پیشنهاد نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس برای کاهش قیمت برنج در سال آینده

زیپو کالا: نایب رییس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس می گوید که همانطور که دولت میوه شب عید را خریداری می کند، باید حدود ۱۰۰ هزار تن برنج ایرانی بخرد تا با تزریق بموقع به بازار تعادل را بازار را حفظ و قیمت را تنظیم کند.
علیرضا عباسی در گفت و گو با ایسنا در مورد دستوری شدن قیمت برنج و گوشت در بازار اظهار داشت: دستوری شدن قیمت این دو کالا جزو وظایف وزارت جهاد کشاورزی است. تیر ماه سال جاری وظایف تجاری کالاهای کشاورزی به وزارت جهاد واگذار شده است. در عین حال بعید می دانم اعلام دستوری شدن قیمت این کالا توسط معاون وزیر صمت نسبتی با دخالت این وزارت خانه به این مساله داشته باشد.
نایب رییس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در مورد دستوری شدن قیمت برنج اظهار داشت: گاهی دولت برنج خارجی را برای تنظیم بازار وارد میکند. امسال دولت برنج خارجی را کیلویی نیم دلار خرید که اگر فرض نماییم دلار ۳۰ هزار تومان بوده، می شود کیلویی ۱۵ هزار تومان. حال که دلار پایین آمده چرا نباید قیمت برنج کاهش پیدا کند؟ دولت در این شرایط مجبور است که قیمت را تعیین کند.
یک ریال از افزایش قیمت برنج در سال ۱۴۰۰ به جیب کشاورز نرفته است نماینده مردم کرج در مجلس اظهار داشت: برنج ایرانی اواخر شهریور و مهر کیلویی ۳۵ هزار تومان به بازار عرضه شده است. یک ریال از افزایش قیمت برنج به جیب کشاورز نرفته است. ما به التفاوت به جیب دلال و واسطه می رود. به نظرم دستوری شدن قیمت برنج در این برهه از زمان به تولیدکننده لطمه نمی زند بلکه به دلالان و واسطه ها لطمه می زند.
امسال دولت ذخیره برنج ایرانی نداشت
سال آینده ۱۰۰ هزار تن برنج ایرانی بخرد
عباسی با اشاره به خرید میوه شب عید توسط دولت و عرضه به بازار اظهار داشت: به نظرم دولت باید برای تنظیم بازار برنج ایرانی را بخرد. بطورمثال حدود ۱۰۰ هزار تن برنج ایرانی بخرد، تا هر زمان که نیاز بود بازار را تنطیم کند. امسال هم دولت ذخیره برنج نداشت، به همین خاطر سیاست دستوری شدن قیمت را اجرائی کرد.
نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس با اعلان اینکه موافق دستوری شدن قیمت برنج خارجی هستم، اظهار داشت: در مورد برنج ایرانی در این برهه از زمان و در این شرایط به دلال ها لطمه می زند نه به تولیدکننده. این که از فروشنده بخواهیم برنج ۳۵ هزار تومانی را ۵۰-۶۰ تومان بفروشد، نظارتی است نه دستوری. در غیر این صورت قیمت خرید از کشاورز باید تعاملی باشد و نه دستوری.

منبع: