نفت و انرژی در هفته ای كه گذشت؛ ازسرگیری مبادله برق ایران و ترکیه

به گزارش زیپو کالا، انتقال ۱۲۸ میلیارد لیتر انواع فراورده های نفتی در سال گذشته، تکذیب توقیف شناور ایرانی در باکو ومبادله برق بین ایران و ترکیه از سر گرفته شد از مهم ترین اخبار نفت و انرژی در هفته جاری بودند.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، انتقال ۱۲۸ میلیارد لیتر انواع فراورده های نفتی در سال گذشته، شفافیت صنعت نفت در دولت سیزدهم شروع شد، استفاده ۵۰ درصدی از ظرفیت خطوط لوله انتقال فراورده، مبادله برق بین ایران و ترکیه از سر گرفته شد، تکذیب توقیف شناور ایرانی در باکو، طرح بزرگ آبرسانی به سنندج در ایستگاه پایانی و کشف ۳۸۲ فقره سرقت سیم و تجهیزات برق رسانی در کشور گزیده ای از مهم ترین اخبار در هفته جاری بودند.
انتقال ۱۲۸ میلیارد لیتر انواع فراورده های نفتی در سال گذشته
ارسلان رحیمی مدیر عامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران در بیست و دومین سالگرد تأسیس این شرکت اظهار داشت: شرکت خطوط لوله و نفت ایران شرکتی به وسعت ۱۴ هزار کیلومتر درسطح ایران است و وظیفه استخراج نفت در منطقه جنوبی کشور را به عهده دارد، همینطور انتقال فرآورده های نفتی و رنگی هم برعهده این شرکت است. همینطور پارسال ۱۲۸ میلیارد لیتر انتقال فرآورده های نفتی وجود داشت که با نفتکش های ۳۰ هزار لیتری و به تعداد ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار نفتکش، این فراورده ها منتقل شد که این مسأله مخاطرات جانی و مالی هم به دنبال دارد.
شفافیت صنعت نفت در دولت سیزدهم کلید خورد
وزارت نفت در دولت سیزدهم به منظور شفافیت فعالیت ها و فرآیندهای خود اقدام های اساسی را در پیش گرفت. از تکمیل و راه اندازی سامانه مجوزها گرفته، تا اصلاح رابطه مالی با دولت و پیشگامی در پاسخگویی و دسترسی آزاد به اطلاعات همچون فعالیتهایی بوده است که در دوره یک ساله دولت سیزدهم به شکل جدی مورد پیگیری قرار|گرفت. وزارت نفت همینطور با پیوستن به پنجره خدمات هوشمند دولت، دسترسی افراد جامعه را به خدمات خود تسهیل کرد و با تکمیل و توسعه سامانه شفافیت، این وزارت خانه به منظور تسهیل شفافیت فعالیت ها و فرآیندهای خود برای جامعه اقدام نمود.
موفقیت ایران در احراز سمت کلیدی در مجمع کشورهای صادرکننده گاز
نمایندگان کشورهای عضو در هیئت اجرایی بیست وچهارمین اجلاس مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی ئی سی اف) در سومین روز این نشست بعد از مصاحبه با کاندیداهای حائز شرایط، محمدامین نادریان، کاندیدای کشورمان را برای این پست مهم با رای بالا انتخاب کردند. نادریان برای دو دوره سه ساله به مجمع کشورهای صادرکننده گاز در دوحه قطر اعزام می شود.
استفاده ۵۰ درصدی از ظرفیت خطوط لوله انتقال فراورده
ارسلان رحیمی، مدیر عامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران اظهار داشت: ما در روز می توانیم سه میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه فرآورده انتقال دهیم در حالیکه یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز فرآرده های نفتی درحال انتقال هستند. به عبارتی تنها ۵۰ درصد ظرفیت مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتیکه لازم باشد این ظرفیت ها مورد استفاده قرار می گیرد و رفع نیاز می کند.
کاهش ۲۶ درصدی بارندگی در تهران
سخنگوی صنعت آب در نشست خبری صنعت آب کشور اظهار داشت: در دو سال آبی گذشته شرایط کم آبی را دنبال کردیم به صورتی که رودخانه های آبی کاهش قابل توجهی داشتند و کم آبترین سالهای آبی را داشتیم. با این وجود استان هایی بودند که بالای ۳۰ درصد کاهش بارندگی داشتند که شامل استانهای ایلام، کرمانشاه، سمنان، همدان، زنجان و خوزستان بودند. پایتخت هم کاهش ۲۶ درصدی بارندگی را داشت و تنها سه استان سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان بارندگی مثبت داشتند.
صادرات بدون وقفه نفت و میعانات گازی ایران به بازارهای هدف
«جواد اوجی» با اشاره به اینکه فروش و صادرات نفت خام، میعانات و فرآورده های نفتی بدون وقفه در حال انجام می باشد، اظهار نمود: الان صادرات بدون هیچ گونه مشکلی جریان دارد. الان هیچ گونه توقفی در صادرات نفت خام به وجود نیامده است و کشورهای غربی بخصوص ایالات متحده آمریکا بارها بر صحت این مورد اعتراف کرده اند.
مبادله برق بین ایران و ترکیه از سر گرفته شد
وزیر نیرو در حاشیه بازدید و افتتاح نمایشگاه محصولات نوآورانه و فناورانهدر پاسخ به خبرنگار مهر ضمن اشاره به سفر اخیرش به ترکیه اظهار داشت: در مسافرت ترکیه دو مسئله در دستور کار قرار داشت یکی مذاکره با وزارت انرژی ترکیه برای مبادلات برق که اخیراً در مرز ترکیه سیستم بک تو بک نصب شده است و از راه این سیستم امکان مبادله برق را فراهم گشته است. این مبادله از روزهای گذشته شروع شده و تا ۶۰۰ مگاوات مبادله برق انجام شده یعنی مبادله برق ظرفیت ۶۰۰ مگاواتی دارد.
وی افزود در این سفر با وزیر انرژی ترکیه مذاکرات و گفت و گو هایی انجام شده و به توافق رسیده ایم که مبادلات برق را بین ایران و ترکیه از سر بگیریم. چونکه متأسفانه سالیان زیادی است که این مبادله قطع شده بود و از این طریق بتوانیم زمان هایی که برق مازاد داریم، برق را صادر کینم. همینطور از راه ترکیه و به کشورهای همسایه صادرات برق خواهیم داشت و در زمان هایی که احتیاج به مصرف بیشتری داشته باشیم امکان دریافت برق از آن مسیر برقرار خواهد بود. این موارد همچون توافقاتی بوده که با وزارت انرژی ترکیه داشته ایم.
توقیف شناور ایرانی در باکو تکذیب شد
شرکت کشتیرانی دریای خزر در اطلاعیه ای اعلام نمود: شناور متعلق به شرکت کشتیرانی دریای خزر که از مبدأ بندر انزلی عازم بندر آکتائو قزاقستان بوده، به علت اوضاع نامساعد جوی و سرعت بالای وزش باد در مسیر، مجبور به توقف و پهلوگیری در یکی از پناهگاه های جنوب آذربایجان و باکو شده و بمحض مساعد شدن اوضاع جوی به مسیر خود ادامه خواهد داد.
تصویب طرح توسعه ۷ نیروگاه گازی در شورای اقتصاد
محمد رمضانی در جریان سفر به استان اردبیل و بازدید از روند ساخت واحدهای جدید نیروگاه سبلان اظهار داشت: هم اکنون بیشتر از هفت هزار مگاوات واحد گازی قابلیت تبدیل به سیکل ترکیبی دارند. البته راه اندازی واحدهای بخار نیروگاه سبلان اردبیل در چارچوب قرارداد بیع متقابل با شرکت مادرتخصصی برق حرارتی برای افزایش تولید برق، پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه و همینطور رشد راندمان نیروگاه های گازی با تبدیل آن به سیکل ترکیبی در دستور کار قرار گرفته است.
رمضانی اضافه کرد: هم اکنون بیشتر از هفت هزار مگاوات واحد گازی قابلیت تبدیل به سیکل ترکیبی دارند که برای سال جاری مجوز تبدیل دو هزار و ۵۰۰ مگاوات واحد گازی در هفت ساختگاه از جانب شورای اقتصاد دریافت شده است.
کشف ۳۸۲ فقره سرقت سیم و تجهیزات برق رسانی در کشور
۳۸۲ فقره سرقت سیم و تجهیزات برق رسانی با اجرای طرح مقابله با سارقان سیم و تجهیزات برق رسانی در کشور کشف شد.
راستی آزمایی اصل خصوصی سازی شرکتهای پتروشیمی
علی قنبری اقتصاد دان و استاد دانشگاه تربیت مدرس در ارتباط با خصوصی سازی شرکتهای پتروشیمی به خبرنگار مهر می گوید: خصوصی سازی در گذشته انجام شده و نواقصی دارد و باید آنرا برطرف کرد. نمی توان مالکیت واحدهایی که خصوصی سازی شده اند را مجدداً به دولت بازگرداند و مجدداً راه خصوصی شدن را بپیمایند.
این اقتصاددان ضمن اشاره به این که دولت سیزدهم باید خصوصی سازی واقعی شرکتهای پتروشیمی را به صورت جدی دنبال کند، افزود: دولت سیزدهم باید این نکته را در نظر بگیرد که نباید شرکتهای بزرگ پتروشیمی به افراد نالایق سپرده شود، چونکه در این صورت مجدداً شاهد فسادهای افسار گسیخته هستیم که در گذشته هم اتفاق افتاده است.
تقاضا و مصرف انرژی بیشتر از تولید است
مجید چگینی در نشست هیئت مدیره این شرکت که به میزبانی شرکت انتقال گاز ایران برگزار شد، اظهار داشت: شرط تأمین پایدار گاز برای بخش های مختلف کشور و مردم اینست که شرکت انتقال گاز ایران مأموریت خویش را که انتقال پاک، ایمن، پایدار و بهره ور گاز طبیعی است، به درستی انجام دهد.
وی با اشاره به اینکه تقاضا و مصرف انرژی بالاتر از تولید است و در این مقطع، مدیریت مقدار مصرف در همه بخش ها اهمیت بالایی دارد، اظهار نمود: حالا باید تلاش نماییم با استفاده از فناوری های نو و اجرای پروژه های بهینه سازی، گامهای مؤثری برای افزایش بازده انتقال گاز و خدمت بیشتر به کشور برداشته شود.
طرح بزرگ آبرسانی به سنندج در ایستگاه پایانی
حبیب الله علی اصغری، مجری طرح آبرسانی به سنندج از پیشرفت بیشتر از ۹۰ درصدی عملیات اجرایی سامانه انتقال آب به سنندج اطلاع داد و اظهار داشت: این طرح بزرگ آبرسانی بزودی به بهره برداری می رسد.
وی اضافه کرد: تأمین آب آشامیدنی سنندج با پیگیری های صورت گرفته برای تحقق پروژه های حوضه آب استان کردستان و باهدف آخر دادن به دغدغه کیفی و کمی آب آشامیدنی این شهر، بعنوان یکی از پروژه های ویژه در نظر گرفته شد.
اصغری افزود: باوجود محدودیت های منابع مالی کشور تلاش ها برای ایجاد زیرساخت در توسعه پایدار استان کردستان با جدیت مورد پیگیری قرار|گرفت و در اینباره بحث آب آشامیدنی سنندج از اولویت دارترین پروژه های کشور در وزارت نیرو قرار گرفت.

منبع: