وزیر صمت اعلام كرد؛ تحویل خودرو به همه ثبت نام کنندگان در سامانه یکپارچه

به گزارش زیپو کالا، وزیر صمت اظهار داشت: در سال ۱۴۰۲ هدف تولید خودرو حداقل یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه است. بدین سبب حدودا برای تمام کسانی که ثبت نام کرده اند خودرو تحویل داده خواهد شد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، سید رضا فاطمی امین در یک برنامه تلویزیونی با اهمیت ترین سند بالادستی برای وزارت صمت را اقتصاد مقاومتی خواند و از رشد مناسب تولید در سال ۱۴۰۱ آگاهی داد و اظهار داشت: رشد بخش صنعت در ۹ ماهه نخست سال قبل بیش از ۸ درصد بود که ۲ برابر متوسط رشد اقتصادی کل کشور بود. همین طور رشد بخش صنعت در پاییز سال قبل هم به ۱۱.۶ درصد رسید که از سال ۱۳۹۶ به بعد بی سابقه است.
رشد ۱۴ درصدی واردات مواد اولیه
وزیر صمت اظهار داشت: طبق آمار گمرک، در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۱ واردات مواد اولیه یا همان کالاهای واسطه ای ۱۴ درصد رشد داشته که نشاندهنده رونق تولید است و میزان اشتغال در بخش صنعت در پاییز به رکورد جدید ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه رسیده است.
فاطمی امین با تشریح اقدامات انجام شده در سال ۱۴۰۱ هم بیان کرد: ۳۲۰۰ واحد جدید به بهره برداری رسیدند و ۲۲۰۰ واحد هم سرمایه گذاری خودرا توسعه دادند و به خطوط تولید خود اضافه کردند. ۱۶۰۰ واحد تعطیل هم فعال شدند. در خیلی از شهرها مشکل کمبود کارگر داریم، مثل اشتهارد، ساوه، زرندیه، اسلامشهر، شهرک های اطراف قم. یعنی آنقدر تولید بالا رفته که واحدهای صنعتی نیروی کار پیدا نمی کنند.
فاطمی امین با اشاره به مشکلات معیشتی مردم، اظهار داشت: در دهه گذشته رشد تولید بسیار کمتر از رشد تورم بود و برای نخستین بار در اقتصاد ایران ۵ سال تورم بالای ۳۰ درصد داشتیم.
وی راه حل رفع مشکلات معیشتی مردم را هم رشد تولید دانست و اظهار داشت: زمانی که رشد تولید به مدت چند سال ادامه داشته باشد، مثل سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ در دولت سیزدهم، به تدریج می توان آثار منفی دهه گذشته را جبران کرد.
نوسازی الکتروموتورها در دستور کار
وزیر صمت در مورد نوسازی ماشین آلات اظهار داشت: وزارت صمت پروژه ای برای بازسازی واحدهای صنعتی آماده کرده که یک نمونه آن نوسازی الکتروموتورها است. بیش از ۶۰ درصد مصرف برق صنعت توسط الکتروموتورها به انجام می رسد که تا ۱۰ درصد قابل کاهش است که با پروژه جدیدی با وزارت نیرو اجرا خواهد شد.
تولید ۱.۶ میلیون خودرو در ۱۴۰۲
فاطمی امین درباره ی اجرای فرمان تحول رییس جمهور در حوزه صنعت خودرو اظهار داشت: عمده ۸ دستور رییس جمهور اجرائی شده است مثل افزایش دوره تضمین و رشد تولید. بطورمثال در سال ۱۴۰۱ تولید خودروی کامل ۴۵ درصد رشد کرده که شامل همه انواع خودرو است. همین طور رتبه ایران در تولید خودرو در جهان از ۱۹ به ۱۶ کاهش پیدا کرد و ایران رتبه بالایی در رشد تولید خودرو دارد.
وزیر صمت درباره ی حذف قرعه کشی خودرو هم بیان کرد: متأسفانه به سبب عدم توازن عرضه و تقاضا در بازار خودرو در سالهای قبل، مردم برای خرید خودرو گرفتار مشکل شده اند. در بازار ایران بطور متوسط باید ۱.۵ میلیون خودرو عرضه می شد که در چند سال قبل کمتر از یک میلیون دستگاه عرضه شده بود و این کسری تولید در ۴ سال پیش از ۱۴۰۱، فشار زیادی به وجود آورده است. ضمن اینکه سوداگری در بازار خودرو همچنان حاکم است و حذف آن نیازمند تصویب فوری قانون مالیات بر عایدی سرمایه توسط مجلس است.
فاطمی امین درباره ی برنامه تولید خودرو در سال جدید هم اظهار داشت: در سال ۱۴۰۲ هدف تولید خودرو حداقل یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه است. بدین سبب حدودا برای تمام کسانی که ثبت نام کرده اند خودرو تحویل داده خواهد شد.
رشد بخش معدن مثبت شد
وزیر صمت درباره ی وضعیت تولیدات معدنی هم عنوان کرد: در تابستان ۱۴۰۰ یعنی زمان تغییر دولت، رشد بخش معدن منفی بود، البته برای چند فصل متوالی رشد این بخش در دولت گذشته منفی شده بود. با اقدامات وزارت صمت در دولت سیزدهم رشد بخش معدن در پاییز ۱۴۰۱ به مثبت ۲ درصد رسید.
وی اضافه کرد: در اوایل کار دولت سیزدهم ۳ هزار معدن بلاتکلیف و فاقد اطلاعات دقیق بود. در طول این مدت تک تک پرونده این معادن بررسی گردید بطوریکه اکنون معادن بلاتکلیف به کمتر از ۳۰۰ واحد کم شده و اطلاعات معادن هم کاملاً یکپارچه شده است. با تعیین تکلیف معادن، تا آخر سال ۱۴۰۱ حدودا هیچ حقوق دولتی معوق نداشتیم.
وی با اشاره به تغییر رویکرد حکمرانی در وزارت صمت از پیشرفت حدود ۶۰ درصدی آن آگاهی داد و اضافه کرد: امید فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان هم به آینده بالا رفته است.
وزیر صمت از تمرکز بر برنامه توازن سرمایه گذاری در سال جدید سخن گفت و بیان کرد: همین طور تلاش خواهیم داشت در سال جدید کسب وکارهای ایرانی در سطح بین المللی بدرخشند.
وی با اشاره به حمایت بیش از ۷۰ تشکل و اتحادیه تولیدی و صنفی کشور از عملکرد وزارت صمت در سال ۱۴۰۱، آنرا نشانه همدلی در این بخش و سرمایه اجتماعی مناسب وزارت صمت خواند.
فاطمی همین طور از برنامه ریزی برای تعاملی شدن وزارت صمت علاوه بر آینده نگری در سال جدید آگاهی داد.