گمرك اعلام كرد کشف ۱۱۱۸ کیلو مخدر شیشه در دو تانکر سوخت

زیپو کالا: گمرک ایران از کشف ۱۱۱۸ کیلوگرم مخدر شیشه که در جداره دو تانکر سوخت کامیون افغان جاسازی شده بود، آگاهی داده است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، زبیدی- معاون حقوقی و نظارت گمرک ایران- جزییات کشف اخیر مخدر شیشه توسط گمرک را شرح داد.

بر اساس این گزارش، روز گذشته (دوشنبه) در بررسی های گمرک مشخص شد که در قسمت زیر تانکر کامیون ورودی از افغانستان در گمرک ماهیرود مقدار ۵۴۰ کیلوگرم مخدر شیشه بصورت حرفه ای جاسازی شده است که ضمن کشف موضوع، کامیون توقیف و مواد مکشوفه همراه با گواهینامه رانندگی متهم صادره از افغانستان، گذرنامه، گواهینامه بین المللی و… برای طی مراحل قانونی در اختیار مقامات قضایی و نماینده اداره اطلاعات استان خراسان جنوبی قرار گرفته است.

جاسازی ۵۴۰ کیلو در تانکر سفید

جریان از این مقرر است که مربی سگ های موادیاب گمرک ماهیرود، بامداد روز گذشته به هنگام کنترل و بازرسی یک دستگاه کامیون تانکری بنز آکتروز سفید رنگ، به رانندگی تبعه افغانستان با در نظر گرفتن شاخصهای خطر و استفاده بهینه از سگ مواد یاب موفق به کشف جاسازی حرفه ای ۵۴۰ کیلو و ۷۰۰ گرم شیشه از این کامیون شده است. در این کشف حرفه ای و بسیار ظریف، قاچاقچیان ۵۳۵ بسته حاوی ماده مخدر را بصورت بسته طولی مخصوص، طراحی و در فضاهای ذیل تانکر قرار داده بودند که با استفاده از دستگاه برش، جوش کاری و سنگ فرز، قسمت های زیرین تانکر برش زده شده و جاسازی حرفه ای نمایان و کشف شد.

۵۷۸ کیلوی دیگر در کامیون قرمز

اما طبق اعلام گمرک، در ادامه بررسی های دقیق گمرک ماهیرود، مشخص شد که کامیون بنز آکتروز دیگری به رنگ قرمز، که همسفر کامیون اول بوده و بعد از کنترل دقیق تر مشخص شد که این کامیون نیز دارای جاسازی سنگین مواد مخدر است. پس با هماهنگی ستاد گمرک جمهوری اسلامی ایران تانکر برش کاری شده و در نتیجه تعداد ۵۹۴ بسته دیگر به وزن ۵۷۸ کیلو و ۱۰۰ گرم شیشه کشف شد.

بر طبق این گزارش، در مجموع ۱۱۱۸ کیلوگرم مخدر شیشه از جاسازی این دو کامیون کشف شده و در نهایت محموله، کامیون ها، مواد مخدر، کلیه مستندات همراه با متهمان بعد از هماهنگی به نمایندگان اداره کل اطلاعات استان خراسان جنوبی تحویل شده اند.

افزایش محموله های شیشه افزایش

آنطور که معاون حقوقی گمرک ایران گفته است بتازگی کشف مواد مخدر صنعتی خصوصاً مخدر شیشه و هروئین از مبدأ افغانستان افزایش یافته؛ به صورتی که کشفیات سالجاری این سازمان در وزن های حجیم، ۵۸۰ کیلوگرم، ۱۵۳ کیلوگرم، ۴۰۰ کیلوگرم و ۶۱ کیلوگرم همگی شیشه بوده است و روز یکشنبه هفته جاری نیز محموله یکصد کیلوگرمی شیشه از سقف کامیون افغان در گمرک مرزی دوغارون استان خراسان رضوی توسط همکارانمان کشف شده بود.

به گفته وی کشف هزار و ۱۱۸ کیلوگرمی مخدر شیشه در روز گذشته حدنصاب جدیدی از میزان کشف این نوع مواد مخدر شیشه کشف در یک روز را از نظر میزان به خود اختصاص داده که تا حالا سابقه نداشته است.

منبع: