خاش سرزمین استعداد های درخشان بخش کشاورزی سیستان وبلوچستان

زیپو کالا: سیستان و بلوچستان خاش یکی از شهرستان های مرکزی سیستان و بلوچستان با شرایط اقلیمی مناسب همزمان قابلیت پرورش انواع میوه های سردسیری، معتدله و نیمه گرمسیری را داراست.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا- مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاش اضافه کرد: کل تولیدات بخش کشاورزی شهرستان بالغ بر۱۵۳ هزارتن است که بخش اعظم زمینه اشتغال مردم منطقه را فراهم نموده است.
شیرزاد کمالی اضافه کرد: حدود ۱۰ هزار و۳۰۰ هکتار از اراضی شهرستان خاش به کشت محصولات زراعی است که عمده ترین آنها گندم وجو، ذرت سبزیجات برگی وغده ای، گیاهان علوفه ای، برنج و… است.
وی با اشاره به توانمندی شهرستان در حوزه تولید محصولات باغی اظهار نمود: سطح زیر کشت باغات، ۱۰ هزار هکتار است که سالیانه بیش از ۴۲ هزار تن میوه هایی نظیر خرما، انار، پسته، زردآلو، هلو، بادام، مرکبات، زیتون، توت گردو به بازار عرضه می کند.
کمالی فاکتورهای برتر خاش در محصولات زراعی و باغی را، در تولید سبزیجات برگی و غده ای علوفه، پسته، انار، زردآلو، توت و خرما برشمرد و اظهار داشت: خرمای ربی ارگانیک روتک دارای شهرت جهانی است
مدیر جهاد کشاورزی اشاره کرد: بخش اعظم سبزیجات برگی استان در این شهرستان تولید می شود.
وی بیان کرد: در عین حالی که شهرستان خاش برتر در حوزه تولید محصولات گلخانه ای می باشد، بخش اعظم محصولات گلخانه ای خاش هم به خارج از کشور صادر می شود و این امر در ایجاد ارزش افزوده و خلق فرصت های شغلی جدید و پایدار کمک شایانی کرده است.
وی با تاکید بر ظرفیت های ممتاز شهرستان در دامپروری اظهار نمود: خاش با ۳۸۲ هزار رأس دام سبک و سنگین یکی از قطب های دامپروری استان بوده و سالیانه بیش از ۱۴ هزار تن شیر و گوشت قرمز تولیدی شهرستان راهی بازار می شود.
شیرزاد کمالی یکی دیگر از فاکتورهای بخش کشاورزی خاش را در تولید گوشت مرغ برشمرد و اظهار داشت: ۳۵ واحد مرغداری فعال، سالیانه با تولید ۵۵۰۰ تن گوشت مرغ بیشترین تولید گوشت مرغ در استان را داراست و از این حیث نه فقط شهرستان خودکفا بوده بلکه مازاد تولید نیز به شهرستان های مجاور عرصه می شود.
کمالی وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی وغذایی را به عنوان مکمل زنجیره ارزش در بخش کشاورزی برشمرد و اضافه کرد: ۱۲ واحد صنایع تبدیلی و غذایی در حوزه های تولید خوراک دام، تولید فرآورده های لبنی، کشتار دام و طیور، پسته و ذرت وسایر بخش های مربوط مشغول فعالیت هستند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاش را بهشت تولید گیاهان دارویی برشمرد و اضافه کرد: به همین جهت عسل تولیدی شهرستان شهرت خاصی دارد و در سالهای اخیر نیز باتوجه به شرایط آبی و کاهش ذخایر آن توسعه کشت و کار گیاهان دارویی در دستور کار مدیریت قرار گرفته است.

منبع: