در اجلاس سراسری رؤسای پارك های علم و فناوری مطرح شد ۷۰درصد بهره برداران حوزه کشاورزی کم سواد یا بیسوادند

زیپو کالا: رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی در اجلاس رؤسای پارک های علم و فناوری کشور اظهار داشت: تمهیداتی انجام شده تا در استانها تعداد شرکت های دانش بنیان در پارک علم و فناوری در زمینه کشاورزی افزایش یابد و بومی سازی در تولیدات کشاورزی نیز در اولویت قرار بگیرد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، دکتر سید مجتبی خیام نکویی در اجلاس سراسری رؤسای پارک های علم و فناوری کشور که به میزبانی پارک علم و فناوری فارس برگزار شد، اظهار نمود: استقلال واقعی کشور در گروی استقلال اقتصادی بخصوص در حوزه امنیت غذایی است. پس از جنگ روسیه و اوکراین دنیا در حوزه امنیت غذایی گرفتار چالش شده است و این در حالیست که اوکراین در رده سوم تا هفتم تولیدکنندگان غذا در جهان بود.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی اضافه کرد: قیمت برخی مواد غذایی هم اکنون بیشتر از صد در صد در جهان افزایش پیدا کرده است و بسیاری کشورها گرفتار مشکل در تأمین مواد اولیه غذایی شده اند. ایران در بخش کشاورزی دارای ظرفیت کم نظیری است و ۳۰۰ روز آفتابی در کشور داریم و از چهار فصل همزمان برخورداریم و جزو هشت کشور دارای تنوع زیستی دنیا با بیشتر از گونه های گیاهی و جانوری هستیم، اما با چالش هایی مانند گرم شدن هوا، کم آبی و … مواجه هستیم.
خیام نکویی تصریح کرد: چهار میلیون و ۲۰۰ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی کشور داریم که حدود ۷۰ درصد آنها یا کم سواد و یا بیسواد هستند و باید دانش را در بخش کشاورزی رسوخ دهیم و بهره وری پایین و محدودیت منابع آب از مشکلات ما در بخش کشاورزی است.
وی افزود: ۹۵ درصد زعفران دنیا توسط ایران تولید می شود، اما گردش مالی ما تنها ۵۰۰ میلیون دلار از ۲۰ میلیارد دلار تمام جهان در زمینه زعفران است. در برابر بخش کشاورزی باید وظیفه شناس باشیم و حوزه دانش بنیان در صنعت کشاورزی نقش مؤثری می تواند در تولید محصولات کشاورزی سالم ایفا می کند.
خیام نکویی با اشاره به اینکه افزایش ۲۰ درصدی تعداد شرکتهای دانش بنیان در کشور در حوزه کشاورزی هدف گذاری شده است، اظهار داشت: در این حوزه دولت نخستین مصوبه خویش را در حوزه کشاورزی دانش بنیان ارائه نمود. تمهیداتی انجام شده تا در استان ها تعداد شرکتهای دانش بنیان در پارک علم و فناوری در حوزه کشاورزی افزایش یابد و بومی سازی در تولیدات کشاورزی هم در اولویت قرار بگیرد. از نظر محتوایی باید شرح حال مردم در حوزه غذا، مورد توجه قرار گیرد و عادلانه کردن یارانه ها فرصت مغتنمی برای شرکتهای دانش بنیان در حوزه کشاورزی است تا قیمت تمام شده محصول کشاورزی را کاهش دهند.
وی اعلام نمود: ۳۵۰ هکتار از بهترین اراضی خراسان رضوی برای استقرار شرکتهای دانش بنیان وجود دارد و باید هوشمندسازی کل بخش کشاورزی در کشور را مورد توجه قرار دهیم که در کاهش و فرآوری ضایعات کشاورزی، اصلاح نژاد دام، پرورش آبزیان، تولید آنزیم ها و مکمل ها و … در حوزه دانش بنیان میتوان اقدامات گسترده ای انجام داد.
به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: به صورت متوسط ضایعات کشاورزی در حد غذای ۲۵ میلیون نفر است که با استفاده از توان علمی شرکتهای دانش بنیان میتوان آنرا کم کرد. در چند روز آینده نخستین پارک ملی کشاورزی و منابع طبیعی رسماً با استقرار بیشتر از یکصد شرکت به صورت رسمی در اهواز افتتاح می گردد.
نکویی خاطرنشان کرد: همت و تلاش پارک های علم و فناوری در مورد تولید محصولات سلامت محور مؤثر است. محصولات سالم بازار و مشتری دارند و برای تمام شرکتهای کشاورزی دانش بنیان جلسه ای برای طرح مسائل خود برگزار خواهیم کرد.