راهداری در افزایش قیمت بلیت اتوبوس نقشی ندارد

زیپو کالا: به گزارش زیپو کالا، دبیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: برای افزایش قیمت بلیت اتوبوس ستاد تنظیم بازار باید دستور دهد و سازمان راهداری در مورد افزایش قیمت نقشی ندارد.

داریوش باقرجوان دبیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه از (۲۰ اسفندماه) پیش فروش بلیت های حضوری و اینترنتی نوروز اتوبوس شروع شده، اظهار داشت: ظرفیتهای مناسبی در اختیار سازمان راهداری قرار گرفت؛ باآنکه آغاز سفرهای نوروز از (۲۴ اسفندماه) آغاز و تا (۱۷ فروردین) ادامه خواهد داشت اما برپایه مشاهدات میدانی حکایت از این دارد که مسافرین از (۲۰ اسفندماه) سفرهای نوروزی را شروع کردند.
دبیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در ادامه اشاره کرد: بین (۲۰ اسفندماه) تا (۲۴ اسفندماه) میزان تقاضای بالای بلیت مواجه گردید که به ترتیب انجام و مسافرین اعزام شدند. اکنون ظرفیت به اندازه کافی مسافران برای تردد به مقاصد مختلف وجود دارد؛ بعضاً مسیرهایی از مبدا استان تهران ممکنه تقاضا بالا باشد که برای این مسیرها سرویس فوق العاده با ظرفیت کامل در نظر گرفته شده است.
وی اشاره کرد: نزدیک به ۱۱ هزار و ۲۰۰ دستگاه اتوبوس در راه سرویس دهی هستند که از این تعداد ۷ هزار و ۵۰۰ ناوگان در مسیرهای طولانی و ۳ هزار و ۷۰۰ ناوگان اتوبوس دیگر امکان تردد در مسیرهای کوتاه و درون استانی را خواهند داشت.
باقرجوان در مورد اتوبوس راهیان نور اظهار داشت: اتوبوس های که به راهیان نور اختصاص پیدا شده بود، اکنون این دو هزار دستگاه ناوگان وارد مدار جابه جایی مسافرین نوروزی شده است؛ ازاین رو در تهیه بلیت اتوبوس با مشکل روبه رو نخواهیم بود. ۱۹ هزار دستگاه ون و مینی بوس، ۳۰ هزار دستگاه سواری کرایه پلاک عمومی جاده ای درحال خدمت رسانی به مسافرین نوروزی هستند.
وی افزود: سفرهای نوروزی تلفیقی از سفرهای کوتاه بین شهری، استانی و مسافت های طولانی است که سازمان راهداری موظف است که تمام درخواست های مسافرین را پاسخگو باشد. نزدیک به ۲ هزار و ۶۰۰ شرکت و مؤسسه حمل و نقل مسافر درحال انجام این امر هستند.
این مسؤول اضافه کرد: افزایش قیمت بلیت اتوبوس برعهده ستاد تنظیم بازار است و اگر از مقامات بالا دستور دهند سازمان راهداری موظف به رعایت خواهد بود. نرخ گذاری بلیت اتوبوس باید برپایه هزینه ها خواهد بود؛ اساسا افزایش قیمت بلیت نیازمند نظرات کارشناسی شده است.

منبع: