قزاقستان تخطی از سهمیه تولید در اوپک پلاس را جبران می کند

زیپو کالا: وزارت انرژی قزاقستان از برنامه این کشور برای جبران تخطی از سهمیه خود در اوپک پلاس طی ماه مارس آگاهی داد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، وزارت انرژی قزاقستان روز یکشنبه (۲۶ فروردین ماه) در اطلاعیه ای اعلام نمود این کشور در نظر دارد تولید نفت خام خودرا در ماه مارس که فراتر از سهمیه توافق شده در ائتلاف اوپک پلاس (تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیر اوپک) بوده است، جبران کند.
این وزارتخانه اعلام نمود که طبق گزارش منابع ثانویه، قزاقستان به سبب شرایط آب و هوایی و الزام های گرمایشی ۱۳۱ هزار بشکه در روز بالاتر از سهمیه خود در ماه مارس ساخته است.
این نهاد ادامه داد که تا ۳۰ آوریل امسال (سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه) طرح جبرانی را به کارگروه وزارتی نظارت بر توافق اوپک پلاس ارائه خواهدنمود.
پیش تر آمارهای دو منبع صنعتی و محاسبات رویترز نشان داد که تولید روزانه نفت خام قزاقستان در ماه مارس با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به ماه فوریه به یک میلیون و ۵۷۰ هزار بشکه (۶ میلیون و ۶۷۰ هزار تن) رسید و از سهمیه تعیین شده این کشور در قالب برنامه کاهش عرضه ائتلاف اوپک پلاس فراتر رفت.
سهمیه قزاقستان در برنامه کاهش عرضه ائتلاف اوپک پلاس برای ۳ ماه نخست سال ۲۰۲۴ میلادی یک میلیون و ۴۶۸ هزار بشکه است.
کارگروه وزارتی نظارت بر توافق اوپک پلاس در آخرین نشست خود در روز سوم آوریل (چهارشنبه ۱۵ فروردین ماه) بر ادامه برنامه کاهش عرضه این ائتلاف تا انتهای سال ۲۰۲۴ میلادی و در عین حال کاهش تولید داوطلبانه شماری از اعضا تاکید کرد.
این کارگروه همین طور از تعهد عراق و قزاقستان برای دستیابی به پایبندی کامل و جبران تخطی از سهمیه های تولید تعیین شده استقبال کرد.
کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس که در ماه های ژانویه، فوریه و مارس ۲۰۲۴ میلادی مازاد عرضه داشتند، برنامه های دقیق جبران تخطی ها را تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۴ میلادی به دبیرخانه اوپک ارائه خواهند کرد.
این کارگروه بر ادامه نظارت بر پایبندی کشورهای عضو به برنامه کاهش عرضه که تا انتهای سال ۲۰۲۴ مطابق با سی و پنجمین نشست وزیران نفت و انرژی اوپک و غیر اوپک (ONOMM) در چهارم ژوئن ۲۰۲۳ توافق شده بود و در عین حال کاهش عرضه داوطلبانه شماری از اعضای ائتلاف اوپک پلاس که در آوریل ۲۰۲۳ و بعد از آن نوامبر ۲۰۲۳ و فوریه ۲۰۲۴ اعلام شد، تاکید کرد.
کارگروه وزارتی نظارت بر توافق اوپک پلاس با اشاره به ادامه ارزیابی دقیق شرایط بازارهای جهانی نفت خام به تمایل کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس برای رسیدگی به تحولات بازار و آمادگی برای اتخاذ تدابیر اضافی در هر زمان، با تاکید بر انسجام بین اوپک و غیر اوپک اشاره نمود.