توان تولید موتورسیكلت برقی در كشور به وجود آمد

زیپو كالا: در جلسه سرپرست وزارت صمت با اتحادیه تولیدكنندگان موتورسیكلت با اشاره به ایجاد توان تولید موتورسیكلت های برقی در داخل كشور، مقرر شد تا عمق ساخت داخل انواع موتور، از ۵۰ به ۶۰ درصد افزایش یابد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، جلسه هماهنگی بمنظور بررسی و رفع موانع پیش روی صنعت موتورسیکلت کشور، با حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت و اعضای هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت اجرا شد.
در این جلسه ۴ موضوع اساسی مطرح و مورد تصمیم گیری واقع شد که مهمترین آن، تخصیص ارز قطعات مورد نیاز برای تولید بود؛ به نحوی که برمبنای هماهنگی های صورت گرفته، مقرر شد تا برای تامین ارز مورد نیاز واردات این قطعات و مواد اولیه مورد نیاز تولید، از محل ارز حاصل از صادرات اقدام گردد.
گفتنی است هم اکنون ۴ واحد تولیدکننده فعال در عرصه تولید موتورسیکلت وجود دارند. همین طور درباب رفع اشکال تامین قطعات یدکی انواع موتور نیز مقرر شد تا با ابلاغ معاونت امورصنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، محدودیت های وارداتی برای تامین قطعات یدکی نیز برداشته شود.
در حوزه موتورسیکلت برقی نیز مطابق با بیان انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت، توان تولید انواع موتور برقی در کشور به وجود آمده و هم اکنون، ۱۵ هزار دستگاه موتورسیکلت برقی در انبار کارخانجات موجود است.
نقطه قوت تولید موتورهای برقی در کشور آن است که حتی توان تولید باطری موتورسیکلت های برقی هم در کشور وجود دارد؛ به نحوی که باطری های موتورسیکلت نیز در کشور داخلی سازی شده است.
همچنین بنا به اعلام انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت، در صورت پشتیبانی از تولید موتور برقی، امکان تولید بیست هزار دستگاه موتور برقی تا آخر سال وجود دارد.
در جمع بندی جلسه قرار بر این شد که تولید موتورسیکلت برقی از دو طریق مورد پیگیری واقع شود که شامل عقد تفاهم نامه با شهرداری تهران و استفاده از منابع ماده ۱۲ (حاصل از صرفه جویی سوخت) و نیز آگاهی رسانی به مردم و تشویق آنها به توسعه فرهنگ استفاده از موتورسیکلت برقی نیز باتوجه به تأثیرات مطلوبی که بر هوای پاک کلانشهرها همچون تهران دارد، صورت گیرد.
انجمن موتورسیکلت همین طور متعهد شد تا عمق ساخت داخل انواع موتور را از ۵۰ به ۶۰ درصد افزایش داده و مراکز ساخت داخل را بمنظور کاهش ارزبری محسوس راه اندازی نماید.

منبع: