مدیرعامل دیجی كالا جت و محصولات تند گردش در دیجی كالا: برای تأمین کالاهای اساسی با کارخانه ها رایزنی کرده ایم

به گزارش زیپو کالا طی چند هفته گذشته افزایش قیمت کالاهای اساسی منجر به اختلال در روند تولید و توزیع کالاهای اساسی مورد نیاز مردم شد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، طی چند هفته گذشته افزایش قیمت کالاهای اساسی منجر به اختلال در روند تولید و توزیع کالاهای اساسی مورد نیاز مردم شد. این اختلال با کمبود تولید و توزیع ماکارونی توسط تولیدکنندگان بزرگ این محصول شروع شد و ماکارونی را به کالای نایاب تبدیل کرد. بعد از آن با طرح آغاز هدفمندی یارانه کالاهای اساسی روغن، لبنیات، و محصولات پروتئینی هم تحت تاثیر قرار گرفتند و زمزمه هایی از افزایش قیمت کالاهای بهداشتی در هفته های آینده هم به گوش می رسد.
بی نظمی در توزیع کالاهای اساسی، افزایش تقاضا در بین مردم و صف های طولانی در مقابل برخی فروشگاه ها و در نهایت ناموجود شدن کالاها را به دنبال داشت. اتفاقی که در فضای آنلاین هم نمود داشت و کاربران فروشگاه های آنلاین برای ساعاتی در روز با ناموجود شدن کالاها در این پلت فرم ها مواجه گشتند.
در مورد این مورد با حمیدرضا پاکروان مدیرعامل دیجی کالا جت و محصولات تند گردش در دیجی کالا گفتگو کردیم که در ادامه می خوانید.
تا امروز چه مشکلاتی برای تأمین کالاهای اساسی داشتید؟
با افزایش ناگهانی قیمت گندم، شرکتهای بزرگ تولیدکننده ماکارونی برای تولید و عرضه با چالش مواجه گشتند که منجر به افزایش ناگهانی تقاضا شده و ماکارونی در همه فروشگاه ها نایاب شد. دیجی کالا هم مستثنا نبود و ما در مقطع کوتاهی نتوانستیم پاسخ گوی نیاز مشتریان باشیم. با در نظر گرفتن ظرفیت انبارهای دیجی کالا و زیاد بودن درخواست، چند بار در هفته احتیاج به تأمین ماکارونی داشتیم که به سرعت ناموجود می شد.
با پیگیری و تلاش تیم بازرگانی دیجی کالا و رایزنی مستقیم با کارخانه های تولید ماکارونی از نخستین فروشگاه هایی بودیم که این کالا را موجود کردیم و برای پشتیبانی از مردم بدون سود و با قیمت تولیدکننده ارائه شد.
برای پیشگیری از تکرار تجربه مشتریان در رویارویی با سایر کالاهای اساسی، برای تأمین روغن هم با تولیدکنندگان ارتباطات مستقیم و گسترده ای گرفته شد و با تلاشهای صورت گرفته حالا روغن با تخفیف در دسترس مردم است.
علاوه بر این اقدام ها سعی شده در دیجی کالا اقلام اساسی مورد نیاز مردم در یک صفحه اختصاصی قرار بگیرد و با عرضه تخفیف، مردم بتوانند بدون دغدغه این کالاها را تأمین کنند.

یا این شرایطی که توضیح دادید شامل همه کالاهای اساسی می شود؟
در دیجی کالا محصولاتی داریم که به زیرساخت عملیات ویژه ای در نگهداری و ارسال نیاز دارند. محصولات پروتئینی همچون این محصولات هستند. بعنوان مثال هم اکنون با در نظر گرفتن ظرفیت یخچال های محصولات سوپرمارکتی دیجی کالا، مرغ گرم به صورت روزانه و به تعداد مشخص در دیجی کالا موجود می شود و در کمتر از چند ساعت از موجود شدن آن به فروش می رسد. سپس فرایند پردازش و ارسال آن آغاز می شود که تا سپری شدن کامل فرایند، مرغ در یخچال های مجهز ما نگهداری می شود. تا وقتی که یخچال ها خالی نشوند ما قادر به تأمین مجدد مرغ کشتار روز نیستیم که این مورد سبب می شود تا زمان مجدد تأمین آن، محصول در دیجی کالا ناموجود شود. این کالاها که زمان و شرایط نگهداری خاص دارند تا وقتی که برای مشتریان ارسال نشده اند امکان تأمین مجدد ندارند ازاین رو تأمین بیشتر از ظرفیت نگهداری و لجستیک نداریم. یکی از علل این که کاربران امکان دارد به هنگام سر زدن به دیجی کالا با ناموجودی مرغ مواجه شوند همین است. البته در این حالت همه کاربران می توانند از امکان گزینه «موجود شد خبرم کن» در دیجی کالا استفاده کنند.
پس با این حساب مردم در لحظه از موجود شدن کالاهای اساسی آگاه می شوند؟
بله، یک گزینه به نام «موجود شد خبرم کن» یا «خبرم کن» در اپلیکیشن و وبسایت دیجی کالا وجود دارد. با انتخاب این گزینه بمحض آن که کالای انتخابی در دیجی کالا برای عرضه قرار بگیرد به کاربر پیامی ارسال می شود و می تواند سفارشش را ثبت کند. خیلی از کاربران هم اکنون از این گزینه استفاده می نمایند و بلافاصله پس از تأمین کالا سفارششان را ثبت می کنند.
این گزینه در این شرایط خاص کمک می نماید تا اطلاع رسانی یکسان به همه کسانی که به آن کالا نیاز دارند صورت گیرد. شاید خیلی از افراد نتوانند به فروشگاه های فیزیکی رجوع کنند و به صورت لحظه ای در جریان موجودی کالاها باشند.

دیجی کالا چه نظارتی روی قیمت کالاهای اساسی دارد؟
در دیجی کالا امکان فروش کالا به قیمتی بالاتر از قیمت درج شده اصلاً وجود ندارد.
نوسانات قیمتی که در بازار کالاهای اساسی شاهد می باشیم امکان دارد در آینده هم تکرار شود. برنامه شما چیست؟
اگر باردیگر به هر علتی با اختلال در توزیع مواجه شویم این چالش ها هم وجود خواهد داشت. عمده کالاهای اساسی که امروز دغدغه مردم است در صورتیکه عرضه منظمی از جانب تولیدکنندگان داشته باشند از راه دیجی کالا در اختیار مردم قرار می گیرد. یکی از دغدغه های اساسی ما در این شرایط ایجاد دسترسی یکسان همه مردم به کالاهای اساسی و ضروریست و اعلام آمادگی می نماییم زمانی که به زیرساخت های لجستیکی ما برای توزیع این اقلام اساسی میان مردم نیاز باشد تمام قد در کنار مردم و آماده همکاری با نهادهای مسئول هستیم.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.