وزیر نفت تاكید كرد گسترش روابط اقتصادی و سیاسی با کشورهای آمریکای لاتین

به گزارش زیپو کالا وزیر نفت با اعلان اینکه رویکرد دولت سیزدهم گسترش روابط اقتصادی و سیاسی با کشورهای آمریکای لاتین خصوصاً نیکاراگوئه است، تاکید کرد: هیچ نوع محدودیتی برای ایران و نیکاراگوئه در حوزه توسعه روابط اقتصادی وجود ندارد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، جواد اوجی در دیدار با دنیل اورتگا، رییس جمهوری نیکاراگوئه ضمن تشکر از این کشور برای میهمان نوازی از هیئت ایرانی اظهار داشت: بیش از ۹ ماه از استقرار دولت سیزدهم در ایران میگذرد و در طول این مدت تا حالا دو هیئت بلندپایه اقتصادی و سیاسی به کشور دوست و برادر نیکاراگوئه سفر کرده که از اهمیت و علاقه ما برای رابطه بیشتر با کشور نیکاراگوئه حکایت دارد.
وی با اعلان اینکه رویکرد دولت سیزدهم گسترش روابط اقتصادی و سیاسی با کشورهای آمریکای لاتین خصوصاً نیکاراگوئه است، تاکید کرد: هیچ نوع محدودیتی برای دو کشور در حوزه توسعه روابط اقتصادی وجود ندارد. سفر اخیر معاون اقتصادی رییس جمهوری به نیکاراگوئه در همین زمینه بوده است، نیکاراگوئه ظرفیت های زیادی برای بی اثر کردن تحریم های آمریکا برای دو کشور دارد، ایران و نیگاراگوئه دو قلوهای انقلابی بر ضد امپریالیسم آمریکا هستند.
وزیر نفت با اعلان اینکه مردم ایران در سایه تحریم های آمریکا طی ۴۳ سال اخیر دستاوردهای بزرگی در زمینه صنعت نفت، کشاورزی، هسته ای، دارویی، پزشکی و… داشته اند، اضافه کرد: امروز به لطف خدا و همت کارکنان صنعت نفت در ایران دستاوردهای بزرگی همچون تولید روزانه یک میلیارد مترمکعب گاز، فعالیت ۶۵ واحد پتروشیمی و ۲۵ پالایشگاه نفت و گاز رقم خورده است.
اوجی به تامین سوخت و فرآورده های نفتی ونزوئلا در سالهای قبل اشاره نمود و اظهار داشت: ایران یاور کشورهای آمریکای لاتین خصوصاً نیکاراگوئه در ایام سخت تحریم آمریکا بوده و هست. سیاست جمهوری اسلامی ایران پشتیبانی از حفظ استقلال، آزادی و حق تعیین سرنوشت ملت ها و مداخله نکردن در دیگر کشورهاست، بدین جهت مداخله برخی از کشورها در امور داخلی نیکاراگوئه را به شدت محکوم می نماییم.
ایران سوخت نیکاراگوئه را تامین می کند
وی با اعلان اینکه در دو روز گذشته در ملاقات با مسئولان صنعت نفت و کشاورزی نیکاراگوئه به توافق های خوبی دست یافته ایم، اشاره کرد: این توافق ها و قراردادها با حضور رییس جمهوری کشور نیکاراگوئه به امضای دو طرف خواهد رسید. امیدواریم فصلی جدید را در روابط دو طرف در حوزه صنعت نفت و دیگر حوزه ها شاهد باشیم. یکی از مهم ترین این قراردادها تامین سوخت نیکاراگوئه بشمار می رود.
وزیر نفت به اهمیت و افزایش قیمت انرژی در بازارهای جهانی اشاره نمود و افزود: پیش بینی ما و دیگر کارشناسان حوزه انرژی این است که بی گمان نفت در ماه های آتی روندی افزایشی خواهد داشت، به شما قول می دهم برای تامین سوخت کشور دوست و برادر نیکاراگوئه همه تلاش خودرا خواهیم کرد.
مشارکت ایران، ونزوئلا و نیکاراگوئه در ساخت پتروپالایشگاه
اوجی با اشاره به تکمیل اولین مرحله پتروپالایشگاه ۱۰۰ هزار بشکه ای نیکاراگوئه با سرمایه گذاری کشور ونزوئلا با وجود تحریم های آمریکا اظهار داشت: با تحویل اسناد فنی این پروژه بی گمان ایران در تکمیل این پروژه و دیگر پروژه های پالایشی شرکت خواهدنمود.
وی با اشاره به این که ایران در جریان روند توسعه میدان های نفت و گاز نیکاراگوئه نیز قرار گرفته است، تصریح کرد: به زودی من و همکارانم در بازگشت به تهران برای حضور در توسعه این میدان، اطلاعات به دست آمده را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد.
وزیر نفت تهاتر کالا با کالای ایران و نیکاراگوئه را راهی مناسب برای دور زدن تحریم های آمریکا دانست و اظهار داشت: ظرفیت خوبی در حوزه کشاورزی و دامپروری در این کشور وجود دارد که ما می توانیم از آن بهره مند شویم.
تحریم های آمریکا بر مردم ایران و نیکاراگوئه تاثیر ندارد
بر اساس این گزارش، دانیل اورتگا، رییس جمهوری نیکاراگوئه حضور هیئت تجاری ایران در این کشور را نماد دوستی و همبستگی دو کشور دانست و اضافه کرد: در سال ۱۹۷۹ ملت های ایران و نیکاراگوئه انقلابشان بر ضد حکومت های استبدادی هم زمان به پیروزی رسید. مردم دو کشور در طول تاریخ ثابت کرده اند تحریم های آمریکا هیچگاه تأثیرگذار نبوده است.
وی با یادآوری این که قبل از آنکه کشورهای استعماری اروپایی پایشان به کشورمان باز شود با ایران بصورت تهاتر تجارت داشتیم، اظهار داشت: اکنون نیز به سبب تحریم های آمریکا این روش تجارت همچنان میان دو کشور ادامه دارد. برنامه هیئت تجاری ایرانی با هدف صلح و افزایش رفاه مردم دو کشور برنامه ریزی شده است.
رییس جمهوری نیکاراگوئه با اعلان اینکه ایران اکنون در حوزه صنعت نفت و کشاورزی دانش فنی و فناوری های زیادی دارد، اشاره کرد: دو کشور می توانند در این دو زمینه که مورد نیاز ما است فعالیت و همکاری خوبی داشته باشند، بنظر می رسد برگزاری سمینارها و همایش ها می تواند در تبادل اطلاعات کارساز باشد.
اورتگا با تاکید بر این که اکنون عزم لازم در وزارت نفت ایران برای تامین نفت خام و فرآورده های نفتی برای مردم نیکاراگوئه وجود دارد، اظهار داشت: ایرانیها شجاعانه و بر خلاف میل آمریکا این کار را برای ملت ونزوئلا انجام داده اند.
وی با اشاره به امضای یادداشت تفاهم میان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و وزارت انرژی و معدن نیکاراگوئه اظهار داشت: بر طبق این تفاهم نامه امکان تکیمل و ساخت پتروپالایشگاه نفت جدید در کشور نیکاراگوئه بررسی خواهد شد، البته زمین و تأسیسات اساسی برای ایجاد این پالایشگاه از سال ها پیش وجود دارد که به سبب تحریم های آمریکا نیمه کاره رها شده است.

منبع: