عضو هیات علمی دانشگاه: پیاده سازی احکام شرع در بانکداری احتیاج به درک ماهیت بانک دارد

عضو هیئت علمی دانشگاه ضمن اشاره به عدم درک صحیح از ماهیت بانکداری اظهار داشت: پیاده سازی احکام شرع در حوزه بانکی احتیاج به درک صحیح از ماهیت بانک دارد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، حسین صمصامی امروز در نشست «پول، بانک و سیاستهای پولی پیشنهادی به دولت سیزدهم از نگاه اقتصاد اسلامی» که به همت خانه اندیشه ورزان درحال برگزاری است،، اظهار داشت: من نگران اقدامات دولت در حوزه اقتصاد طی یکی دو ماه اخیر هستم. اگر دولت جدید با همین فرم ادامه دهد، متأسفانه وضعیت خوبی نخواهیم داشت. باید توضیحات کارشناسان اقتصادی از سوی دولت مورد توجه قرار می گرفت. یکی از درخواست ها ما انتصاب فرمانده مقتدر برای اقتصاد بود اما ناهماهنگی در تیم اقتصادی دولت مشهود است. باید قرارگاه سه ضلعی رهبری، ریاست جمهوری، مجلس تشکیل می شد که نشده است.
وی اضافه کرد: نتیجه این ناهماهنگی ها این است که نتوانستیم ترمز تورم را در کوتاه مدت بکشیم. استفاده از ابزار مالیاتی در کوتاه مدت فعال نشد و همینطور پایگاه اطلاعات اقتصادی را دولت نتوانست راه اندازی کند. از طرفی ناهماهنگی تیم اقتصادی دولت در تعیین سرنوشت ارز ۴۲۰۰ تومانی مشهود است. هیچ امیدی برای بهبود وضعیت اقتصادی دولت نمی بینم.
صمصامی افزود: اگر دولت به این مسائل توجه نکند، همین روند ادامه می یابد. مردم حداقل انتظار داشتند دولت سیزدهم جلوی تورم را بگیرد. ما معتقدیم این کار شدنی است. برنامه های عملیاتی را هم با کمک کارشناسان تهیه کردیم.
وی با تاکید بر این که باید این نگرانی کارشناسان به دولت منتقل شود، عنوان کرد: دو ماه از آغاز دولت گذشته اما اتفاقی در سفره مردم رخ نداد.
وی در مورد بانکداری اسلامی اظهار داشت: با گذشت ۴۰ سال از انقلاب هنوز نتوانستیم احکام شرع را در اقتصاد پیاده نماییم. هنوز هم مراجع و حوزه های علمیه به بانکها اعتراض دارند که سیستم آنها ربوی است.
این استاد دانشگاه با طرح این سوال که چرا نتوانستیم احکام شرع را در اقتصاد پیاده نماییم، تصریح کرد: یکی از مهم ترین مسائل را در تولید نرم افزار این حوزه می بینم که شامل دانشگاه ها می شود. چند سال قبل مروری در منابع اقتصاد اسلامی کردیم که ۱۲ هزار و ۶۲۲ منبع جمع آوری شد. ۸۶ درصد این مطالعات به پس از انقلاب اختصاص دارد اما با این حجم مطالعات اقتصاد اسلامی نتوانستیم پول، بانک، بورس و … را به اقتصاد اسلامی نزدیک نماییم.
صمصامی تاکید کرد: ضعف ما در حوزه نظام سازی اقتصاد اسلامی که اجرای این مطالعات است، بیشتر دیده می شود و مشکل جدی داریم. بعنوان مثال بانک متعارف را گرفتیم سپس برخی احکام را اجرا کردیم که نهایتا باآنکه بانکداری بدون ربا طراحی شد اما در عمل ربوی است. چون ماهیت بانک را نفهمیدیم اما تلاش کردیم احکام اسلامی را در آن اجرا نماییم. وی تصریح کرد: این خطا را در حوزه بانکداری اسلامی شهید صدر در کتاب اقتصاددان آغاز کرد و ما آنرا تکرار کردیم. تا زمانی که ماهیت بانک را متوجه نشویم، هرگونه تغییری هم در قانون بانکداری بدهیم، محکوم به شکست است. اگر مقرر است اصلاحاتی در سیستم بانکی شود، باید با عنایت به ماهیت بانک باشد که هم اکنون کتاب هایی در این خصوص نوشته شده و دولت می تواند از آن استفاده نماید.