محمدنژاد: مصرف بهینه گاز موجب کاهش استفاده از مازوت می شود

زیپو کالا: رییس کمیته نیرو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این که مصرف گاز در کشور خیلی زیاد است اظهار داشت که اساسا با مدیریت مصرف می توان به بهترین نحو از گاز بهره برد و در این شرایط دیگر احتیاج به تولید و استفاده از مازوت نیست.
پرویز محمدنژاد قاضی محله در گفت و گو با ایسنا با اشاره به ضرورت گام برداشتن در راه بهینه سازی مصرف و تصفیه سوخت مازت مصرفی در نیروگاه ها، بیان کرد: ما با تراز منفی انرژی در زمینه برق، گاز و حتی گازوئیل ومازوت مواجه هستیم که اینها به علت وجود مشکلاتی در زمینه تامین انرژی است.
این عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه «تقریبا ۲۵۰ میلیون متر مکعب کمبود گاز داریم» اظهار داشت: الزامی در خصوص استفاده از سوخت جایگزین مثل مازوت و گازوئیل و یا سوخت تصفیه شده مازوت بجای گاز، وجود دارد ولی در هر کدام از این ها هم محدودیتی وجود دارد؛ مازوت تصفیه شده خوب است اما در آن هم محدودیت تولید داریم.
محمد نژاد با اشاره به اینکه «از گازوییل و مازوت تصفیه شده با درصدهای مختلف استفاده می شود» اضافه کرد: چاره ای جز استفاده از مازوت وجود ندارد چون در غیر این صورت با مشکلاتی مواجه می شویم که از دلیلهای آن کمبود تولید برق آبی بخاطر خشکسالی است.
وی افزود: ۱۰ تا ۱۲ هزار مگاوات نیروگاه های آبی در سبد مصرفی نداریم چون پشت سدها آب نیست. همین طور قسمتی از انرژی برای مصارفی همچون رمزارزها مصرف می شود که در فرآیند کاری نبوده است این بدین معناست که در مجموع برای تامین نیاز کشور حدود ۱۳ هزار مگاوات کمبود برق وجود دارد پس از چند جهت نیاز استفاده از مازوت یا مازوت رقیق شده یا گازوئیل داریم.
محمدنژاد تصریح کرد: هم اکنون نرخ گازوئیل صادراتی تقریباً ۷۵ سنت است که با صادرات، ارزش افزوده بیشتری حاصل می شود اما این کار شدنی نیست چون تامین برق و گاز منازل در اولویت است؛ با قرار دادن تمامی مولفه ها چاره ای جز استفاده از مازوت نیست البته اعتراضات به استفاده از مازوت هم زیاد است و محیط زیست و نظام قضایی، مردم و گاهی نمایندگان شهرستان ها به این مساله ورود کرده اند.
این عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: بهترین سوخت گاز و گازوئیل است اما گازوئیل هم مثل بنزین محیط زیست را آلوده می کند؛ ما مجبور به استفاده از مازوت هستیم چون در تولید گازوئیل محدودیت داریم که قسمتی از آن به علت مصرف بالای داخلی است.
محمدنژاد درباره ی تاثیر صرفه جویی در مصرف گاز در کاهش استفاده از مازوت و سوخت مایع در نیروگاه ها اظهار داشت: یکی از دغدغه های اصلی ما صرفه جویی است اما متاسفانه دولت به خوبی در زمینه مدیریت مصرف ورود نداشته است حال این که اگر گاز بصورت بهینه استفاده گردد دیگر نیازی به مصرف گازوئیل و مازوت نیست.
وی با تأکید بر لزوم مصرف بهینه گاز اظهار داشت: در قانون مانع زدایی در مصرف برق، مدیریت مصرف دیده شده است که در صورت اجرای درست می توان شاهد اثرات آن بود. در زمینه نفت و گاز سفارش هایی به دوستان برای مصرف درست شده که در این صورت می توان کمبود و تراز منفی گاز را جبران کرد.
این نماینده مجلس تصریح کرد: بر اساس گزارش ها، مصرف گاز در کشور ما به اندازه ۲.۲ تا ۳ برابر میانگین مصرف دنیا و یا مصرف ما معادل چین است اینها همه بدان معناست که مصرف گاز در کشورمان بیش از نیاز است؛ قسمتی از این مساله به مدیریت مصرف کننده بر می گردد که بطورمثال دمای خانه را روی ۲۵ درجه تنظیم کند و بیش از این به مفهوم اتلاف انرژی است. همین طور بسیاری از تولیدات در راه هدر می رود.
وی افزود: یکی از آرزوهای ما استفاده بهینه از انرژی است به نحوی که هم تولیدات ما برای تامین نیاز داخل و هم صادرات کافی باشد.