کاربرد ویژه هوش مصنوعی در حل مسائل پیچیده شبکه برق

زیپو کالا: به گزارش زیپو کالا، سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: هوش مصنوعی در حل مسائل پیچیده بهره برداری، برنامه ریزی شبکه برق، تشخیص و پیش بینی حملات سایبری کاربرد بسیاری دارد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از وزارت نیرو، مصطفی رجبی مشهدی در نخستین جلسه از سلسله نشست های مشترک مجمع قدرت بخش ایران IEEE و شرکت مدیریت شبکه برق ایران با عنوان کاربردهای هوش مصنوعی در شبکه های قدرت مدرن، با اشاره به ماموریت های شرکت مدیریت شبکه برق ایران اظهار داشت: راهبری و پایش شبکه برق کشور ماموریت اصلی این شرکت است که شامل راهبری ۶۰۰ ایستگاه نیروگاه و پست های انتقال برای تامین برق پایدار می باشد.
وی با اعلان اینکه یکی دیگر از ماموریت های مدیریت شبکه هماهنگی اجرای عملیات بازار عمده فروشی و هماهنگی معاملات خارج از بازار است اظهار داشت: مدیریت اطلاعات و داده ها و مخابرات صنعت برق که شامل حدود ۳۳ هزار کیلومتر فیبر نوری است و بهره برداری از این شبکه از دیگر ماموریت های مدیریت شبکه است.
رجبی مشهدی اشاره کرد: در عرصه های صیانت از این سیستم ها، مدیریت بار و انرژی به ویژه در سمت مشترکان عمده به عهده مدیریت شبکه برق می باشد و همین طور در هر عملیاتی اگر تجهیزی بخواهد برق دار شود باید به شبکه سراسری برق کشور متصل شود تا بتواند با برنامه ریزی میان مدت، کوتاه مدت یا طولانی مدت در شبکه بصورت پایدار باقی بماند.
وی افزود: کاربردهای هوش مصنوعی در بهره برداری از سیستم قدرت، در حل مسائل پیچیده بهره برداری و برنامه ریزی شبکه، تشخیص و پیش بینی حملات سایبری، پیش بینی بار و مؤلفه های آن، سوخت تحویلی، ذخایر آبی و تولید منابع تجدید پذیر، پیش بینی قیمت بازار برق، بورس انرژی و رفتار بازیگران، نظارت زمان واقعی، تحلیل رفتار سیستم قدرت و پیش گیری از شرایط غیر طبیعی و استفاده از ابزار است.
وی با اشاره به تجارب به کارگیری هوش مصنوعی در صنعت برق، اظهار داشت: تجربه ای در شرکت برق منطقه ای هرمزگان درباب سیستم هشدار سرقت از دکل های انتقال برق داشتیم و همین طور تجربیاتی در شرکت های برق منطقه ای مازندران، گلستان، باختر، آذربایجان، سمنان، توزیع شیراز و البرز و توزیع استان مرکزی داشتیم.
سخنگوی صنعت برق ضمن تاکید بر موضوع شرایط ناترازی و محدودیت هایی که شبکه برق ایران هم اکنون با آنها مواجه می باشد، اظهار داشت: بصورت جدی بدنبال حل این مشکلات هستیم و از ارائه پیشنهادات مناسب در راستای حل این مسائل استقبال می نماییم.
محمد شاهیده پور عضو هیأت علمی دانشگاه ایلینوی آمریکا، موضوعی با عنوان مروری بر کاربردهای هوش مصنوعی در سیستم های قدرت را بیان کرد و جمشید آقایی عضو هیأت علمی دانشگاه کوئینزلند استرالیا به موضوع هوش مصنوعی در پیش بینی و پاسخ گویی بار پرداخت.
در این جلسه گئورک باباملک قره پتیان، رییس مجمع قدرت بخش ایران IEEE، مصطفی پرنیانی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف، مجید صنایع پسند، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، مهدی علیاری، عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، تورج امرایی، عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و حمیدرضا بقایی عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس حضور داشتند.