رشد چشم گیر صادرات زعفران

زیپو کالا: بررسی تجارت خارجی ایران در فروردین ماه نشان میدهد که صادرات زعفران رشد شایان توجهی نسبت به همین بازه زمانی در سال ۱۴۰۱ داشته است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، برمبنای آمارهای رسمی انتشار یافته از طرف گمرک جمهوری اسلامی ایران، در اولین ماه امسال ۱۲ تن و ۳۱۶ کیلوگرم زعفران در بسته بندی های مختلف کمتر از ۱۰ گرم، ۱۰ تا ۳۰ گرم و بیش از ۳۰ گرم و البته پودر زعفران به ۲۹ کشور صادر شده که ارزشی بیش از ۵۳۵ میلیارد و ۹۰۱ تومان معادل ۱۴ میلیون و ۳۶۴ هزار دلار داشته است.

این آمار نشان دهنده افزایش ۵۴ درصدی از نظر وزنی، رشد ۱۱۷ درصدی از نظر ارزش ریالی و افزایش ۴۱ درصدی از نظر ارزش دلاری نسبت به همین بازه زمانی در سال قبل است.

کشورهای اسپانیا، استرالیا، آفریقای جنوبی، افغانستان، آلمان، امارات متحده عربی، انگلستان، ایتالیا، بحرین، بوسنی و هرزگوین، تایلند، تایوان، چین، رومانی، ژاپن، سنگاپور، سوئیس، سوئد، عراق، عمان، فرانسه، قزاقستان، قطر، کانادا، کویت، موریس، نیوزلند، هلند و هند ۲۹ مشتری زعفران ایرانی در فروردین ماه سال ۱۴۰۲ به شمار می روند.

امارات و چین بزرگترین خریداران طلای سرخ

در میان مشتریان زعفران ایرانی، امارات با خرید سه تن و ۹۱۴ کیلوگرم به ارزشی بیش از چهار میلیون و ۵۴۴ هزار دلار بزرگترین وارد کننده این محصول کشاورزی از ایران بشمار می رود و بعد از آن چین با فاصله اندکی در رتبه دوم قرار دارد. چونکه بیش از سه تن و ۷۶۴ کیلوگرم زعفران به ارزش چهار میلیون و ۶۵۳ هزار دلار خریداری نموده است که البته از نظر ارزشی چین در رتبه نخست قرار می گیرد.

دیگر مشتری عمده زعفران ایرانی در فروردین ماه امسال اسپانیاست که با دو تن و ۳۴۱ کیلوگرم به ارزشی بیش از دو میلیون و ۵۶۲ هزار دلار در رتبه سوم قرار گرفته است.

کمترین زعفران به کجا صادر شده است؟

البته در بین ۲۹ مشتری زعفران ایرانی برخی کشور ها در قعر جدول صادرات این محصول ارزآور قرار می گیرند، استرالیا و موریس کشورهایی هستند که با خرید تنها یک کیلوگرم در این وضعیت قرار دارند. البته بعد از آنها کشورهایی مانند آفریقا و ژاپن با خرید دو کیلو گرم و سه کیلوگرم بعد از استرالیا و موریس کوچکترین مشتری طلای سرخ ایرانی به شمار می روند.

منبع: