صدور ۱۳ هزار و ۴۸۳ گواهی تمکن مالی در سال ۱۴۰۲

به گزارش زیپو کالا، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام نمود: از آغاز سالجاری تا پایان هفته ابتدایی دیماه ۱۴۰۲ تعداد ۱۳ هزار و ۴۸۳ گواهی تمکن مالی صادر گردیده است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، صدور گواهی تمکن مالی که تا خرداد ماه سال جاری به صورت حضوری با رجوع متقاضیان به سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه صورت می گرفت در تحولی دیجیتال با هدف تسهیل عرضه خدمات به سهامداران در حاشیه نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار رسماً مورد بهره برداری قرار گرفت و این سرویس الکترونیکی شد.
آمار صدور گواهی تمکن مالی در ۱۰ ماه
در همین حال، بررسی آمار انتشار یافته از آن حکایت می کند که از آغاز سالجاری تا پایان هفته ابتدایی دیماه ۱۴۰۲ تعداد ۱۳۴۸۳ گواهی تمکن مالی به صورت الکترونیک و حضوری صادر شده در حالیکه در سال ۱۴۰۱ فقط ۳۰۳۴ گواهی به صورت حضوری صادر شده بود.
مزیت ها
بر پایه این گزارش، صدور گواهی تمکن مالی برای «دریافت خدمات کنسولی جهت اقامت در سایر کشورها و اثبات توان مالی دانشجویان برای پرداخت شهریه دانشگاه های بین المللی» همچون مزیت های الکترونیکی شدن این خدمت است.
روش دریافت گواهی تمکن مالی

بنا بر اعلام شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، سهامداران سجامی شده می توانند با رفتن به درگاه یکپارچه ذی نفعان بازار سرمایه(سامانه DDN)، بخش میز خدمت الکترونیک، با انتخاب نوع گواهی مورد نیاز خود، درخواست خویش را ثبت کرده و نسخه الکترونیکی و مورد تأیید صورت وضعیت دارایی خویش را دریافت نمایند.
افزون بر این، با عنایت به آنکه این درخواست در درگاه یکپارچه ذی نفعان بازار سرمایه(DDN) ثبت می شود، نیازمند عرضه هیچ مدرکی نیست و شخص می تواند نامه صورت وضعیت دارایی را برای یک تاریخ مشخص در گذشته، درخواست کند. همینطور تعیین بازه زمانی خلاصه گردش معاملات، انتخابی و به انتخاب شخص است. مبلغ قید شده در صورت وضعیت دارایی شامل ارزش کلیه سهام متعلق به شخص، با کسر سهام وثیقه یا سهام مسدود(فریز) شده شخص است.
همچنین، در صورتیکه متقاضیان از وثیقه یا مسدود بودن سهام خود یا علل آن اطلاع نداشته باشند، می توانند از راه کارگزار ناظر خود استعلام و مبادرت به حل آن کنند. برای صدور صورت وضعیت دارایی، حداقل دارایی اشخاص در نظر گرفته نمی گردد. با عنایت به آنکه هم اکنون اپراتور صحت نام انگلیسی اظهار شده توسط متقاضی را بررسی و تأیید می کند، صدور نامه تمکن مالی حداقل یک روز کاری زمان می برد و اشخاص می توانند نسخه الکترونیکی آنرا در چارچوب فایل PDF دریافت و در صورت تمایل و نیاز پرینت بگیرند.

منبع: