ایران نهمین مصرف کننده انرژی دنیاست
در مورد شدت انرژی، چند عامل مهم تأثیرگذار بر کشورهای مختلف وجود دارد؛ «وسعت جغرافیایی و عوامل آب و هوایی»، «استفاده درست و همه جانبه از شبکه های اطلاعاتی و مخابراتی و اینترنت»، «میزان درآمد»، «قیمت انرژی»، «نسبت سرمایه – نیروی کار»، «گسترش شهرنشینی» و به ویژه «وضعیت اقتصاد و تجارت»، «کشاورزی و شبکه های حمل ونقل» در هر کشور تأثیری مستقیم بر «شدت انرژی» دارند. حالا اگر همین چند عامل گفته شده را متناسب با آنچه در کشورمان وجود دارد، محاسبه نماییم، متوجه خواهیم شد که چرا برمبنای استانداردهای جهانی، میانگین مصرف انرژی در ایران ۲.۵ برابر مصرف جهانی است.
در آمارهای جهانی که هر سال بررسی دوباره و بروزرسانی می شود، ایران همچنان در بین ۱۰ کشوری قرار دارد که بیشترین میزان مصرف انرژی را به خود مختص کرده است. این مساله سال هاست که به عنوان یک موضوع مهم و نگران کننده، مرکز بحث و نظر قرار دارد تا عوامل و ریشه های اصلی، شناسایی و راهکارهایی برای آن پیدا شود، اما اثرگذاری این بررسی ها در زندگی عموم مردم، به شکل مطلوب دیده نمی شود.
طبق آخرین اعلام نهمین مصرف کننده انرژی دنیاست و شاخص شدت مصرف انرژی ایران به بالای ۰.۶۳ درصد رسیده و طبق آمار، مجموع میزان مصرف و تلفات انرژی از عرضه، سبقت گرفته و این مساله می تواند در آینده، ایران را به واردکننده انرژی تبدیل کند یا همچون کمبود منابع آب که امروزه با بحران آن روبه رو شده ایم، در مورد انرژی هم صدق کند، بطوریکه روزی با بحران تامین منابع انرژی هم مواجه شویم.
چگونه مصرف را کاهش دهیم؟
راه کارهای کوتاه مدت و میان مدتی برای کاهش مصرف گاز در کشور وجود دارد، همچون راهکارهای کوتاه مدت در بازه یک تا پنج ساله می توان به افزایش قیمت گاز در همه بخش ها شامل نیروگاه ها، صنایع فولاد، سیمان و پتروشیمی ها، صنایع خرد و مصارف خانگی بخش پرمصرف، اداری و تجاری با هر روش ممکن همچون پلکانی، تدریجی، اعمال جرایم و حتی آزاد سازی کامل قیمت ها، افزایش قیمت گاز در ایام خیلی سرد و قیمت برق در ایام خیلی گرم بمنظور تشویق مشترکان به کاهش مصرف انرژی در بازه زمانی اعلام شده اشاره نمود.
همچنین به واردات سریع وسایل گرمایشی و سرمایشی با راندمان بالا و از نوع کم مصرف بدون تعرفه گمرکی و فروش توأم با تسهیلات آنها به مردم، تعطیلی یا محدودسازی مصرف گاز در صنایع عمده در ایام اوج مصرف گاز، توسعه سریع نیروگاه های خورشیدی فوتوولتائیک بوسیله واردات پنل های خورشیدی و راه اندازی آنها در نزدیکی شهرهای پرجمعیت یا دارای سابقه کمبود، نوسازی، بهسازی و تعمیرات اساسی نیروگاه های فرسوده با هدف بهبود راندمان آنها، تسهیلات ارزان بانکی برای تعویض در و پنجره های فرسوده با انواع دوجداره، نوسازی موتورخانه ها، پکیج ها و کولرهای گازی قدیمی و فرسوده می توان اشاره نمود.
در حوزه راه کارهای طولانی مدت نیز می توان به بومی سازی و ساخت داخل تجهیزات روشنایی، سرمایشی و گرمایشی کم مصرف در مقیاس وسیع و جایگزینی با تجهیزات پرمصرف و فرسوده، اجرای کامل مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در ساختمان های جدید الاحداث و بهسازی و نوسازی تمامی ساختمان های اداری و عمومی دولتی با هدف مصرف کمتر انرژی، سرمایه گذاری و بهبود راندمان نیروگاه های کشور با بهره بردن از تجهیزات و تکنولوژی های روز و تبدیل نیروگاه های حرارتی به سیکل ترکیبی و همین طور نوسازی و بهسازی شبکه انتقال برق، توسعه و نصب فراگیر کنتورهای هوشمند و قرائت ازراه دور با قابلیت قطع و وصل گاز و برق بمنظور مدیریت پرمصرف ها اشاره نمود.
هر چند ایران از نظر ذخایر گازی غنی است و مشکلاتی نیز در زمینه مدیریتی وجود دارد اما با اینحال نمی توان واقعیت مصرف فزاینده انرژی در ایران را نیز نادیده گرفت، موضوعی که اگر از اکنون فکری به حال آن نشود اساسا در آینده دامن گیر کشور خواهد شد، پس لازم است همه مشترکان به این مساله توجه داشته باشند.