عملكرد سازمان ملی زمین و مسكن در سال ۹۸، ۷۷۵ هكتار زمین آزاد شد سعادت آباد آزاد نشد!

به گزارش زیپو كالا طول كشیدن روند بازسازی مسكن مهر كرمانشاه و سرپل ذهاب و همینطور عدم اجرای حكم دادگاه در مورد برج سعادت آباد، نمرات منفی سازمان ملی زمین و مسكن پارسال بود؛ اما برای اتمام حدود ۹۸ درصد مسكن مهر تحت مسئولیت این سازمان و بازگشت ۷۷۵ هكتار زمین به ارزش ۴۰۰۰ میلیارد تومان زمین دولتی از دست زمین خواران باید نمره مثبت داد.
به گزارش زیپو كالا به نقل از ایسنا، تأمین زمین و تأمین مسكن در قالب سیاستهای ابلاغی دولت، مهمترین وظایف سازمان ملی زمین و مسكن بعنوان زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی است. البته این سازمان وظیفه دارد در هر جا كه زمین دولتی مورد تعرض غیر قرار گرفت نسبت به رفع تصرف و آزادسازی آن اقدام نماید.
در پروژه مسكن مهر اجرای یك میلیون و ۱۹۰ هزار واحد در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر به عهده سازمان ملی زمین و مسكن گذاشته شد؛ ماموریتی كه ۱۲ سال طول كشید تا این سازمان بالاخره آنرا در انتها سال ۱۳۹۸ به انجام برساند و البته هنوز كمتر از ۳۰ هزار واحد به علل مختلف به اتمام نرسیده است. با این وجود می توان گفت تقریباً ۹۷.۵ درصد مأموریت سازمان ملی در بخش مسكن مهر آخر یافته است.
بازگشت ۴۰۰۰ میلیارد تومان زمین به بیت المال
یكی از مسئولیت های تقریباً پر دردسر سازمان ملی زمین و مسكن مقابله همیشگی با افرادی است كه همواره در هر نقطه كشور مبادرت به تصرف زمین های دولتی می كنند. از سواحل خوش آب و هوای شمال گرفته تا منطقه ییلاقی لواسان، دماوند و حتی گران قیمت ترین نقطه در شمال تهران! پرونده ای در این مورد آخر در سال ۹۸ تحت عنوان «برج سعادت آباد» رسانه ای شد و دادگاه در ۷ مردادماه حكم قلع و قمع زمین و بازگشت آن به دولت را صادر كرد. با این وجود بعد از گذشت بیشتر از ۷ ماه هنوز اجرای حكم به سرانجام نرسیده و مطابق آخرین شنیده ها زمین یا معادل ریالی آن به دولت برنگشته است.
این در شرایطی است كه شهریور ماه سال قبل علی نبیان مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن به ایسنا اظهار داشت كه حكم دادگاه در مورد ساختمان سعادت آباد اجرا خواهد شد.
با این حال، اقدامات مناسبی از جانب سازمان در دیگر نقاط كشور طی سال ۱۳۹۸ به انجام رسید. رفع تعرض فوری ۲۴۸۷ مورد زمین به مساحت ۱۴۳۴ هكتار، اجرای ۶۵۵ حكم قطعی رفع تصرف و آزاد سازی ۷۷۵ هكتار زمین به ارزش بیشتر از ۴۰۰۰ میلیارد تومان از اقداماتی است كه سازمان ملی زمین و مسكن در سال ۱۳۹۸ با تاكید بر یگان حفاظتی خود موفق به انجام آن شد.
سازمان پارسال تلفن چهار رقمی ۱۶۵۶ یگان حفاظت از اراضی را به منظور دریافت گزارش های مردمی در حوزه زمین خواری راه اندازی نمود كه هموطنان می توانند در سرتاسر كشور، هر نوع تصرف زمین های دولتی را از راه این شماره تلفن گزارش كنند.
یكی دیگر از برنامه های سازمان ملی زمین و مسكن پارسال تأمین زمین برای ۲۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی در محدوده تحت مسئولیت بنیاد مسكن و شركت بازآفرینی شهری است. بر مبنای اعلام محمود محمودزاده معاون مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، برای تمام واحدهای طرح اقدام ملی زمین تأمین شده است. با این وجود به نظر می آید اجرای پروژه در بخش بازآفرینی گرفتار چالش بزرگ تأمین زمین از سویی دستگاهها و نهادهای دولتی است كه حاضر نیستند زمین های خویش را در اختیار این طرح بگذارند.
بازسازی مسكن مهر سرپل ذهاب دو برابر زمان مقرر طول كشید
بازسازی و مقاوم سازی واحدهای مسكن مهر صدمه دیده از زلزله سرپل ذهاب در شهر های اسلام آباد غرب و سرپل ذهاب بنابه اعلام سازمان ملی زمین و مسكن در سال ۱۳۹۸ انجام شده است. در سرپل ذهاب مجموعا ۸۸۰ واحد مسكونی تخریب شد. صدمه دیدگی ها عموما مربوط به نما و دیوارهای بیرونی ساختمان ها بود و اسكلت، سازه وسقف این ساختمان ها گرفتار ریزش نشد. از فروردین ماه ۱۳۹۷ عملیات بازسازی شروع شده بود كه قرار بود ۹ ماهه به پایان برسد اما تقریباً بیشتر از دو برابر این زمان طول كشید و آبان ۹۸ تكمیل شد.
یكی دیگر از چالش هایی كه سازمان ملی زمین و مسكن همواره با آن مواجه می باشد كمبود زمین برای اجرای پروژه های دولتی است. با عنایت به این كه زمین قابلیت تولید ندارد، این مساله چالش اصلی سازمان در این عرصه به حساب می آید كه تا كنون سازمان ملی، كما بیشتر از عهده این مسئولیت برآمده است.