استانداردهای بهداشتی مدنظر اتحادیه اقتصادی اوراسیا محقق شد

به گزارش زیپو کالا، رئیس سازمان دامپزشکی از فراهم شدن بستر مدیریت بهداشتی دامداری ها و واحدهای آبزی پروری کشورمان جهت تأمین استانداردهای مدنظر کشورهای عضو اوراسیا اطلاع داد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از سازمان دامپزشکی کشور، سیدمحمد آقامیری، معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشور در دیدار با نمایندگان تجاری کشورهای منطقه اوراسیا (نمایندگان کشورهای ارمنستان و روسیه) در تهران اظهار داشت: از آنجائیکه روابط بین ایران و ارمنستان و تمام کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، در زمینه های مختلف دوستانه است، ما هم تمایل داریم تا در موضوعات دامپزشکی چارچوب روابط دوستانه بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا را توسعه دهیم.
وی با ابراز تمایل باطنی خودش به توسعه روابط تجاری دو کشور ایران و ارمنستان به علت آنچه ریشه های فرهنگی و ارتباطات دوستانه بین دو کشور است اظهار داشت: به علت نبود هیچ فاصله ای بین دو کشور و زندگی محترمانه و صمیمانه هموطنان عزیز ارامنه در ایران و مناسبات خوب بین مردم ما و آنها، اشتیاق اینجانب به گسترش سطح مناسبات دوچندان است.
آقامیری با اشاره به اینکه تولیدات ایران علاوه بر اتحادیه اروپا، قابلیت صادرات به اوراسیا را دارد خاطرنشان کرد: خوشبختانه با روابط بوجود آمده با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در حوزه توسعه صادرات لبنی، اقدامات خوبی در حوزه مدیریت بهداشتی رخ داده است.
معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه این سازمان ممیّزی های لازم را در این خصوص را انجام داده است و همچنان ادامه خواهد داد اظهار داشت: ممیّزی های لازم هم در دامداری ها و هم واحدهای لبنی درحال انجام است؛ کما این که در حوزه دامداری، مدیریت بیماری های مهم از نظر اوراسیا در زمینه پیشگیری، مبارزه و کنترل و ترویج و آموزش برای تولید شیرخام طبق استاندارد اوراسیا درحال اجراست.
آقامیری در ادامه بعد از اشاره به مازاد تولید فراورده های دامی در ایران، به سایر برنامه های مدیریت بهداشتی در زمینه دامپزشکی اشاره نمود و اضافه کرد: امید است در سال آینده با تکمیل و ساخت شرکت تولیدکننده واکسن های طیور با مشارکت شرکت روسی در استان سمنان، بخش قابل توجهی از واکسن های وارداتی طیور در این کارخانه ساخته شود.
وی با استناد به این که این اطلاعات را با رویکرد اعلام تولیدات باکیفیت مدنظر روسیه و اوراسیا عرضه می دهد؛ در قسمت دیگری از توضیحات خود به اکرودیته شدن لابراتوار مرکز تشخیص و مرجع سازمان دامپزشکی کشور توسط روسیه اشاره نمود و اظهار داشت: خوشبختانه امروز دغدغه ما برای بازاریابی محصولات ایرانی بسیار کمتر شده است.
معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشور ضمن اشاره به نهایی شدن پروتکل بهداشتی صادرات لبنیات ایران به چین اظهار داشت: امید است در مسافرت حدود یک ماه آینده رئیس جمهور محترم به کشور چین، این پروتکل هم امضا شود.
آقامیری با اشاره به اینکه در ایران هزینه نیروی کار و انرژی دو مزیّت بسیار ارزان جهت کاسته شدن از نرخ تمام شده تولیدات ایران است اظهار داشت: با این شرایط، انتظار توجه ویژه اوراسیا به محصولات تولیدی در ایران بوده است.
وی با یادآوری این که جمهوری اسلامی ایران هم اکنون در زمینه ترانزیت گوشت، مرغ و … درحال تعامل با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا است، اظهار داشت: در این رابطه منتظر اعلام نتایج ممیزی هیأت روسی از کارخانجات لبنی و آبزیان هستیم.

منبع: