بررسی سلامت روان افراد با بیومارکرهای مغزی

به گزارش زیپو کالا محققان یکی از شرکتهای فناور درحال بومی سازی دستگاهی جهت بررسی وضعیت سلامت افراد ایرانی هستند و به قول آنها داده های این دستگاه علاوه بر آنکه امکان پیشگیری از بروز بیماری هایی چون آلزایمر را فراهم می آورد، باعث ارتقای عملکرد سازمان ها هم خواهد شد.
دکتر سروش لهراسبی از محققان این طرح در گفتگو با ایسنا، درباره دستگاه آنالیز سیگنال های مغزی ساخته شده، اظهار داشت: در مغز یکسری شاخصهای شناختی داریم که از این شاخص ها میتوان بعنوان بیومارکرهای مغزی جهت بررسی وضعیت سلامت افراد بهره برد. بنا بر تعریف علم پزشکی، بیومارکرها، شاخص هایی هستند که با اندازه گیری های چند مرحله ای، می توانند اطلاعاتی درباره وضعیت سلامت فرد ارائه نمایند.
وی نمونه این شاخصهای بیومارکری را فشار خون نام برد و اظهار نمود: عدد اعلام شده برای فشار خون، شاخصی از وضعیت سلامت فرد است و اگر بتوانیم چنین شاخص هایی از عملکرد مغز فرد جمع آوری نماییم، این امکان را به ما می دهد که بفهمیم میزان توجه، حافظه و یا سرعت عمل فرد در چه سطحی قرار دارد.
لهراسبی با اشاره به اینکه چنین شاخص هایی رفتار هر فرد را بیان می کند، تصریح کرد: بر این اساس ما دستگاهی را طراحی کردیم که از راه آن داده های در ارتباط با مغز هر فرد را جمع آوری و آنالیز می کند و بر مبنای داده هایی که به دست می آید، می توانیم وضعیت سلامت روان افراد را مورد بررسی قرار دهیم.
مجری طرح تصریح کرد: داده های به دست آمده از این دستگاه ما را در جلوگیری از بروز برخی بیماری ها در افراد یاری می کند، ضمن آنکه امکان پیشبینی خیلی از اتفاقاتی را که مقرر است در آینده برای فرد پیش بیاید، فراهم خواهد نمود.
این محقق افزود: بعنوان مثال این پیشبینی ها سبب می شود که از بروز تصادف برای یک کارمند خسته جلوگیری شود، ضمن آنکه با این روش میتوان از بروز برخی ها بیماری ها چون آلزایمر و اختلالات توجه در کودکان و بزرگسالان پیشگیری کرد.
وی خاطرنشان کرد: دانش این روش با همکاری دانشگاه کمبریج توسعه یافت و ما این فناوری را در تحلیل داده های جامعه ایرانی، بومی سازی می کنیم؛ چون که اگر چنین تست هایی بین المللی باشد، ما برای استخراج داده ها احتیاج به آنالیز داریم.
لهراسبی با تکیه بر این که نسخه ایرانی این محصول در صورت دریافت حمایت ها درحال توسعه است، اضافه کرد: هم اکنون مراکز درمانی بیشترین استفاده را از این دستگاه بردند، ضمن آنکه سازمان ها هم از این دستگاه استقبال کردند؛ چون که این دستگاه با بررسی سلامت روان کارمندان باعث ارتقای سازمان ها خواهد شد. این در شرایطی است که سازمان ها جهت بررسی وضعیت کارمندان به شیوه سنتی و با استفاده از پرسشنامه اقدام می کنند.