معاون وزیر جهاد خبر داد؛ كسب مجوز اولین پارك تخصصی علم و فناوری كشاورزی و منابع طبیعی

معاون وزیر جهاد از کسب مجوز اولین پارک تخصصی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی در استان البرز با هدف تقویت شرکت های دانش بنیان، توسعه فناوری و تسهیل پروسه تولید در این بخش آگاهی داد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کامبیز سوداگر اظهار داشت: با موفقیت در کسب مجوز اولین پارک علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی از طرف شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در فاز نخست نزدیک به ۶۰ هکتار زمین در کرج بصورت اجاره با قیمت ارزان تر از قیمت کارشناسی در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار می گیرد.
وی راه اندازی پارک تخصصی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی را گامی مهم در امتداد مانع زدایی در افزایش تولید، توسعه کشاورزی و مشارکت و اشتغالزایی فارغ التحصیلان کشاورزی عنوان نمود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی، پروسه کسب این مجوز را سخت و پیچیده خواند و اضافه کرد: با گذشت بیش از دو سال پی گیری و برگزاری جلسات مختلف در کمیته های تخصصی، سرانجام در ۵ اردیبهشت امسال، درخواست سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برای ستاندن مجوز پارک تخصصی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی در کرج مصوب و در ۹ خرداد امسال، نامه این مجوز ابلاغ گردید.
وی با این پیش بینی که در فاز دوم نیز نزدیک به ۱۲۰ هکتار زمین در استان البرز بصورت اجاره در قالب پارک تخصصی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار می گیرد، گفت: این سازمان در همه استانهای کشور دارای ایستگاه ها و مراکز تحقیقاتی و زمین است و در بند (۴) این مجوز قید شده که ۱۰ درصد از اراضی که در کشور در اختیار داریم باید به پارک علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی اختصاص دهیم.
بازرگان افزود: در کل کشور بیش از ۵۰ هزار هکتار زمین در مراکز آموزشی داریم که می توان ۱۰ درصد آن معادل ۵ هزار هکتار را با تخفیف بصورت اجاره برای حداقل یکسال و حداکثر ۱۰ سال در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار داد.
وی با اعلان اینکه در بخش کشاورزی و منابع طبیعی تعداد شرکت های دانش بنیان نسبت به سایر بخش های اقتصادی، کم است، اظهار داشت: یکی از دلیلهای کم توفیق بودن بخش کشاورزی در عرصه های فناوری، این است که تعداد این شرکتها کم است و بدین جهت ما می خواهیم با تسهیل در وضعیت و ایجاد فضای مناسب به تقویت و گسترش شرکت های دانش بنیان در بخش کشاورزی کمک نماییم.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اضافه کرد: برمبنای برنامه و نقشه ای که تهیه و ارایه داده ایم در اولین پارک تخصصی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی، هم فضا برای استقرار شرکت های دانش بنیان و هم برای تأسیس سوله، کارگاه و زمین کشاورزی پیش بینی شده است.
وی تسهیل در صدور مجوزها را از مزیت های فعالیت در پارک های علم و فناوری عنوان نمود و اظهار داشت: کار در زمینه های فناوری بخش کشاورزی و عرضه محصولات نهایی در حوزه های مختلف همچون گلخانه، دام و بذر نیاز به مجوز دارد و با توجه به این که بخش اعظم این مجوزها در وزارت جهاد کشاورزی متمرکز است، این موارد تسهیل خواهد شد.
بازرگان، مشوق های مالیاتی را از دیگر مزیت های فعالیت شرکت های دانش بنیان در قالب پارک های علم و فناوری دانست و اذعان داشت: برمبنای قانون پارک علم و فناوری، شرکت های دانش بنیان از مشوق های مالیاتی برخوردار خواهند شد و با کسب مجوزهای صادراتی نیز می توانند محصولاتی را که ساخته اند، صادر کنند.
وی درباره اولویت های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در اجاره زمینهای کشاورزی در قالب این پارک تخصصی نیز چنین توضیح داد: اولویت ما با شرکت های دانش بنیانی است که در زمینه های که وابستگی داریم مانند بذر، سموم کشاورزی، کود، نهاده های دامی و طیور، واکسن ها و مکانیزاسیون فعالیت می نمایند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: شرکت هایی که در حوزه فرآوری و ایجاد ارزش افزوده در گیاهان دارویی و محصولات کشاورزی، غنی سازی و بسته بندی بذور، هوشمند سازی بخش کشاورزی همچون در زمینه سنجش ازراه دور، تجهیزات آبیاری و پرورش ماهی در قفس فعالیت می نمایند در اولویت هستند.
وی اظهار داشت: پارک تخصصی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی در استان البرز همکاری ویژه با پارک های علم و فناوری سایر استانهای کشور خواهد داشت.