به زودی انجام می شود رونمایی از برنامه تحولی صنعت خودرو در ۹ محور

وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) از رونمایی برنامه تحولی صنعت خودرو در ۹ محور به زودی آگاهی داد و اظهار داشت که یکی از اقدامات تحولی که تا آخر سال تکمیل و راه اندازی خواهد شد، پیشخوان پاسخگویی وزارت صمت است.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، به نقل از شاتا، سیدرضا فاطمی امین در نشست هم اندیشی مدیران رسانه که به میزبانی وزارت صمت برگزار شد، اظهار داشت: پیشخوان پاسخگویی مرکزی است که طراحی شده تا ورودی های وزارتخانه را به سمت خروجی های مناسب هدایت و پیگیری کند. این مرکز ورودی ها و مطالبات مربوط به وزارتخانه را به مدیران ذیربط ارجاع می دهد و همین طور نقش دادستان را دارد و امورات را از جانب مخاطب درون وزارتخانه پیگیری می کند.
فعال سازی ۹۰ پروژه طی سه ماهه اخیر در مجموعه وزارت صمت
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلان اینکه ۹۰ پروژه طی سه ماهه اخیر در مجموعه وزارت صمت فعال گردیده است، اظهار داشت: با اجرای این پروژه ها نوع حکمرانی در وزارت صنعت، معدن و تجارت تغییر می کند و از روزمرگی ها بیرون می آییم.
فاطمی امین همین طور اشاره کرد: گزارش عملکرد وزارتخانه را بصورت مداوم و منظم هر سه ماه یکبار ارائه خواهیم داد که در همین راستا گزارش عملکرد فصل پاییز (سه ماهه) به زودی منتشر و در دسترس عموم قرار می گیرد.
نحوه قیمت گذاری خودرو با درنظر گرفتن مزیت ساخت داخل باشد
فاطمی امین در ادامه درباب خودرو نیز اظهار نمود: خودرو از سیاسی ترین محصولات و موارد حائز اهمیت در کشور است، این صنعت از یک طرف به شدت گرفتار چالش و از سویی دارای ظرفیت های متنوعی است.
وی همین طور با اعلان اینکه نحوه قیمت گذاری باید به شکلی باشد که ساخت داخل مزیت داشته باشد، افزود: خودروسازان ۱۱۵ هزار میلیارد تومان بدهی و ۸۵ هزار میلیارد تومان زیان انباشته داسته اند و بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رانت در این صنعت وجود دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: برنامه ای در قالب ۹ محور برای تحول در صنعت خودرو داریم که تمامی چالش ها و راهکارهای آنرا در بر می گیرد و این برنامه به زودی منتشر می شود.
فاطمی امین در ادامه با اشاره به برخی موفقیت های وزارت صمت در همین مدت کوتاه، اظهار داشت: هدف گذاری کرده بودیم تا حدود ۵ میلیارد دلار به میزان صادرات کشور در شش ماهه دوم اضافه شود که این هدف گذاری درحال تحقق است، همین طور قیمت سیمان به پیش از قیمت قطعی برق بازگشت.
وی همین طور درباب پروژه هایی که در این سه ماه فعال گردیده است، بیان کرد: بازآفرینی وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از این پروژه هاست که ابلاغ گردیده و هفته آتی بصورت مفصل اطلاع رسانی خواهد شد که با این بازآفرینی تغییر ساختار جدی را در مجموعه وزارت صمت شاهد خواهیم بود. مدیریت استعدادها و بازبینی و اصلاح در پروسه انتخاب مدیران یکی دیگر از این پروژه های ۹۰ گانه است.
ارایه سازوکاری برای عرضه کالاهای پایه در بورس کالا با ۲۶ ابزار
فاطمی امین همین طور اشاره کرد: سازوکاری برای عرضه کالاهای پایه در بورس کالا مشتمل بر ۲۶ ابزار در نظر گرفته ایم که تمامی حالات (کمبود یا مازاد) این کالاها را در نظر می گیرد و با بهره گیری از یک ماتریس، وضعیت کالاها مشخص می شود. با ارائه این ساز و کار رانتها و امضاء های طلایی برداشته می شود و امورات در قالب یک ساز و کار عملیاتی بدون دخالت دست نظام مند می شود.
تدوین ۶ اقدام راهبردی برای صنعت کاغذ
فاطمی امین درباب کاغذ نیز افزود: حدود شش اقدام برای صنعت کاغذ تدوین شده که به زودی عملیاتی می شود، در این عرصه تعامل بسیار مناسبی با وزارت ارشاد و جهاد کشاورزی نیز داریم. باید ساز و کارهای خودسازمانده که نیاز به مداخله های مکرر و شائبه دار ندارند، تدوین پیاده سازی و اجرا شود.
تکمیل سامانه جامع تجارت تا اختتام سال
وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی دیگر از ۹۰ پروژه را تکمیل سامانه جامع تجارت دانست و اظهار داشت: تکمیل این سامانه به خوبی پیش می رود و تا آخر سال نهایی می شود. همین طور هفته آتی در مورد کارت تجاری خبرهای خوبی داده خواهد شد، مسائل و چالش های اصلی در این عرصه حل می شود.
واگذاری حداقل ۳۰ درصد از سهام برندگان مزایده معادن بزرگ به مردم
فاطمی امین درباب سهامداری مردم در معادن بزرگ، توضیح داد: معادن سود آور بزرگ وقتی برنده مزایده می شوند باید حداقل ۳۰ درصد از سهام خودرا به مردم( منطقه محل معدن و کشور) واگذار نمایند که معدن جان جا(زابل) در این راستا بعنوان نخستین گام به مزایده گذاشته شده است. توزیع ثروت، منتفع شدن مردم منطقه و ایجاد فرصت های سرمایه گذاری سودآور برای مردم از مزیت های این کار خواهد بود.
در این جلسه همین طور مدیران رسانه به بیان با اهمیت ترین نقطه نظرات خود در زمینه های در رابطه با وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) پرداختند.