در گزارش زیپو كالا مطرح شد؛ آخرین وضعیت مناطق زلزله زده سمیرم

به گزارش زیپو کالا معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان از آخر عملیات راه اندازی ۱۷۶ واحدهای مسکونی در مناطق زلزله زده شهرستان سمیرم تا اواسط دیماه سالجاری اطلاع داد.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: وقوع زمین لرزه ۵.۶ ریشتری در عمق ۱۰ کیلومتری زمین در شامگاه ۲۹ بهمن ماه سال ۱۳۹۹ در شهر سی سخت از توابع شهرستان دنا استان کهگیلویه و بویراحمد به واحدهای مسکونی سه شهر و ۵۰ روستا در بخش پادنا و پادنا علیا شهرستان سمیرم خسارت زد.
براثر این زمین لرزه در پادنای علیا ۵۸ واحد مسکونی شهری و ۳۲۰ واحد روستایی به صورت کامل و ۱۰۰ درصد تخریب شده بود و ۳۰۰ واحد مسکونی شهری و روستایی هم تا ۶۰ درصد گرفتار صدمه و خسارت شدند که احتیاج به مرمت و بازسازی داشت.
کارشناسی های اولیه در همان روزهای نخست انجام و در جلسه هیئت دولت با عنایت به برآورد خسارات، اعتباراتی برای بازسازی ۵۸ واحد مسکونی شهری و ۱۵۹ واحد روستایی و همینطور مرمت ۳۵۵ واحد تعمیری تصویب کرد. دولت وقت برای بازسازی و نوسازی واحدهای صدمه دیده سمیرم در مجموع ۳۶ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی و ۱۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان وام بلاعوض در نظر گرفت.
عملیات بازسازی و نوسازی واحدهای صدمه دیده از زلزله بهمن ماه سال قبل در شهرها و روستاهای سمیرم قرار بود تا پیش از پاییز سال جاری به پایان برسد تا مردم قبل از آغاز فصل سرما به خانه های خود باز گردند اما با گذشت ۱۰ ماه هنوز بازسازی برخی از واحدهای روستایی به علت تأمین نشدن اعتبارات مصوب، به پایان نرسیده است.
تأمین ۶۴ درصد از اعتبارات مصوب کمک های بلاعوض
در همین پیوند محسن قوی بیان معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به آخرین اقدامات در مناطق خسارت دیده شهرستان سمیرم، عنوان کرد: اعتباری که تا یک ماه پیش برای مناطق زلزله زده سمیرم داده شد حدود ۵۰ درصد از اعتبار مصوب هیئت وزیران برای کمک های بلاعوض بود اما از یک ماه پیش دولت در سه نوبت طی ماه های مرداد، مهر و آبان به ترتیب مبالغ یک میلیارد، یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان دیگر از اعتبار تسهیلات بلاعوض را به استان دادند و تابحال ۶۴ درصد از این اعتبارات تأمین شده است.
او با اشاره به اینکه هیئت وزیران در اسفندماه ۱۳۹۹، اعتبار ۳۶ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی و ۱۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض برای مناطق زلزله زده سمیرم مصوب کرد، اضافه کرد: تسهیلات بانکی کامل ابلاغ و پرداخت گردید اما از کمک های بلاعوض مصوب ۵۰ درصد معادل ۸ میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان به ما داده شد بود که از مرداد تا آبان ماه سال جاری جمع تسهیلات بلاعوض که به استان ابلاغ گردیده ۱۲ میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان است.
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان ضمن اشاره به این که طبق برآورد کارشناسی اولیه زلزله به بیشتر از ۵۵۰ واحد مسکونی در سمیرم خسارت زده بود، اظهار داشت: طبق بررسی ها ۲۱۷ واحد به نوسازی و ۳۵۰ واحد به بازسازی و مرمت نیاز داشت که برای ۲۱۷ واحد در سه شهر و ۵۰ روستای شهرستان سمیرم ۱۷۶ نفر از مالکان داوطلب شدند در حالیکه عملیات آوار برداری، خدمات مهندسی و صدور پروانه برای آنها مجانی بود.
قوی بیان ضمن اشاره به این که عملیات نوسازی ۱۷۶ واحد مسکونی شهری و روستایی را بر مبنای اعتبار ۵۰ درصدی شروع کرده بودیم، اضافه کرد: از این تعداد ۱۵۹ نفر متقاضی روستایی بودند که همه برای نوسازی اقدام نمودند اما تنها ۱۷ نفر متقاضی در شهرهای این شهرستان داشتیم.
بازسازی ۴۸۸ خانه خسارت دیده از زلزله
او افزود: تابحال فونداسیون، اسکلت سازی و دیوار چینی این واحدها انجام و سقف ۱۶۶ واحد ساخته شده است و نوسازی ۱۳۰ واحد از ۱۷۶ واحد مسکونی به اتمام رسیده و قابل سکونت است.
قوی بیان ضمن اشاره به این که بازسازی و مرمت ۴۸۸ واحد مسکونی صدمه دیده از زلزله با عرضه کمک های بلاعوض و تسهیلات به اتمام رسیده است، تصریح کرد: مدیریت ساخت و ساز در این مناطق با بنیاد مسکن می باشد اما سازنده خود مردم هستند و هرچه با سرعت عمل کنند ما هم تسهیلات بلاعوض را زودتر آزاد خواهیم کرد.
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان اظهار داشت: پیشبینی می نماییم عملیات نوسازی واحدهای باقی مانده تا اواخر آذرماه یا در نهایت تا اواسط دیماه به پایان برسد چونکه بنیاد برکت هم مبلغی حدود ۱۰ میلیارد تومان برای این مناطق کمک کرد و انتظار داریم ساخت همه واحدها تا اواسط دیماه تکمیل شود.
بلاتکلیفی ۳۲۲ واحد مسکونی خسارت دیده از سیل بهار ۱۴۰۰
قوی بیان همینطور درباره وضعیت واحدهای مسکونی صدمه دیده از سیل اردیبهشت ماه سالجاری در چهار شهرستان شمالی و شرقی استان، عنوان کرد: سیل بهار سال جاری به چهار واحد مسکونی در خوروبیابانک صدمه زد که احتیاج به نوسازی داشت و ۳۵ واحد مسکونی هم در این شهرستان باید مرمت می شد ضمن این که سیل در شهرستان های نائین، اردستان و نطنز هم خساراتی برجا گذاشت و در مجموع در این شهرستان ها یکصد واحد به بازسازی نیاز داشتند.
او افزود: خسارات در جلسه مدیریت بحران استانداری اصفهان جمع بندی شد و در وزارت خانه مصوبه گرفت و به هیئت دولت ارسال شد که با تغییر دولت همزمان شد و ماند، ازاین رو اعتباری برای مناطق صدمه دیده از سیل سال جاری تابحال پیشبینی نشده اما مدیریت بحران استانداری باردیگر در حال پیگیری است.
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان خاطرنشان کرد: با عنایت به این که در خوروبیابانک تنها چهار واحد به نوسازی نیاز داشت و بیشتر واحدها تعمیری بودند به فرمانداری شهرستان اعلام آمادگی کردیم که به متقاضیان از محل تسهیلات ویژه بهسازی که ۱۰۰ میلیون تومان وام با سود پنج درصد است، می توانیم وام پرداخت نماییم که عملیات بازسازی را اغاز کنند تا وقتی که اعتبارات سیل ابلاغ شود.
قوی بیان ضمن اشاره به خسارات ناشی از سیل بهار سال جاری در سطح استان، افزود: خسارات ناشی از بارندگی های سیل آسای اردیبهشت سال جاری زیاد نبود و در مجموع ۲۸ واحد به نوسازی و ۲۸۴ واحد مسکونی در سرتاسر استان احتیاج به بازسازی داشتند که تابحال هیچ مصوبه ای برای آنها به ما ابلاغ نشده است.

منبع: