هشدار بانک مرکزی نسبت به خرید دلار تقلبی از صرافی های بدون مجوز

زیپو کالا: بانک مرکزی درباره فروش دلارهای تقلبی در واحدهای صنفی بدون مجوز هشدار داد و از مردم خواست فقط از صرافی هایی که اسامی آنها در سایت بانک مرکزی وجود دارد، خریداری کنند.

به گزارش زیپو کالا به نقل از بانک مرکزی، در پی انتشار اخباری در خصوص فروش دلارهای تقلبی در واحد صنفی بدون مجوز موسوم به قائم (قاسم حصارکی و شرکاء) واقع در مرکز تجارت جهانی فردوسی، بانک مرکزی اعلام نمود: حسب قوانین و مقررات ذی ربط، بانک مرکزی فقط مسئولیت نظارت بر نهادهای دارای مجوز از این بانک را دارد، همچون شرکت های صرافی و لیزینگ.
در خصوص فعالیت مؤسسات فاقد مجوز از بانک مرکزی، و قابلیت ها و امکانات آن نیرو به استناد بند ۲ از گام اول برنامه جامع ساماندهی بازار غیر متشکل پولی مصوب مراجع ذی ربط و مفاد فاز اول از منشور پروژه انتظام بخشی بازار پول با ساماندهی مؤسسات بدون مجوز مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، شناسایی کلیه نهادهای پولی و بانکی بدون مجوز و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در بازار پولی و بانکی در سطح کشور (از جمله اشخاص فعال بدون مجوز در زمینه ارز و لیزینگ) در زمره ماموریت های نیروی انتظامی قرار دارد. بدین جهت نیروی انتظامی موظف است ضمن شناسایی فعالان بدون مجوز در بازار پول، اقدامات لازم جهت جلوگیری از فعالیت آنها را به عمل آورد.
بانک مرکزی از مردم درخواست کرده که بمنظور جلوگیری از به مخاطره افتادن اموال و دارایی های خود، برای امور ارزی و لیزینگ فقط به شرکت های صرافی و لیزینگ مجاز که اسامی آنها در پایگاه اطلاع رسانی www.cbi.ir درج شده مراجعه کنند و بعد از مشاهده مجوز نصب شده در محل شرکت و کنترل اعتبار آن در پایگاه www.cbi.ir مبادرت به امور خود کنند. همین طور مردم در صورت مشاهده هرگونه واحد پولی بدون مجوز به اعلام آن به بانک مرکزی اقدام نمایند.

منبع: