گزارش زیپو كالا معاش كارگران كجای برنامه دولت است؟

زیپو كالا: معاش كارگران یكی از مهم ترین مسائل این روزهای كشور است با این وجود مزد یك كارگر در حالی ۲.۸ میلیون تومان است كه برمبنای آمار، نرخ اقلام خوراكی و خدمات طی یك ماه با رشد مواجه بوده اند.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، وضعیت معاش کارگران یکی از دغدغه های مهم کشور است برای اینکه جامعه کارگری یک جمعیت ۱۴ میلیونی را تشکیل می دهد که با لحاظ خانوارشان به بیش از ۴۰ میلیون نفر می رسند.
اگر قرار باشد وضعیت معیشتی این قشر را با نرخ تورم بسنجیم، باید به آخرین نرخ تورم اشاره نماییم. تورم اردیبهشت ماه ۲۹.۸ درصد اعلام شده که دامنه تغییرات نرخ تورم برای دهک های مختلف هزینه ای از ۲۸ درصد برای دهک اول (کم درآمدترین) تا ۳۱.۹ درصد برای دهک دهم (پردرآمدترین) ثبت شده است.
یعنی قشر ضعیف و متوسط جامعه در اردیبهشت ماه برای خرید و تامین مایحتاج خود با تورم بالای ۲۸ درصد مواجه بوده اند.

سبد معیشت به ۵.۵ میلیون تومان نزدیک شده است
این وضعیت تورم در کشور در حالی است که کارگران اگر تمامی آیتم های مزدی را دریافت نمایند ماهانه حول و حوش ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان (کمی بیشتر یا کمتر) دریافتی دارند که به اذعان وزیر تعاون این مبلغ فقط ۵۰ درصد از هزینه های زندگی یک فرد را پوشش می دهد. البته می دانیم که خیلی از کارگران تنها پایه مزدی را دریافت می کنند و در آخر ماه مبلغی در حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دریافتی دارند.
در اینجا هم باید تاکید شود که حتی خیلی از کارگران همین مبلغ یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را هم دریافت نمی کنند و به صورت روزمزد درآمد دارند یا اینکه در شرکت هایی مشغول به کار هستند که کارفرما با دور زدن قانون کار، مبالغی در حد یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و گاهی حتی کمتر به کارکنان پرداخت می کند.
از سویی دیگر اگر دریافتی کارگران را با حداقل هزینه ها که همان سبد معیشت ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومانی است مقایسه نماییم، متوجه سطح پایین درآمد این قشر و تفاوت فاحش هزینه و درآمدها می شویم.
البته آنطور که فرامرز توفیقی فعال کارگری می گوید: در شرایط امروز اگر سبد معیشتی بعد از کرونا را محاسبه نماییم مبلغ ۴ میلیون و۹۴۰ هزار تومان بزرگ تر و درشت تر شده و به سمت ۵.۵ میلیون تومان سوق پیدا کرده است. البته عدد ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان مورد توافق سه جانبه جامعه کارگری، کارفرما و دولت واقع شده است.
بنابراین یک سوم جمعیت کشور، در ماه مبلغی را بعنوان دستمزد دریافت می کنند که بگفته تاجیک دیگر فعال کارگری فقط خرج خورد و خوراکشان آن هم به صورت حداقلی می شود.
آمار چه می گویند؟
با استناد به آمار مرکز آمار ایران در مورد نرخ اقلام خوراکی و خدمات در اردیبهشت ماه، اگر فقط قوت غالب مردم یعنی نان و لبنیات را در نظر بگیریم به ترتیب نسبت به فرودین ماه ۶ درصد و ۰.۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۷.۴ و ۲۷.۵ درصد با افزایش قیمت مواجه بوده اند. همین طور نرخ میوه نیز در یک ماه ۵.۶ درصد تورم داشته است که نرخ این محصول نسبت به ماه مشابه سال قبل با ۱۷.۲ درصد افزایش رو به رو بوده است.
از سویی دیگر باید به یکی از مهم ترین هزینه های افراد یعنی نرخ اجاره مسکن اشاره کرد؛ نرخ مسکن در بخش اجاره در یک ماه ۲.۵ درصد رشد داشته است و البته نسبت به اردیبهشت ماه سال قبل با ۲۳.۶ درصد رشد مواجه بوده است. اهمیت این مساله در آنجایی نمود می کند که بدانیم وزارت کار هنوز تصمیمی برای برگزاری جلسه شورای عالی کار جهت بررسی حق مسکن کارگران نگرفته است و این آیتم در جدول مزدی همان ۱۰۰ هزار تومان پارینه است در صورتیکه طبق همین آمار می بینیم که نرخ اجاره در یک ماه آن هم در بازه ای از سال که زمان نقل و انتقالات نیست، با رشد مواجه بوده است.
همچنین حمل و نقل نیز که جزو هزینه های روزانه افراد است فقط در یک ماه ۸.۶ درصد و در قیاس با اردیبهشت پارینه با ۴۸.۴ درصد افزایش مواجه بوده است. این در حالیست که به سبب شیوع ویروس کرونا و ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی مردمی که دارای خودروی شخصی هستند با بهره گیری از خودروی خود رفت و آمد می کنند اما قشر کم درآمد جامعه حتی در این شرایط برای عبور و مرور باید از حمل و نقل عمومی استفاده کنند اما می بینیم که در یک ماه چقدر نرخ این خدمت افزایش داشته است.
در بخش بهداشت و درمان نیز شاهد رشد تورم بوده ایم به شکلی که نرخ تورم این بخش در اردیبهشت نسبت به فروردین ۲.۹ درصد و نسبت به اردیبهشت پارینه ۲۱.۹ درصد بوده است. (در جدول زیر برآورد کاملی از تغییرات نرخ اقلام خوراکی و خدمات در اردیبهشت ارائه شده است.)

منبع: