نمایی از تورم، بیکاری، نقدینگی و سکه و ارز در اقتصاد

به گزارش زیپو کالا در تغییرات هشت شاخص اقتصادی در تابستان سالجاری، افزایش ۲۰۵ درصدی صادرات غیرنفتی، رشد اقتصادی مثبت یا روند افزایش سکه و دلار قابل توجه است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، مرکز آمار ایران گزارشی از وضعیت شاخصهای اقتصادی در تابستان ۱۴۰۰ را منتشر نمود.

رشد اقتصادی مثبت است

براساس این گزارش، محصول ناخالص داخلی (GDP) بدون نفت به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ در تابستان سال جاری، ۱۶۲.۳ هزار میلیارد تومان بوده که مبین رشد اقتصادی ۴.۲ درصد و رشد اقتصادی بدون نفت ۳.۳ درصد است.

پیش از این مرکز آمار در گزارشی اعلام نموده بود که در نیمه اول ۱۴۰۰، محصول ناخالص داخلی، حدود ۳۶۶ هزار میلیارد تومان با نفت و رشد اقتصادی به ۵.۹ درصد رسیده بود. همینطور GDP بدون احتساب نفت در نیمه اول سال جاری حدود ۳۱۳ هزار میلیارد تومان بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴.۱ درصد رشد داشت.

توقف رشد تورم از مهرماه

در رابطه با تورم هم شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی کل کشور در فصل گذشته ۳۳۸.۷ ثبت شده و نشان از نرخ تورم ۴۵.۸ درصدی دارد.

این در حالی است که شاخص تورم امسال همواره روند افزایشی طی کرده و تاجایی پیش رفت که در شهریورماه نرخ ۴۵.۸ درصد به ثبت رسید که خود طی هشت سال قبل یک رکورد در تورم سالانه محسوب می شود. اما از مهرماه روند افزایشی متوقف و در راه نزولی قرار گرفته است؛ به صورتی که تورم سالانه آذرماه ۴۳.۴ درصد به ثبت رسید.

بیکاری و وعده اشتغال میلیونی

آنچه درباره نرخ بیکاری گزارش شده هم نشان داده است که نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر در تابستان تک رقمی و ۹.۶ درصد بوده ولی با این وجود افزایش ۰.۸ درصدی نسبت به فصل مشابه سال پیش دارد.

دولت سیزدهم قول ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار فرصت شغلی را داده که مقرر است از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تا آخر سال ۱۴۰۱ و در طول ۱۸ ماه آنرا محقق کند. این که وزارت کار و سایر دستگاههای مربوطه تا چه اندازه این رابطه موفق باشند، قابل سوال است.

نقدینگی همچنان رو به رشد

اما گزارش نقدینگی در فصل گذشته مبین رشد آن تا بیشتر از ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان است که نسبت به تابستان سال گذشته ۱۷ درصد افزایش داشته است.

نوسان بورس در کانال ۱.۳ میلیون

در رابطه با شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران هم آمار نشان داده است که در تابستان سال جاری با ۱۸.۶ درصد افزایش نسبت به فصل گذشته به یک میلیون و ۳۸۶ هزار واحد رسیده است. در این فصل ارزش جاری بازار سهام هم ۱۹.۳ درصد و ارزش کل معاملات بازار بورس اوراق بهادار نسبت به فصل گذشته ۶۳.۷ درصد افزایش داشته است.

شاخص بورس این روزها هم در کانال یک میلیون ۳۰۰ هزار واحد در نوسان است.

افزایش ۲۰۵ درصدی صادرات غیرنفتی

در این گزارش در مورد جریان واردات از گمرک هم اعلام شده بیشتر از ۱۰ میلیون تن و به ارزش ۱۲ میلیارد دلار واردات شده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۳۹.۹ درصد و ارزش ۳۷.۶ درصد افزایش داشته است.

در این فصل کل صادرات غیرنفتی از گمرک ۲۹.۸ میلیون تن و به ارزش بیشتر از ۱۰ میلیارد دلار بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل به لحاظ وزن ۲۰۵ درصد افزایش و به لحاظ ارزش ۵۲.۱ درصد افزایش داشته است. با این وجود تازه ترین گزارشی که به تازگی گمرک ایران منتشر نمود از این حکایت داشت که تجارت خارجی کشور در ۹ ماهه سال جاری از مرز ۷۲ میلیارد دلار گذشته است.

روند رو به رشد سکه و دلار

شاخص دیگر میانگین قیمت سکه است که در تابستان سال جاری تمام بهار آزادی (طرح جدید) با ۸.۷ درصد افزایش حدود ۱۱.۳ میلیون، سکه نیم بهار آزادی با یک درصد رشد ۵.۸ میلیون و سکه ربع بهار آزادی با ۳.۸ درصد افزایش حدود ۳.۶ میلیون تومان ثبت شده است.

همچنین متوسط نرخ دلار در بازار آزاد برابر ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شده که نسبت به بهار ۱۰.۱ درصد افزایش دارد. همینطور متوسط قیمت یورو در بازار آزاد تا ۳۰ هزار و ۵۰۰ تومان ثبت شده که نسبت به فصل قبل ۸.۷ درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که آخرین قیمت ها از بازار در مورد سکه حاکی از آنست سکه تمام ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.