زمان آغاز جنگ قیمت نفت بعدی

به گزارش زیپو كالا بازارهای معدودی نسبت به نفت شیل آمریكا از بحران ویروس كرونا ضربه شدیدتری دیده اند و باآنكه شاخص های قیمت نفت بازار جهانی از افت تقاضا برای نفت، كمبود فضای ذخیره سازی نفت و جنگ قیمت میان سران اوپك پلاس صدمه دیدند اما نفت برنت هیچگاه منفی نشد. در آمریكا وضعیت متفاوت بود و نه تنها وست تگزاس اینترمدیت در ۲۰ آوریل به زیر صفر سقوط كرد بلكه در یك رویداد باورنكردنی، به منفی ۴۰ دلار در هر بشكه رسید.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، قیمتهای نفت از آن زمان بهبود یافته اند اما قیمتهای نفت شیل به ۴۰ دلار در هر بشکه که قیمت مورد نیاز برای سودآوری صنعت شیل آمریکاست، بازنگشته است. ازاین رو عجیب نیست که موج ورشکستگی تولیدکنندگان، تعطیلی چاه های نفت و اخراج ده ها هزار کارگر منطقه پرمیان باسین تگزاس را فراگرفته است.

این رکود شدید سبب شده است بسیاری به این فکر کنند که وضعیت صنعت نفت شیل بعد از بهبود از بحران کرونا به چه شکل درخواهد آمد. بلومبرگ در گزارشی پیشبینی بیان کرد که امکان دارد شوکی برای این صنعت باشد. بر اساس گزارش بلومبرگ، زمانی که بازار نفت از بحران ویروس کرونا بیرون برود، امکان دارد وابستگی بیشتری به نفت اوپک پیدا کند.

در حال حاضر چنین اتفاقی به وقوع نپیوسته است. فعلا اوپک و متحدانش به منظور تقویت قیمتها در شرایط پاندمی ویروس کرونا و افت تقاضا، تولید میلیونها بشکه نفت را کاهش داده اند و اوپک پلاس تایید کرده که محدودیت عرضه را تا سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داد. اما وضعیت فعلی صنعت نفت امکان دارد فرصت منحصری را برای اوپک فراهم آورد تا بار دیگر به جایگاه تولیدکننده برتر بازار نفت برسد.

میشله دلا ویگنا، مدیر تحقیقات صنعت انرژی در گروه گلدمن ساکس در اینباره به بلومبرگ اظهار داشت: از نقطه نظر سهم بازار نفت، اوپک در سالهای آینده برنده خواهد بود. سرمایه گذاری اندک در سایر بخشهای صنعت نفت به نفع اوپک تمام می شود. همه این پیشبینی ها باید محتاطانه دیده شود چونکه برای اولین بار نیست که چنین چشم اندازی برای اوپک تصور می شود. در یک دهه گذشته هشدارهای زیادی درباره کمبود سرمایه گذاری بعد از ریزش قیمت نفت در سال ۲۰۱۴ و ایجاد شکافی در عرضه و پر شدن آن توسط اوپک عنوان شد اما این کمبود هیچ وقت اتفاق نیفتاد و نفت شیل آمریکا تاب آوری غیرمنتظره ای از خود نشان داد.

آیا نفت شیل آمریکا می تواند باردیگر نوعی رنسانس را تجربه کند. بعضی از کارشناسان چنین تصوری دارند. به قول دانیل یرگین، تاریخ شناس نفت برنده جانده پولیتزر و نایب رئیس موسسه آی اچ اس مارکیت، در آزمونی که صنعت نفت شیل آمریکا در حال گذراندن آن است، امکان دارد منطقه پرمیان باسین تنها منطقه نفت شیل باشد که بیشترین تاب آوری و تولیدکنندگان دارای سرمایه را در اختیار داشته باشد و این صنعت نسبت به گذشته در وضعیت بهتری ظاهر شود.

یرگین تنها کارشناسی نیست که چنین دیدگاه خوش بینانه ای دارد. بعضی از کارشناسان پیشبینی می کنند که تعطیلی چاه های نفت و کاهش ظرفیت تولید یک شکاف عرضه ایجاد خواهد نمود و سبب می شود قیمتهای نفت بعد از بهبود تقاضا صعود کند. برخی از کارشناسان حتی پیشبینی می کنند که در آینده نه چندان دور قیمت هر بشکه نفت به ۱۰۰ دلار می رسد.

اما هنوز خیلی زود است بگوییم آیا این پیشبینی ها در مورد ایجاد شکاف عرضه بی پایه و اساس هستند یا این دفعه واقعا اوضاع متفاوت خواهد نمود. اما نشانه های اولیه از آن حکایت می کند که اوپک امکان دارد از دور فعلی کاهش تولید در وضعیت قوی تری بیرون برود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، به همان تعداد کارشناسان انرژی که بازگشت نفت شیل را پیشبینی می کنند، عده دیگری از کارشناسان فروپاشی اجتناب ناپذیر این صنعت را مطرح کرده اند. اوپک هم امکان دارد فرصت دیگری پیدا کند تا در راس بازار نفت قرار بگیرد هر چند که وقتی آرامکوی سعودی اذعان می کند پیک تقاضا برای نفت سپری شده است، شاید این گروه هم بزودی درخشش خویش را از دست دهد.

منبع: