ارزش غول های فناوری یک تریلیون دلار ریخت

به گزارش زیپو کالا بیشتر از یک تریلیون دلار از ارزش غول های فناوری در سه روز معامله اخیر بازار آمریکا از دست رفت.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، از زمان تصویب افزایش نرخهای بهره آمریکا در چهارشنبه گذشته، ارزش سهام شرکتها ریزش کرده اما بخش فناوری ضرر سنگین تری در مقایسه با بخشهای دیگر اقتصاد متحمل شده است.

سرمایه گذاران حالا در مقایسه با سال های اخیر بخصوص در دوره کرونا، علاقه کمتری به سهام نشان می دهند و پول بیشتری را به سمت دارایی های امن هدایت می کنند.

اپل که ارزشمندترین شرکت فناوری جهان است، از زمان آخر معاملات چهارشنبه گذشته، ۲۲۰ میلیارد دلار از ارزش خویش را از دست داده است.

جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا چهارشنبه گذشته اعلام نمود تورم بسیار بالا بوده و هیچ برنامه ای برای افزایش بیشتر از نیم درصدی نرخهای بهره وجود ندارد. بازارها ابتدا تحت تأثیر اظهارات پاول صعود کردند اما این خوشبینی در ایام بعد رنگ باخت و شاخص های سهام روز پنج شنبه، جمعه و سپس دوشنبه ریزش کردند.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، بزرگترین ریزش ارزش بازار در سه روز معامله گذشته بعد از اپل شامل مایکروسافت به میزان حدود ۱۸۹ میلیارد دلار، تسلا با ۱۹۹ میلیارد دلار، آمازون با ۱۷۳ میلیارد دلار، آلفابت با ۱۲۳ میلیارد دلار، انویدیا به میزان ۸۵ میلیارد دلار و مِتاپلتفرمز (شرکت مادر فیس بوک) با ۷۰ میلیارد دلار، بوده اند.