اوپک پلاس چقدر ظرفیت برای تولید نفت بیشتر دارد؟

به گزارش زیپو کالا تحلیل گران می گویند عربستان سعودی و امارات متحده عربی در بین معدود تولیدکنندگان نفت در جهان هستند که ظرفیت مازاد تولید برای افزایش سریع سطح تولید و کمک به جبران اختلال عرضه روسیه و کنترل قیمتها دارند.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، آژانس بین المللی انرژی اعلام نموده که این دو تولیدکننده عضو اوپک حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز ظرفیت مازاد تولید دارند که معادل دو درصد از تقاضای جهانی است و در مجموع ۲.۲ میلیون بشکه در روز ظرفیت مازاد تولید موجود است.

شرکت تحقیقاتی ریستاد انرژی برآورد کرده است که امارات متحده عربی، عراق و کویت در مجموع حدود چهار میلیون بشکه در روز ظرفیت مازاد تولید را در مدت سه تا شش ماه می توانند به بازار وارد کنند. به قول لوئیس دیکسون، تحلیلگر ریستاد انرژی، اغلب این کشورها مخازن نفتی عظیمی در خشکی دارند که می توانند از آنها بهره برداری کنند که به معنای اختصاص چند میلیون بشکه نفت بیشتر به صادرات در مدت چند هفته است.

با این حال میزان مذکور کمتر از تولید روسیه است. روسیه با صادرات حدود هفت میلیون بشکه در روز نفت و فرآورده های نفتی معادل هفت درصد از عرضه جهانی، با عربستان سعودی برای عنوان بزرگترین صادرکننده جهان رقابت می کند.

پس از آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، نگرانیها نسبت به مختل شدن عرضه سبب شد قیمتهای نفت در بازار جهانی به بالاترین حد از سال ۲۰۰۸ صعود کند و هفته گذشته به بیشتر از ۱۳۹ دلار در هر بشکه رسید. با این وجود قیمتها از آن زمان با این انتظار که برخی از تولیدکنندگان امکان دارد نفت بیشتری تولید کنند، عقب نشینی کرده اند.

اوپک پلاس که شامل اعضای اوپک و متحدانشان نظیر روسیه است، توافقی برای افزایش تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز در هر ماه دارد. این گروه حتی با وجود افزایش قیمتها، حاضر نشده است تولیدش را سریعتر افزایش دهد.

قیمت نفت چهارشنبه گذشته بعد از اینکه سفیر امارات متحده عربی در آمریکا اعلام نمود ابوظبی از افزایش تولید حمایت می کند و اوپک را تشویق می کند تولید بالاتر را بررسی کند، ۱۳ درصد ریزش کرد. با این وجود امارات متحده عربی چشم انداز تولید بیشتر را اندک شمرد. عربستان سعودی هم اظهارنظر عمومی در اینباره نداشت و عراق که گفته می شود می تواند ۳۰۰ هزار بشکه در روز به تولیدش اضافه کند، اعلام نمود تولید بالاتر غیرضروری است.

بر اساس گزارش رویترز، احیای تقاضای جهانی برای نفت که انتظار می رود سال جاری به سطح قبل از شیوع پاندمی کووید ۱۹ صعود کند و عدم سرمایه گذاری کافی، ظرفیت تولید خیلی از تولیدکنندگان نفت را گرفتار محدودیت کرده است. کشورهای مختلف بخصوص اعضای آفریقایی اوپک پلاس برای تحقق اهداف تولید بالاتر به سختی تلاش می کنند.

طبق برآورد گزارش فوریه آژانس بین المللی انرژی، ایران در صورت لغو تحریمها می تواند ۱.۳ میلیون بشکه در روز به عرضه به بازار نفت اضافه کند. با این وجود مذاکرات وین برای احیای برجام هنوز به نتیجه نرسیده است.

منبع: