گزارش زیپو كالا؛ غفلت قانون از اراضی کشاورزی که تبدیل به مسکن می شوند

زیپو کالا: ۷۰ درصد اراضی کشاورزی کشور مربوط به کلاس ۳ و ۴ بوده که اجازه ساخت و ساز دارند. برمبنای آمار انتشار یافته ۵۰ درصد اراضی کشاورزی کشور دیم بوده که جز اراضی ۳ و ۴ محسوب می شوند.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، برمبنای قانون اراضی کشاورزی کلاس یک و دو نباید مجوز تغییر کاربری دریافت کرده و در آنها ساخت و ساز صورت گیرد. این تاکید قانون بر زمینهای کلاس یک و دو به این معنا است که ۷۰ درصد باقی مانده اراضی که مربوط به کلاس ۳ و ۴ هستند اجازه ساخت و ساز دارند. با تصمیمات اتخاذ شده بنظر می رسد تغییر کاربری در اراضی کشاورزی مقرر است شکل قانونی بگیرد.
ساخت مسکن به چه قیمت؟
چند درصد اراضی کشور جز اراضی درجه یک و دو هستند؟ آیا اراضی ۳ و ۴ قابلیت احیا ندارند؟
بر اساس آمار انتشار یافته ۵۰ درصد اراضی کشاورزی کشور دیم بوده که جز اراضی ۳ و ۴ محسوب می شوند. میزان کشت محصول خصوصاً در این زمین ها بستگی به میزان بارش دارد.
یکی از کارشناسان و پژوهشگران مؤسسه تحقیقات خاک و آب اظهار داشت: با برنامه هایی که برای جهش تولید مسکن دیده شده، اراضی کلاس ۳ و ۴ که درحال تولید غذا برای کشور هستند متأسفانه در معرض تهدید تغییر کاربری قرار گرفته اند.
کامبیز سوداگر با اشاره به مساحت اراضی قابل کشت کشور، تصریح کرد که هم اکنون ۱۸ میلیون هکتار اراضی قابل کشت در کشور وجود دارد؛ از این آمار فقط ۱.۵ میلیون هکتار آن در کلاس یک قرار دارد. حدود ۲.۵ میلیون هکتار کلاس دو و باقی یعنی بیش از ۷۰ درصد این اراضی کشاورزی مربوط به کلاس های ۳ و ۴ است.
این کارشناس حوزه خاک و آب تصریح کرد: برمبنای تقسیم بندی اراضی، زمینهای کلاس ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ قابل کشت بوده و فقط اراضی کلاس ۶ قابلیت کشت ندارند؛ البته کشت در اراضی کلاس ۵ هم دشوار بوده و با یک سلسله روش هایی می توان کشاورزی کرد.
مشخصات اراضی کلاس ۱، ۲، ۳ و ۴ کشاورزی
این کارشناس در ادامه سخنان خود با اشاره به اراضی کلاس یک و دو توضیح داد: محدودیت های کشت به لحاظ تقسیم بندی رتبه اراضی کشاورزی اینگونه است که اراضی کلاس یک بدون هیچ مشکلی توان کشت دارند؛ از زمینهای کلاس یک که جلوتر می رویم محدودیت ها شروع می شود. بطورمثال در اراضی کلاس دو ممکنست با سفتی خاک رو به رو باشیم که قابل اصلاح است.
بازرگان در تعریف اراضی ۳، ۴ و ۵ اشاره کرد: اصلاح زمینهای کشاورزی کلاس ۳ مشکل تر بوده اما می توان هزینه کرد و در ادامه از سود آن در تضمین امنیت غذایی جامعه بهره برد. زمین که کمی شورتر می شود جز دسته کلاس ۴ قرار می گیرد. زمینهای کلاس ۵ هم که قابل کشاورزی دارد، می توان برای برخی محصولات خاص در نظر گرفت.
وی اضافه کرد: این زمین ها ممکنست سنگلاخی باشد و برای کشت گندم مناسب نباشد ولی بستگی به نوع محدودیت می توان محصول مناسب این زمین ها را انتخاب نموده و با عملیات زه کشی کشت موفق داشت. هزینه دارد اما از سود تولید، کشور بهره مند می شود. حتی ممکنست کشاورز زمین را تبدیل به باغ کرده و درختکاری کند. درآمد طولانی از آن نیز سرمایه گذاری را برای باغدار توجیه می کند. بدین سبب سرمایه گذاری اولیه سنگین است اما برای کشور ما که محدودیت خاک حاصلخیز دارد اتفاقاً صرفه اقتصادی دارد که دولت به کشاورز کمک نماید و وام بلندمدت بدهد تا خاک را اصلاح نماید.
به گفته این کارشناس حوزه خاک و آب، زمینهای درجه ۱ تا ۴ اراضی کشاورزی شناخته شده ای هستند که طبیعی است از زمینهای درجه یک به بعد برای کشت محصولات نیاز به هزینه باشد. هنگامی که از اراضی یک عبور می نماییم یعنی محدودیت ها درحال بروز است که اراضی درجه دو کشاورزی را تشکیل می دهد تا به سطح ۵ و ۶ می رسند.
فعالان بخش کشاورزی به شدت مخالف تغییر کاربری در اراضی ۳ و ۴ و حتی ۵ هستند و اصرار دارند قانون جهش مسکن باید اصلاح گردد. این قانون امنیت غذایی کشور را تهدید می کند و فرصت اصلاح این قانون در لایحه برنامه هفتم توسعه است و نمایندگان خانه ملت باید به این مساله توجه داشته باشند.
غفلت دولتمردان از زمینهای کشاورزی ۳ و ۴
رئیس سازمان امور اراضی کشور با اشاره به اینکه امسال ۷۸ هزار مورد تغییر کاربری و ۴۰ هزار مورد ساخت و ساز بدون مجوز در اراضی کشاورزی شناسایی و اعلام شده است، از مدیران استانی خواست دراین زمینه اقدام قضائی انجام دهند.
به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، رضا افلاطونی اظهار داشت: شناسایی تغییر کاربری ها و ساخت و سازهای بدون مجوز اراضی کشاورزی بوسیله پایش هوشمند و با کمک تصاویر ماهواره ای و سامانه ۱۳۱ انجام شده است. اطلاعات در مورد تغییر کاربری و ساخت و سازهای بدون مجوز را هر هفته به استانها ارسال می نماییم و استانها باید گشت یگان حفاظت را بطور مستقیم به این عرصه ها اعزام کنند.
افلاطونی افزود: ۵ استان تهران، البرز، قزوین، آذربایجان غربی و اصفهان عملکرد خوبی در شناسایی و مقابله با تخلفات تغییر کاربری و ساخت و سازهای بدون مجوز در اراضی کشاورزی داشته اند.
وی با اشاره به اینکه حفظ کاربری اراضی کشاورزی خط قرمز وزیر جهاد کشاورزی است و بر آن تاکید دارد، اشاره کرد: هم اکنون مجموع اراضی و خاک های کشاورزی درجه یک و دو در کشور بیش از ۵ میلیون هکتار است که ۲۹ درصد اراضی کشاورزی را تشکیل می دهد.
رئیس سازمان امور اراضی کشور سطح اراضی درجه یک کشاورزی کشور را بیش از یک میلیون هکتار معادل ۶ درصد و سطح اراضی کشاورزی درجه ۲ را بیش از ۴ میلیون و ۲۹۷ هزار هکتار معادل ۲۳ درصد اراضی کشاورزی عنوان نمود.
وی اظهار داشت: اراضی کشاورزی به امانت به دست ما رسیده و باید بتوانیم اراضی درجه یک و دو را حفظ نماییم.
انحصار مرجعیت تشخیص کلاس خاک
افلاطونی در همین حال مرجع تشخیص کلاس خاک های کشاورزی را فقط مرکز تحقیقات کشاورزی معرفی نمود.
وی اظهار داشت: مسکن از اولویت های کشور است اما در جایگاه خودش باید به آن پرداخته شود نه آن که خاک های کشاورزی درجه یک و دو در اختیار آن قرار گیرد.
رئیس سازمان امور اراضی کشور اشاره کرد: زمین کالای سرمایه ای نیست، بلکه ابزار تولید است و بدین جهت باید تلاش نماییم زمین کشاورزی را به کالای تولید تبدیل نماییم.
وی در همین حال درباره ی صدور مجوز کاربری مجاز اراضی کشاورزی گفت: از سال ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۱، ۹۷ هزار و ۶۲۱ هکتار مجوز کاربری اراضی کشاورزی صادر کرده ایم که این مجوزها در امتداد تولید، اشتغال و سرمایه گذاری صادر گردیده است.
رفع تداخلات
افلاطونی در ادامه رفع تداخلات اراضی را از وظایف سازمان امور اراضی کشور دانست و اذعان کرد: میزان عملکرد ۶ ماه نخست سال به لحاظ صدور پلاک ثبتی و از نظر مساحت اراضی رفع تداخل شده حدودا دو برابر کل سال قبل بوده است.
وظایف نهادهای متولی
رئیس سازمان امور اراضی افزود: نهادهای صادرکننده موافقت اصولی موظفند نظارت از اراضی واگذار شده را انجام دهند. امسال نامه ای را که به امضای وزیر جهاد کشاورزی رسید برای وزرای ذی ربط همچون وزارتخانه های میراث فرهنگی و گردشگری و نیز صنعت، معدن و تجارت ارسال کردیم و از آنها خواسته ایم نظارت خودرا بر این اراضی انجام دهند.
افلاطونی یکپارچه سازی و تجمیع اراضی کشاورزی را از دیگر وظایف این سازمان عنوان نمود و اظهار داشت: اجرای طرح های پایلوت یکپارچه سازی و تجمیع اراضی کشاورزی را در ۴۸۰ شهرستان امسال دنبال می نماییم.
وی اضافه کرد: اگر هر یک از ۴۸۰ شهرستان، در ۱۰۰ هکتار زمین کشاورزی پایاب یک چاه آب یا قنات و یا نهر منشعب از رودخانه، یکپارچه سازی و تجمیع کشاورزی را انجام دهند، ۴۸ هزار هکتار یکپارچه سازی را در مدت یک سال انجام خواهیم داد که معادل ۴ برابر مجموع یکپارچه سازی ۱۷ سال قبل می شود.
رئیس سازمان امور اراضی کشور، پایان رفع تداخلات اراضی، ایجاد سامانه کشت موقت، ایجاد سامانه اصلاحات ارضی، اتمام بارگذاری پرونده ها در سامانه واگذاری و ارتقای سامانه، اصلاح دستورالعمل های واگذاری نظارت ماده ۳۳ ضوابط اجرائی لایحه و نظارت هوشمند و برون سپاری امر نظارت را از برنامه های مهم سازمان امور اراضی کشور در سال ۱۴۰۲ برشمرد.
گفتنی است «انجمن علوم خاک ایران» در اطلاعیه ای که در خبرگزاری مهر منتشر گردید اعلام نمود «تغییر کاربری تمام اراضی کلاس ۱ تا ۴، همین طور تغییر کاربری اراضی کلاس ۵ تحت کشاورزی، به هر نوع کاربری دیگر ممنوع است».

منبع: