پیشنهاد حذف برخی شروط نهضت ملی مسكن ریزش افراد در هر مرحله از فراخوان واریز وجه

زیپو کالا: به گزارش زیپو کالا، رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران اظهار داشت: در هر مرحله از فراخوان واریز وجه توسط متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن با ریزش افراد بیشتری مواجه می شویم که پیشنهاد می دهیم وزارت راه و شهرسازی برخی شروط پنج گانه را حذف کند تا افراد غیر واجد شرایطی که توانایی مالی دارند بتوانند ثبت نام کنند و پروژه ها گرفتار رکود نشود.
ایرج رهبر در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: به تدریج مشکلاتی درمورد منابع مالی، آورده متقاضیان و هزینه های ساخت در طرح نهضت ملی مسکن به وجود آمده که پروژه ها را مبتلا به اختلال کرده است. امیدواریم با تغییر معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و آمدن آقای هادی عباسی این موانع رفع گردد.

متمم وام به دست سازندگان نرسیده است
وی اضافه کرد: معتقدم وزارت راه و شهرسازی با روشی که پیش از این دنبال می کرد به دشواری میتواند طرح نهضت ملی مسکن را به سرانجام برساند. هنوز متمم تسهیلات به دست سازندگان نرسیده است. سقف وام در استان تهران ۴۵۰ میلیون تومان شده اما در بسیاری شهرها همچون شهریار، رباط کریم، اسلامشهر، ورامین و قرچک بیشتر از ۳۰۰ میلیون تومان توسط بانکها پرداخت نمی گردد. متقاضیان هم در هر مرحله که باید پول پرداخت کنند گرفتار ریزش می شوند. با این اوضاع سرمایه ی سازندگان بلوکه شده و برنامه ای جهت استفاده از آن وجود ندارد.

برآورد متری ۸ تا ۱۰ میلیون تومان از هزینه های ساخت
رییس انجمن انبوه سازان استان تهران تصریح کرد: مسئله ی دیگر، کارشناسی واقعی قیمت واحدها با عنایت به افزایش قیمت مصالح ساختمانی و دستمزد است. فرایند کارشناسی نادرست بوده و نرخ تعدیل با فاصله ی زمانی زیاد اعلام می شود. هم اکنون هزینه ساخت هر متر مربع از واحدهای نهضت ملی مسکن به ۸ تا ۱۰ میلیون تومان رسیده اما قیمت اعلامی دولت ۴.۷ میلیون تومان است.
رهبر اظهار نمود: به علت عدم توانایی متقاضیان واقعی در پرداخت آورده، پیشنهاد دادیم برخی شروط پنج گانه برداشته شود. یعنی میتوان از متقاضیان غیر حائز شرایط بهره برد تا پروژه ها گرفتار وقفه نشود. برای این افراد میتوان قیمت زمین را بر مبنای کارشناسی، محاسبه و دریافت کرد. سهم واحدی که به خریدار شریک تعلق می گیرد به صورت کارشناسی فروخته شود.
وی با بیان اینکه تسهیلات بانکی به تدریج دارد تمام می شود اضافه کرد: با منابع بانکی و آورده متقاضیان دیگر کارها پیش نمی رود. انبوه سازان پیشنهاد داده اند از منابع خود برای اجرای طرح استفاده نمایند. این پیشنهادات که با بررسی های کارشناسی صورت گرفته را به وزارت راه و شهرسازی ارائه می دهیم.
رهبر هم چنین ضمن اشاره به انتخابات هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران در روز ۳۱ مردادماه اظهار نمود: امروز انتخابات هیات رییسه انجمن برگزار شد که طی آن بنده ایرج رهبر بعنوان رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران انتخاب شدم. سایر اعضای هیات رییسه هم آقایان سعید آسویار بعنوان نایب رئیس، رامین گوران دبیر و اکبر شفیعی بعنوان خزانه دار انتخاب شدند.

منبع: