دلایل گرانی دلار از زبان رئیس كل بانك مركزی؛ نرخ ارز حتما تعدیل می شود

به گزارش زیپو کالا، رئیس کل بانک مرکزی، علت افزایش نرخ دلار را در افزایش نرخ بهره در بیشتر از ۹۰ کشور دنیا، نوسانات فصلی و ناآرامی های اخیر در کشور دانست و اظهار داشت: افزایش نرخ در بازار آزاد ارز واقعی نیست و حتما تعدیل خواهد شد و ما بعنوان بازارساز برای آن برنامه داریم.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، علی صالح آبادی ساعاتی پیش در یک برنامه تلویزیونی اظهار نمود: تورم ریشه های گوناگونی دارد؛ یک ریشه آن عوامل طرف عرضه و هزینه است که مثلاً قیمت های جهانی سبب آن می شود. عامل دوم تقاضاست که به نقدینگی و پایه پولی برمی گردد. عامل سوم انتظارات تورمی است.
وی اضافه کرد: پایه پولی، پولی است که بانک مرکزی به جامعه تزریق می کند، بخشی از آن به خرید ارزهای دولت برمی گردد که بانک مرکزی برای خرید آن ریال می پردازد و به جامعه تزریق می شود. محور دوم بدهی دولت به بانک مرکزی و محور سوم بدهی بانکها به بانک مرکزی ست و اوراق دولتی که خریداری می شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: ابتدای سال جاری یک برنامه پولی نوشتیم که تا آخر سال به چه میزانی از پایه پولی برسیم. از سال قبل کمیته پایه پولی و نقدینگی تشکیل دادیم و ماه به ماه رصد و پایش کردیم. یکی از علل رشد پایه پولی تنخواه بود که آنرا حذف کردیم و جلوی تزریق حدود ۶۰ همت تزریق پول پرقدرت به جامعه جلوگیری شد.
رشد نقدینگی زیر ۳۰ درصد تا پایان سال

صالح آبادی از کاهش رشد نقدینگی به کمتر از ۳۰ درصد تا آخر سال اطلاع داد و اظهار داشت: روند رشد نقدینگی کاهنده است. روند ۱۲ ماهه نقدینگی در ابتدای دولت سیزدهم ۴۲.۸ درصد بوده که در آبانماه ۱۴۰۱ به ۳۲.۹ رسیده است. رشد خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی هم پارسال ۱۷.۵ درصد بود که سال جاری در آبان ماه به ۳.۸ درصد رسیده است.

وی اضافه کرد: سپرده قانونی بانکها را از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد افزایش دادیم تا ترازنامه بانکها کنترل شود. کنترل نقدینگی از اهداف اصلی بانک مرکزی است و برای تحقق آن کاملا جدی هستیم. بانکها طبق شاخصهای رتبه بندی سلامت بین ۱.۵ تا ۲.۵ درصد رشد ترازنامه دارند و بیشتر از آن اجازه نمی دهیم.
افزایش سرمایه ۳۵ همت در بانکهای دولتی

صالح آبادی بیان نمود: سال جاری در بانکهای دولتی با کمک دولت ۳۵ همت افزایش سرمایه خواهیم داشت. برای اصلاحات بانکها هم با کمک خودشان برنامه اصلاحی درنظر گرفته ایم. اصلاح تراز نقدینگی و فروش اموال مازاد بانک ها، با همراهی خود بانکها به خوبی پیش می رود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: تورم تولیدکننده در ابتدای دولت سیزدهم ۸۲.۶ درصد بود که با روند نزولی در آبان ماه ۱۴۰۱ به ۳۹.۱ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه تولیدکننده ۱۰۳ درصد بود که حالا به ۳۲ درصد رسیده است. تورم سالانه مصرف کننده هم در ابتدای دولت ۵۹.۳ درصد بود که حالا به ۳۹.۹ درصد رسیده است.
کاهش چشم گیر تورم در سال آینده
وی اظهار داشت: تورم ماهانه در ابتدای سال بالا رفت که دلیل عمده آن اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها و افزایش حقوق ها و تغییر عوارض حقوق گمرکی بود. اگر این ۳ عامل نبود تورم کنونی بسیار کمتر بود اما در سال آینده این عوامل را نخواهیم داشت و تورم به صورت قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت. بدون شک انتظارات تورمی و روند تورمی در ماه ها و سال آینده کاهشی خواهد بود و دیگر شوک های سال ۱۴۰۱ را نخواهیم داشت.
صالح آبادی اضافه کرد: اگر طرح مردمی سازی یارانه ها و تغییر مبنای حقوق گمرکی نبود سال جاری تورم به ۲۵ درصد می رسید. پس از بهبود وضعیت کرونا در کشور رشد ۵.۴ درصدی بخش خدمات را شاهد بودیم و رشد بخش صنعت و معدن و کشاورزی هم قابل توجه است.
وی با اشاره به اینکه بخشی از کنترل تورم به انضباط بودجه ای دولت برمی گردد و امیدواریم بودجه با منابع واقعی دیده و بسته شود، اظهار داشت: تسهیلات تکلیفی در بودجه هم مهم می باشد. بر مبنای محاسبات ما در بودجه توان بانکها برای تسهیلات تکلیفی مشخص شده است که در لایحه بودجه درج می شود، از مجلس انتظار داریم در چهارچوب آن عدد تسهیلات تکلیفی درنظر بگیرند. باید هدف اصلی همه از مجلس تا دولت کنترل تورم باشد.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: نرخ دلار نیمایی در ابتدای آبان ۱۳۹۹ به ۲۸ هزار تومان رسید. ارز نیما ارزی است که برای واردات کشور تأمین می شود و حجم بالای ارز کشور در این سامانه معامله می شود.
دولت و صادرکنندگان عرضه کننده ارز در سامانه هستند و واردکنندگان از این طریق ارز واردات را دریافت می کنند.
وضعیت ارزی از سال قبل بهتر است
وی با بیان این که از آغاز سال تابحال ۳۲.۱ میلیارد دلار ارز در سامانه نیما عرضه شده است، اظهار داشت: سال قبل در همین مدت ۱۹.۶ درصد بود که نشان از افزایش ۶۴ درصدی عرضه ارز در سامانه نیماست. این نشان داده است که وضعیت ارزی کشور نسبت به سال قبل بسیار بهتر بوده است.
دلایل افزایش نرخ دلار از دید صالح آبادی
صالح آبادی اضافه کرد: نرخ دلار در بازار غیررسمی از اواخر ۱۳۹۸ افزایش وحشتناکی داشت و در اواسط ۹۹ به ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان تومان رسید. در گذشته در مقاطعی نرخ ارز جهش داشت و باردیگر کمی کاهش پیدا می کرد. به تازگی بخشی از افزایش قیمت ارز به تقویت دلار به سبب افزایش نرخ بهره در بیشتر از ۹۰ کشور دنیا بخصوص در آمریکا بود. البته ناآرامی های ۳ ماه گذشته هم در بازار ارز اثرگذار بوده است.

وی افزود: البته نوسانات فصلی هم موثر است، در انتهای سال میلادی همیشه نوسان داشته ایم که مجدد اثرش از بین خواهد رفت. بازار غیررسمی با حجم معاملات خیلی کم نرخ تعیین می کند و نرخ واقعی نیست.
افزایش نرخ در این بازار واقعی نیست و حتما تعدیل خواهد شد و ما بعنوان بازارساز برای آن برنامه داریم.

رئیس کل بانک مرکزی از افزایش عرضه ارزهای پرطرفدار اطلاع داد و اظهار داشت: در سیاستگذاری ارزی برنامه های مختلف و متنوعی داریم. نقشه ارزی و نقشه تجاری کشور باید باهم منطبق باشد تا نیاز واردات به سهولت و سرعت تامین گردد. دراین زمینه، کمیته مشترکی بین وزارت نفت، وزارت صمت و بانک مرکزی بوجود آمده است تا تأمین ارز بهتر از قبل بوده است.

افزایش سقف تسهیلات ارزی کالاهای اساسی
وی با اشاره به اینکه تخصیص ارز کالاهای اساسی از ۳۰ روز به ۴۸ ساعت کاهش پیدا کرده است، اظهار داشت: کالاهای دیگری هم که در بازار رسمی تأمین نمی شد در آینده نزدیک تأمین خواهد شد. سقف تسهیلات ارزی برای کالاهای اساسی را از ۲۰ به ۶۰ میلیون دلار افزایش دادیم. عرضه ارز صادرکننده و دریافت ارز توسط واردکننده به صورت مستقیم را در هفته های آتی فراهم خواهیم کرد.

صالح آبادی اضافه کرد: بدون برجام خیلی از مطالبات ارزی را وصول کردیم و روابط ایران و چین راهبردی است و حواشی اخیر هیچ تاثیری در روابط ما ندارد.

وی در رابطه با تغییر معاون ارزی بانک مرکزی هم اظهار داشت: معاون جدید اقدامات مناسبی را دنبال خواهد نمود تا بزودی شاهد ثبات و آرامش در بازار ارز باشیم.

منبع: