با رونمایی از مگاپروژه مشترك توسعه صنایع دستی انجام شد: پشتیبانی از هنرمندان صنایع دستی در مناطق محروم

زیپو کالا: با تسهیلات ۶۴ میلیارد تومانی برای پشتیبانی از ۲۰۰۰ هنرمند مناطق محروم در پنج استان خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و ایلام، از مگاپروژه مشترک توسعه رسته صنایع دستی رونمایی گردید.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، پروژه «ملی اشتغال حامی» در قالب «مگاپروژه توسعه رسته صنایع دستی» با رویکرد اشتغال در فاز اول از ایجاد اشتغال برای ۲۰۰۰ نفر حمایت می کند. کمک های فنی و اعتباری پروژه ۳۶۵۰ میلیون تومان است و ۶۰هزار میلیون تومان تسهیلات مورد نیاز اجرای این طرح است. بر طبق این پروژه در استان خراسان رضوی برای ۶۰۰ نفر، در خراسان جنوبی برای ۳۰۰ نفر، در خراسان شمالی برای ۴۰۰ نفر، در ایلام برای ۵۰۰ نفر و در سیستان و بلوچستان برای ۲۰۰ نفر اشتغال ایجاد خواهد شد.
بامداد امروز مراسم امضای تفاهمنامه اجرای مگاپروژه توسعه رسته صنایع دستی با رویکرد اشتغال که در محل سازمان میراث فرهنگی برگزار شد؛ وحید خاوئی -مدیرعامل بنیاد علوی- در این مراسم اظهار داشت: این بنیاد مداخله ای در امر صنعت نمی کند فقط برنامه خودرا به پشتیبانی و کمک در امر تولید، فروش، برندسازی و پشتیبانی از هنرمندان محروم و کمک به آنها برای حضور در نمایشگاه ها اختصاص می دهد.
وی ادامه داد: ما یک ماموریت اصلی داریم و آن هم توانمندسازی در عرصه اشتغال است که در این زمینه اولویت ما مناطق محروم است. ساخت مسکن برای محرومان و موضوع اشتغال با هدف ایجاد درآمد پایدار، دو ماموریت اصلی بنیاد است که با هدف جلوگیری از مهاجرت به شهرهای بزرگ به انجام می رسد.
او با اعلان اینکه یکی از حوزه های مهم در ایجاد مشاغل خرد، حوزه صنایع دستی است و یکی از مسائلی که باید در این زمینه به آن توجه کرد نگهداری و توسعه رشته های صنایع دستی است، اظهار داشت: یکی از اقدامات مهم در عرصه صنایع دستی نوسازی صنایع دستی است بدین جهت بنیاد برای این مساله اعلام آمادگی می کند و آماده حمایت و پشتیبانی از این طرح هستیم.
خاوئی هم چنین در حاشیه این برنامه درباره ی میزان ارزش مالی این تفاهمنامه اظهار داشت: ارزش مالی پروژه ۶۴ میلیارد تومان شامل ۶۰ میلیارد تسهیلات مالی و چهار میلیارد کمک های فنی و اعتباری با هدف آموزش، برندسازی و کمک به هنرمندان برای حضور در نمایشگاه ها است تا بتوانند تا کالای خودرا بهتر بفروشند.
وی با توضیح این که موضوع تفاهم نامه بین میراث و بنیاد به پشتیبانی از مشاغل صنایع دستی در روستاها و محلات حاشیه شهر باز می گردد، اظهار داشت: هدف ما ارتقا و افزایش درآمد هنرمندان از محل طرح است تا افراد درآمد بیشتری را کسب کنند؛ بر این اساس ما به افرادی که به اموزش و پشتیبانی برای تولید و فروش نیاز دارند کمک می نماییم.
او با توضیح این که این حمایت ها را در بخش صنایع دستی انجام می دهیم اما چون متولی صنایع دستی وزارت میراث است طبیعتا باید این کار با هماهنگی میراث صورت گیرد، اظهار داشت: با این سرمایه گذاری مالی برای ۲۰۰۰ نفر در این پروژه اشتغال ایجاد می شود و محور اصلی اجرای طرح در استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، ایلام و سیستان و بلوچستان است.