رئیس هیات روابط پارلمان اروپا: حذف دلار از مبادلات اقتصادی اروپا هدف اصلی راه اندازی SPV است

زیپو كالا: رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران اظهار داشت: اتحادیه اروپا در نظر دارد با راه اندازی SPV (كانال ارتباط مالی ایران و اروپا) دلار را از مبادلات اقتصادی حذف كند.

به گزارش زیپو كالا به نقل از اتاق بازرگانی ایران، تاریا كرونبرگ با اشاره به این كه این دور از تحریم های ایالات متحده آمریكا مقابل ایران با دوره های پیشین تفاوت دارد، گفت: آمریكا از راه كنترلی كه بر دلار بعنوان مرجع اصلی تبادلات مالی دارد، شركت های اروپایی را هم تحت كنترل خود درآورده است. بنا بر این خیلی از شركت های بزرگ اروپایی از تبعات این دوره از تحریم ها ترسیده اند و همین ترس مانع تداوم فعالیت آنها با ایران شده است.
رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران با اشاره به تلاش اتحادیه اروپا جهت راه اندازی SPV بعنوان كانال ارتباط مالی میان ایران و اروپا، اظهار داشت: باید بگویم مسئولان این طرح در اروپا ۲۴ ساعته مشغول كار روی آن هستند و تلاش دارند آنرا هرچه زودتر به مرحله اجرا برسانند. اما باید توجه داشته باشیم كه این تجربه هم برای ایران و هم اتحادیه اروپا، كاملاً جدید است و همین تازگی سبب شده تاكمی تأخیر درروند كار پیش بیاید.
به گفته كرونبرگ هدف اصلی از طریق اندازی این سازوكار مالی، پیشگیری از به كار بردن دلار در مبادلات اقتصادی می باشد. فضایی شفاف برای توسعه تجاری و مبادلات اقتصادی میان ایران و اروپا به صورت متعادل احداث خواهد شد؛ درست مانند سیستمی كه قبلاً در مبادلات كالا با كالا وجود داشت.
رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران ضمن محرمانه تلقی كردن جزئیات راه اندازی این كانال ویژه مالی، اضافه كرد: وزرای اقتصاد كشورهای اروپایی به خصوص انگلیس، فرانسه و آلمان در حال كار روی این چاره هستند و جزئیات بزودی نهایی شود. تنها می توانم بگویم سازوكارهای جدیدی درراه است كه شركت ها، هم شركت های ایرانی و هم شركت های اروپایی، باید جهت استفاده از آنها آموزش لازم را ببینند.
رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران اشاره كرد: امیدواریم كه این چاره همانطور كه فدریكا موگرینی هم اشاره نمود تا آخر امسال نهایی شود؛ كه این نهایی شدن بیشتر به بخش های فنی و مسائل تكنیكی SPV مربوط است؛ اما بالقطع به جهت اینكه شركت ها بتوانند رسماً از این كانال مالی استفاده كنند به زمان بیشتری نیاز داریم.
SME ها، منتفع نهایی SPV هستند
به اعتقاد تاریا كرونبرگ، شركت هایی كه بیشترین نفع را از این سازوكار مالی ویژه خواهند برد، شركت های كوچك و متوسط هستند كه در دوران تحریم ها تاكید بسیاری بر همكاری آنها از طرف مقام های ایرانی و اروپایی میگردد. علاوه بر این در تلاشیم تا از این سازوكار در صنایع غذایی و دارویی كه مشمول تحریم ها نیستند، استفاده نمائیم.
وی درانتها تاكید كرد: برجام تنها در مورد منافع اقتصادی نیست، بلكه در مورد اهداف سیاسی و همكاری مشترك ایران با كشورهای دیگر و اروپاست؛ بدین سبب من فكر می كنم هم ایران و هم اروپا باید خوشحال باشند كه توانسته اند در چارچوب این توافق بین المللی به این ارتباط دوطرفه دست پیدا كنند.