سخنگوی گمرك خبر داد؛ رشد ۱۰۳ درصدی تجارت ایران با ازبکستان

به گزارش زیپو کالا سخنگوی گمرک اظهار داشت: در سال گذشته، ۷۷۶ هزار و ۱۳۷تن کالای غیر نفتی به ارزش ۵۱۷ میلیون دلار بین ایران و ازبکستان تبادل شد که نسبت به مدت مشابه ۱۰۳ درصد رشد داشته است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از گمرک، سید روح الله لطیفی همزمان با سفر رئیس مجلس کشورمان به ازبکستان در مورد روابط تجاری دو کشور عنوان کرد: سهم صادرات کشورمان به ازبکستان از این میزان تجارت ۷۱۴ هزار و ۴۹۱ تن کالا به ارزش ۴۰۲ میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه با رشد ۱۴۶ درصدی همراه بوده است.
وی در مورد میزان واردات از ازبکستان اظهار داشت: ۶۲ هزار تن کالا پارسال به ارزش ۱۱۵ میلیون دلار هم از ازبکستان وارد کشورمان شده که ۲۶ درصد نسبت به مدت مشابه، با رشد همراه بوده است.
لطیفی در مورد کالاهای صادراتی ایران به ازبکستان توضیح داد: عمده ترین کالاهای صادراتی کشورمان به ازبکستان، لبنیات، محصولات کشاورزی، مصالح ساختمانی، قیر، روغن پایه، مواد معدنی، مواد پترو پالایشگاهی، مواد شیمیایی، محصولات بهداشتی، لوله و پروفیل، لوازم خانگی، پارچه، کف پوش، محصولات آهنی، ماشین آلات صنعتی و مبلمان از عمده ترین کالاهای صادراتی ایران به ازبکستان هستند.
وی در مورد عمده کالاهای وارداتی از ازبکستان اظهار داشت: انواع نخ، پنبه، ابریشم، پارچه، حبوبات، ارزن و کائولن همچون کالاهای اصلی واردات از ازبکستان بودند.
سخنگوی گمرک در مورد تجارت ایران با ازبکستان در سه ماه نخست سال جاری توضیح داد: در فصل بهار سال جاری ۴۶ میلیون و ۳۵۰ هزار دلار کالا از ایران به ازبکستان صادر شد و در این زمان ۱۴ میلیون و ۱۵۰ هزار دلار کالا از ازبکستان به ایران وارد شده است.

منبع: