افزایش ۲۰ درصدی صادرات به ازبکستان

به گزارش زیپو کالا، طی ۱۰ ماهه سال جاری حجم صادرات به ازبکستان بیشتر از ۲۷۰ میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲۰ درصدی کرده است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، اکبر گداری، سرپرست دفتر روسیه و قفقاز سازمان توسعه تجارت ضمن اشاره به دستاوردهای سفر وزیر صمت به ازبکستان، اظهار داشت: عباس علی آبادی، وزیر صمت به همراه یک هیأت تجاری از بخش خصوصی ۴ تا ۷ بهمن سالجاری عازم ازبکستان شد؛ در این سفر مقرر شد وزیر انرژی ازبکستان برای پیگیری موضوعات و امضای توافقات نهایی عازم تهران شود.
وی با اشاره به اینکه وزیر انرژی ازبکستان ۱۳ اسفند وارد تهران شد، افزود: میرزا محمود اوف چورابیک، وزیر انرژی ازبکستان به همراه تیمی از معاونان وزارت خانه های مختلف این کشور همچون حمل و نقل، معدن و تجارت و سرمایه گذاری و برخی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی به تهران آمدند.
به گفته گداری سفر هیأت دولتی ازبکستان تا ۱۶ اسفند ادامه می یابد.
سرپرست دفتر روسیه و قفقاز سازمان توسعه تجارت ضمن اشاره به برنامه ریزی دیدارهای هیأت دولتی ازبکستان از ایران، اظهار نمود: معاونان وزارت صمت در ۵ کمیته مختلف همچون صنعت، خودرو، دارو، معدن و حمل و نقل هیأت ازبکی را همراهی خواهند کرد.
وی افزود: مطابق برنامه ریزی های انجام شده سه شنبه ۱۵ اسفند، وزیر صمت و وزیر انرژی ازبکستان جمع بندی از توافقات نهایی بین دو کشور را عرضه خواهند داد که امیدواریم این سفر نتایج مثبتی برای ما همراه داشته باشد.
گداری با برشمردن مهم ترین اقلام صادراتی ایران به ازبکستان، بیان نمود: انواع کامپاندهای پلیمری، کابل، محصولات در ارتباط با خوراک آماده آبزیان، پروفیل فولادی و… و. در یک سال گذشته به ازبکستان صادر گردیده است و از این کشور هم نخ پنبه، پتاسیم، حبوبات، لوبیا چیتی و نخ ابریشمی وارد ایران شده است.
سرپرست دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه حجم مبادلات ۱۰ ماهه ایران با ازبکستان را بیشتر از ۳۷۰ میلیون دلار دانست و اضافه کرد: حجم صادرات به این کشور بیشتر از ۲۷۰ میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲۰ درصدی کرده است. همینطور حجم واردات حدود ۱۰۰ میلیون دلار بوده است.
بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت ایران، وی با تکیه بر این که ازبکستان جزو ۱۵ کشور هدف صادراتی ایران است، اظهار داشت: در ۲۰۲۳ حجم مبادلات ایران بر اساس گزارش مرکز آمار ازبکستان بیشتر از ۵۰۰ میلیون دلار بوده است.

منبع: