ساماندهی حمل محمولات معدنی و وانت بارها و کاهش اسناد حمل غیرواقعی

زیپو کالا: معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از ساماندهی حمل محمولات معدنی، ساماندهی حمل کالا توسط وانت بارها و بررسی وچگونگی کاهش اسناد حمل غیر واقعی، به عنوان سه پروژه عمده بخش حمل و نقل خبرداد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، «حمیدرضا شهرکی» در نشست هم اندیشی بخش حمل و نقل جاده ای کالا، اضافه کرد: در عرصه ساماندهی محمولات معدنی باتوجه به قانون الزام، همه جابه جایی کالا باید در سطح جاده ها با ناوگان عمومی تحت صحابت بارنامه باشد، به همین دلیل ظرفیتی در قانون بودجه امسال ایجاد و ابلاغ گردید که طبق آن با استقرار دفاتر صدور بارنامه باید تمامی محمولات معدنی با صدور بارنامه جابه جا شود.
معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اشاره کرد: برای ساماندهی این حوزه نشست هایی با حضور معاون امور معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت شکل گرفت که در نهایت مقرر شد، اطلاع رسانی های لازم به فعالان این عرصه انجام تا کنترل و نظارت ها تشدید شود و بر طبق بند «ت» تبصره ۷ قانون بودجه این ظرفیت فعال و مسیر ساماندهی محمولات معدنی هموارتر شود.
شهرکی در ادامه به موضوع ساماندهی وانت بارها اشاره نمود و اظهار داشت: برمبنای اطلاعات دوربین های پلاک خوان در سطح راه های کشور، سالیانه بیش از ۲۵۰ میلیون تن بار توسط وانت بارها بوسیله مسیرهای جاده ای حمل می شود که بر طبق قانون باید این محموله ها تحت صحابت بارنامه حمل شود.
وی اشاره کرد: ساماندهی این حوزه نیز از انتهای سال قبل شروع شده است و آخرین گزارش ها و اقدامات اجرائی توسط استانها در این نشست عنوان شد.
این مقام مسؤول درباره ی کنترل اسناد حمل و نقل کالا، اظهار داشت: این اسناد تمبر دولتی در حکم قرارداد حمل است و با درخواست سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در اختیار شرکت های حمل و نقل بصورت اسناد الکترونیکی قرار می گیرد، بر این اساس باید همه مندرجات آن کامل، درست و واقعی درج شود.
وی از تأیید برخط بارنامه حمل و اختصاص کد رهگیری به آن آگاهی داد و اظهار امیدواری کرد: زمینه ایجاد فضای شفاف و مناسب در فضای کسب وکار و صنعت عظیم حمل و نقل کشور که عمده آن مربوط به بخش حمل و نقل عمومی جاده ای است، فراهم گردد و فعالان این حوزه بتوانند خدمات بیشتری به مردم ارایه کنند.

منبع: