معاون وزیر اقتصاد تشریح كرد؛ شروع فروش کالاهای تملیکی در بورس کالا

زیپو کالا: مدیرعامل سازمان حمع آوری و فروش اموال تملیکی از شروع عرضه کالاهای متروکه و منتقل شده به این سازمان در بورس کالا آگاهی داد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، سید عبدالمجید اجتهادی در نشست خبری سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی با اشاره به بازدید رییس جمهور در مهر ماه سال قبل از انبار این سازمان و دستوراتی که در این خصوص صادر کرد گفت: رییس جمهور خواهان اصلاح ساختار سازمان اموال تملیکی بود که با همکاری سازمان اداری و استخدامی انجام شد. در این جهت در گمرک شهید رجایی اداره اموال تملیکی تشکیل شد.
وی افزود: ۲۲۰ تن کالا معادل ۳۵۰ کانتینر که برخی برای ۲۰ سال قبل بوده و فاسد و در گمرک شهید رجایی متروکه شده بودند، منهدم شد.
مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی با اعلان اینکه دستور دیگر رییس جمهور اصلاح قوانین و مقررات بود، اظهار داشت: قانون این سازمان مربوط به سال ۱۳۷۰ است و شرایط در این سال ها بسیار تغییر کرده؛ پس لایحه دو فوریتی در همین خصوص به مجلس ارسال شده است.
فروش کالاهای متروکه در بورس کالا
اجتهادی اضافه کرد: ساماندهی انبارهای تملیکی و تعیین تکلیف کالاهای موجود در این انبارها از دیگر مواردی بود که رییس جمهور دستور بررسی آنرا صادر کرد. در این جهت هفته گذشته نخستین محموله کالاهای در اختیار اموال تملیکی بوسیله بورس کالا ارائه شد. البته این اقدام چالش های زیادی دارد به ویژه که کالایی که در بورس عرضه می شود باید خدمات بعد از فروش داشته و مشخص باشد از کجا آمده است.
تجهیزات خودرو ها به دانشگاه های صنعتی می رود
وی به موافق و مخالف داشتن انهدام خودرو های تملیکی اشاره و اظهار داشت: برمبنای یک تکلیف قانونی موتور و گیربکس این خودرو ها در اختیار دانشگاه های صنعتی برتر کشور قرار خواهد گرفت.
مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی درباره ی احصای کالاهای موجود در انبارها اظهار داشت: از لحاظ قانونی همه کالاهایی که به انبارها وارد و از آن خارج می شوند باید کد شناسایی داشته باشند. ضمن این که بخش قاچاق سامانه جامع اموال تملیکی تا اختتام مهر ماه امسال رونمایی می شود.
وی اشاره کرد: با ساماندهی انبارهای تملیکی، بیش از ۱۲ هزار مترمربع به ظرفیت اضافه شده است، اظهار داشت: در ۵ ماه ابتدایی امسال میزان فروش ۱۹۳ درصد و میزان انهدام ۱۰۳ درصد افزایش و میزان استرداد ۱۰ درصد کاهش داشته است.
تعیین تکلیف دستگاه های ماینر از شروع مهر
اجتهادی در ادامه در مورد دستگاه های ماینر موجود در انبارهای سازمان اموال تملیکی اظهار داشت: ۱۵۰ هزار دستگاه ماینر در انبارهای سازمان موجود است که تعداد آنها روزبه روز بیشتر می شود. تعداد زیادی از ماینرها رأس برائت دارند و امیدواریم توانیر برای این مساله تدابیری اتخاذ کند. این که دستگاهها رأی برائت گرفته اند یعنی بصورت مجاز وارد کشور شده اند.
وی افزود: به ما قول داده اند از شروع مهرماه می توان این دستگاهها را تعیین تکلیف کرد.
آخرین وضعیت خودرو های موجود در انبارهای سازمان اموال تملیکی
معاون وزیر اقتصاد درباره ی خودرو های موجود در انبارهای سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی بیان کرد: تعداد خودرو های ایرانی موجود در انبارهای این سازمان باتوجه به اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کاهش می یابد چون دیگر ضبط خودرو صورت نمی گیرد.
وی درباب خودرو های خارجی اظهار داشت: تعدادی از این خودرو ها بالای ۲۵۰۰ و برخی کم تر از ۲۵۰۰ سی سی هستند. خودرو های کم تر از ۲۵۰۰ سی سی مشکلی برای عرضه ندارند اما طبق مصوبه وزارت صمت خودروهایی که بصورت قاچاق وارد شده اند در عرضه با محدودیت مواجهند. همین طور برای خودرو های آمریکایی بالای ۲۵۰۰ سی سی هم مزایده به شرط صادرات در نظر گرفته شده است اما خریداری وجود ندارد. سه دستگاهی که منهدم شدند هم همین روند را طی کرده بودند.
فروش خودرو های قاچاق به مناطق آزاد منتفی شد
اجتهادی افزود: برای تعیین تکلیف این خودرو ها پیشنهاداتی به دولت داده شده است همچون این که این خودرو ها به مناطق آزاد قشم و کیش فروخته شوند که این مساله بصورت نهایی تصویب نشد. این مساله نیز مطرح است که برخی از خودرو ها طبق نیاز برخی دستگاهها برای تشریفات میهمان های خارجی در اختیار آنها قرار بگیرد. هر زمان مصوبه دولت نهایی شد توسط وزیر اقتصاد اعلام می شود.