وزیر راه و شهرسازی: حجم ترانزیت بار بین ایران و قزاقستان ۴ برابر می شود

زیپو کالا: وزیر راه و شهرسازی از تفاهم ایران با قزاقستان برای افزایش حجم بار ترانزیتی ۲ کشور از یک میلیون تن به چهار میلیون تن در سال آگاهی داد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی درباره ی جلسه مشترکی که با معاون نخست وزیر و وزیر تجارت قزاقستان و هیأت همراه در ساختمان دادمان برگزار شد، اظهار داشت: دو کشور بر امضای یادداشت تفاهم برای افزایش همکاری ها در زمینه حمل و نقل و ترانزیت به توافق رسیدند که شامل سه موضوع مهم الکترونیکی کردن گمرکات، یکسان کردن تعرفه ها و صدور ویزا برای رانندگان و تجار ایرانی می شود.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به جلسه اخیر میان ایران، ترکمنستان و قزاقستان و توافق سه جانبه برای تسهیل موضوع حمل و نقل و ترانزیت، بیان کرد: کشور قزاقستان در راه قطارهای چین به ترکمنستان و ایران قرار دارد و توافق هایی برای تسهیل این مسیر با وزیر وزیر تجارت قزاقستان انجام شده است.
قاسمی افزود: وزیر تجارت قزاقستان به همراه هیأت همراه فردا از بندر شهید رجایی بازدیدی خواهند داشت و قرار شد در زمینه های مختلف حمل و نقل همچون حمل و نقل ریلی، حمل و نقل جاده ای، حمل و نقل دریایی و حمل و نقل هوایی و انتقال بار از کریدورهای شمال- جنوب و شرق به غرب با ایران همکاری داشته باشند.
وی با اعلان اینکه حجم ترانزیت ایران و قزاقستان هم اکنون یک میلیون تن در سال است، اضافه کرد: طی توافقنامه مشترکی که امروز به امضا خواهد رسید افزایش حجم ترانزیت میان دو کشور از یک میلیون تن به ۴ میلیون تن در سال پیش بینی شده است.
سریک ژومان گارین، معاون نخست وزیر و وزیر تجارت قزاقستان نیز درباره ی مذاکرات انجام شده در این نشست به توافق تهران و آستانه برای فعال کردن همکاریهای بین درحوزه های مختلف حمل و نقل، ترانزیت و لجستیک اشاره نمود و اظهار داشت: دو کشور درباره ی مسائل موجود در حوزه ترانزیت و تعیین یک نقشه راه برای برچیدن این مشکلات میان ایران، ترکمنستان و قزاقستان به توافق رسیدند که این مساله اخیراً در نشست مشترک در کشور ترکمنستان نیز عنوان شد.
وی به توافق دو کشور برای امضای یک یادداشت تفاهم بمنظور ارتقا سطح همکاریهای زیربنایی در زمینه لجستیک اشاره نمود.

منبع: