ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی زیر ۵ درصد است

زیپو کالا: رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی کشور زیر پنج درصد است و سالانه حدود سه میلیارد دلار صرف واردات انواع نهاده های فناورانه کشاورزی می شود، بر لزوم توسعه کشاورزی دانش بنیان مبتنی بر تکنولوژی های نوین کشاورزی برای رفع چالش های این بخش تاکید نمود.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، دکتر صالحی جوزانی در ادامه با اشاره به برگزاری دومین رویداد تکنولوژی های جدید کشاورزی که در محل خانه نوآوری و فناوری ایران برپا شد، درباب ضرورت توسعه تکنولوژی های جدید کشاورزی اظهار داشت: این رویداد یک روزه به همت پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و با همکاری ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان غذا و کشاورزی بمنظور کمک به کاهش وابستگی بخش کشاورزی کشور به واردات تعدادی از نهاده های مهم فناورانه و در امتداد تسریع تجاری سازی فناوری های مهم کشاورزی و با هدف انتقال و تجاری سازی فناوری های قابل عرضه، انجام پژوهش های تحقیق و توسعه سفارشی، رفع چالش ها و ایجاد افق های جدید و ایجاد و گسترش شبکه زنجیره ارزش در عرصه تکنولوژی های جدید کشاورزی انجام شد.

وی با اشاره به انعقاد بی سابقه ۱۸ قرارداد بین پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و شرکت های دانش بنیان بخش خصوصی و چهار تفاهم نامه همکاری بین پژوهشگاه و ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان غذا و کشاورزی، سازمان دامپزشکی، سازمان حفظ نباتات و همین طور تفاهم نامه همکاری بین سازمان تات و پژوهشگاه نیرو در این رویداد، این رویداد را زمینه ساز تشکیل زیست بوم نوآوری زیست فناوری در کشور عنوان نمود.
صالحی جوزانی اشاره کرد: قراردادهای امضا شده در این رویداد یک روزه شامل قرارداد انتقال دانش فنی باکتری های اسید لاکتیک افزاینده کیفیت و ماندگاری سیلاژ ذرت و قرارداد توسعه و انتقال فناوری کود زیستی اختصاصی متحمل به گرما، قراردادهای توسعه و انتقال دانش فنی کود زیستی حل کننده سیلیسیوم و کود زیستی مایع اکسیدکننده گوگرد، قرارداد انتقال دانش فنی پروبیوتیک گیاهی مبتنی بر سویه های تریکودرما متحمل به شوری و قرارداد همکاری پژوهشی استفاده از پروبیوتیک تریکودرما جهت افزایش عملکرد دانه روغنی گلرنگ، قرارداد انتقال دانش فنی فرمولاسیون استارتر پنیر، قرارداد تولید هسته های اولیه سالم ارقام باغی بومی، قرارداد توسعه و انتقال دانش فنی تولید گیاه القاکننده هاپلوئید در خیار با روش ویرایش ژنومی، قرارداد توسعه و انتقال دانش فنی تولید کمپوست در دستگاه کمپوستر، قرارداد پروژه سفارشی دستیابی به لاین والد بمنظور تولید گازهای هیبرید، قرارداد توسعه و انتقال دانش فنی اصلاح مولکولی سویا جهت مقاومت به آفات پروانه ای، قرارداد توسعه و انتقال دانش فنی اصلاح مولکولی گیاه روغنی Brassica Carinata و قرارداد آموزش و ارائه مشاوره تخصصی بمنظور اصلاح مولکولی کارای مقاوم به علف کش، قرارداد توسعه و انتقال دانش فنی نانوحسگرهای تشخیص آلایندگی، قرارداد طراحی و راه اندازی پایلوت تولید بهبوددهنده رشد گیاهی، قرارداد مشارکت در معرفی ارقام جدید گراس های سردسیر علوفه ای و قرارداد توسعه و انتقال دانش فنی سویه های پروبیوتیک با شرکت های دانش بنیان مرتبط بود.

صالحی جوزانی اشاره کرد: در این مراسم همین طور قرارداد ایجاد، تاسیس و بهره برداری از مرکز نوآوری مشترک بین پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی و پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، قرارداد واگذاری حق استفاده انحصاری از دانش فنی دو سویه برتر باسیلوس تورنجینسیس با محیط کشت جهت تولید آفت کش و قرارداد واگذاری حق استفاده انحصاری از دانش فنی سوسپانسیون غلیظ میکروکپسوله و پودر وتابل در محصولات شرکت برای تولید آفت کش ها بین مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور و یک شرکت فناور، تفاهم نامه همکاری بین سازمان حفظ نباتات و پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، تفاهم نامه همکاری بین سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و پژوهشگاه نیرو، تفاهم نامه همکاری بین ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان غذا و کشاورزی و پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، تفاهم نامه همکاری بین سازمان دامپزشکی کشور و پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و تفاهم نامه همکاری بین ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان غذا و کشاورزی و شرکت بخش خصوصی به امضا رسید.

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی درباب اهمیت پرداختن به تکنولوژی های جدید در بخش کشاورزی، اظهار داشت: طی ۳۰ سال آینده (۱۴۳۰) با چالش های فزاینده ای در عرصه کشاورزی و غذا مواجه خواهیم بود. افزایش جمعیت کشور تا حدود ۱۰۲ میلیون نفر و افزایش ۵۰ میلیون تنی نیاز کشور به محصولات کشاورزی (از حدود ۱۵۰ میلیون تن کنونی)، افزایش میانگین دما حداقل یک درجه و کاهش ۳۰ درصدی منابع آب در دسترس (از ۱۰۰ میلیارد متر مکعب آب های تجدیدپذیر در کشور به کمتر از ۷۰ میلیارد متر مکعب) و افزایش اراضی شور کشور که هم اکنون نیز بیش از هفت میلیون هکتار است، از با اهمیت ترین این چالش ها هستند.

صالحی جوزانی اشاره کرد: در حالی این چالش ها را پیش رو داریم که ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی کشور زیر پنج درصد است و سالانه حدود سه میلیارد دلار صرف واردات انواع نهاده های فناورانه کشاورزی می شود.

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با تأکید بر لزوم توسعه کشاورزی دانش بنیان برپایه فناوری های نوین کشاورزی برای رفع چالش های بخش کشاورزی، اشاره کرد: این فناوری ها شامل اصلاح ژنتیکی مبتنی بر ژنوم و ویرایش ژنی، مهندسی ژنتیک، بیوانفورماتیک و ابرداده ها، کشاورزی در فضای بسته، کشاورزی با آب دریا، کشاورزی در بیابان، گوشت مصنوعی، پرینتر سه بعدی، نانوتکنولوژی، ریزجلبک ها، پلت فرم بلاکچین (ارز دیجیتال)، کشاورزی دقیق و هوشمند، پهپادها، فرآورده های زیستی، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء هستند.

صالحی جوزانی با اشاره به اینکه عمده این تکنولوژی های جدید در عرصه زیست فناوری هستند، اظهار داشت: بازار بیوتکنولوژی دنیا حدود هزار و ۳۰۰ میلیارد دلار است که تا سال ۲۰۳۰ به حدود سه هزار میلیارد دلار خواهد رسید. البته سهم بخش کشاورزی از این بازار جهانی حدود ۲۰ درصد (۲۰۰ میلیارد دلار) است.

به گفته ی ایشان، هم اکنون حدود ۲۰۰ شرکت دانش بنیان، هسته و واحد فناور در رابطه با بیوتکنولوژی کشاورزی در کشور فعال می باشند که ارزش محصولات تولیدی آنها حدود ۵۰۰ میلیون دلار است، در صورتیکه حتی اگر بخواهیم یک درصد بازار جهانی این محصولات را در اختیار داشته باشیم، ارزش محصولات این بخش باید به حداقل دو میلیارد دلار افزایش یابد.

به نقل از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، دکتر صالحی اشاره کرد: هم اکنون در حوزه دانش بیوتکنولوژی کشاورزی در رتبه ۱۵ تا ۲۰ دنیا و از نظر تولید محصولات این حوزه در رتبه ۳۰ تا ۴۰ دنیا هستیم.

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در ادامه با تأکید بر اهتمام پژوهشگاه برای ایفای نقش پررنگ تر در رفع چالش ها و توسعه زیست فناوری و نانوفناوری کشاورزی در کشور، اظهار داشت: زنجیره ارزش محصولات ۱۴ حلقه دارد که در عرصه بیوتکنولوژی کشاورزی تعدادی از آنها خوب عمل نمی کنند. بدین ترتیب ارکان ذی نفع در عرصه این فناوری انسجام لازم را ندارند. تجربه پژوهشگاه در حوزه تجاری سازی دستاوردهای تحقیقاتی به ما نشان داده هر جا بخش پژوهش، بخش خصوصی و حوزه اجرا کنار هم قرار گرفته اند، موفق بوده ایم؛ بر این اساس تصمیم گرفتیم این شبکه ها را تشکیل دهیم.

صالحی جوزانی اشاره کرد: در این جهت یک مدل عملیاتی برای تسریع تجاری سازی فناوری ها و افزایش اثربخشی در پژوهشگاه طراحی کردیم و تصمیم به برگزاری رویدادهایی در حوزه تکنولوژی های جدید کشاورزی گرفته شد. اولین دوره این رویداد مردادماه سال قبل و دومین دوره آن در ۲۵ مردادماه جاری انجام شد.