رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و عمان اعلام كرد ایجاد روابط پنج میلیارد دلاری بین ایران و عمان در دستور كار دو كشور

به گزارش زیپو كالا ایسنا/مركزی رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و عمان اظهار داشت: دولتمردان دو كشور ایران و عمان برنامه ریزی برای سه سال آینده انجام داده اند تا بتوانند حجم روابط را به ۵ میلیارد دلار برسانند.
محسن ضرابی، امروز دوشنبه در همایش معرفی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری عمان كه در اتاق بازرگانی اراك برگزار شد، اظهار نمود: عمان با پنج میلیون نفر جمعیت كه شامل ۵۱ درصد عمانی و ۴۹ درصد اتباع خارجی است، تورم ۴ درصد و نرخ پول ثابت داشته و از پیش از انقلاب تا به امروز در كوشش برای نگهداری سطح مطلوب روابط سیاسی با ایران بوده است.
رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و عمان خاطرنشان كرد: عمان بعنوان یك كشور كه از قبل از پیروزی انقلاب با ایران روابط سیاسی خوبی داشته، در تمام بحران ها در كنار دولت و ملت ایران بوده است.
وی اضافه كرد: حجم روابط اقتصادی ایران و عمان متاسفانه در سالیان گذشته در حد خوبی نبوده و از سال ۸۵ تا ۹۲ حجم روابط بین ۱۹۰ تا ۲۲۰ میلیون دلار بوده است.
ضرابی با اشاره به اینكه در سال ۹۲ اتاق مشترك ایران و عمان به وجود آمد، افزود: این اتاق در زمینه كوشش برای ایجاد زیرساخت ها و رفع و شناسایی موانع و مشكلات اقدام نمود و توانست گامی در جهت بهبود این روابط بردارد.
وی افزود: در سال ۹۲ مجموع صادرات ایران به عمان ۱۴۶ میلیون دلار و حجم روابط ۲۲۱ میلیون دلار بوده و پارسال باوجود تحریم های خصمانه آمریكا حجم صادرات به ۷۶۸ میلیون دلار و حجم روابط به یك میلیارد و ۱۶۸ میلیون دلار افزایش پیدا كرد كه این آمار نشان از یك رشد ۵ برابری ظرف ۵ سال حكایت دارد.
رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و عمان تصریح كرد: میزان واردات كالا به عمان در سال ۲۰۱۸ برابر با ۲۰ میلیارد دلار بوده كه سهم ما از این واردات در سال۹۲ هفت دهم درصد بوده و پارسال به ۳.۶ درصد رسیده است.
ضرابی بیان كرد: در نتیجه با عنایت به ظرفیت هایی كه ایران دارد امكان افزایش این حجم به ۱۰ درصد وجود دارد. دولتمردان دو كشور برنامه ریزی برای سه سال آینده انجام داده اند تا بتوان حجم روابط را به ۵ میلیارد دلار رساند.
وی اضافه كرد: استان مركزی یك استان صنعتی است و ظرفیت زیادی برای صادرات كالا به عمان دارد، از طرفی عمان هم پایگاه خوبی برای صادرات مجدد كالاهای ماست به طوریكه می توان از قراردادهایی كه كشور عمان با ۱۵ كشور عربی وآفریقایی، سنگاپور، آمریكا و ۴ كشور اروپایی دارد استفاده نماییم تا كالاهای ما با گمرك صفر صادر شوند.
رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و عمان با اشاره به هدف حضور اتاق مشترك در استان مركزی اظهار داشت: ترسیم یك تصویر روشن و درست از كشور عمان برای فعالین اقتصادی استان همچون اهداف این حضور است، همینطور امكان ثبت شركت برای ایرانیان در عمان با مراحل آسان وجود دارد و دریافت ویزا از فرودگاه مسقط عمان و سایر مبادی این كشورها با هزینه كم صورت می گیرد.
ضرابی بیان كرد: بناست خط هوایی مستقیم ایران به مسقط تا آخر سال افزایش چشمگیر داشته باشد، همینطور خط مستقیم دریایی هم به عمان از بنادر مختلف ایران به شناص، سویق و صحار برقرار است كه توسعه این خطوط هم جزو برنامه های اولویت دار اتاق مشترك ایران و عمان است.
وی اضافه كرد: هر زیرساختی كه فعالان اقتصادی برای صادرات به عمان، صادرات مجدد از راه عمان و واردات كالا از راه عمان نیاز داشته باشند هم اكنون وجود دارد.