پس از گذشت ۱۲۷ روز؛ پیك مصرف برق به زیر ۴۰ هزار مگاوات بازگشت

به گزارش زیپو كالا هم زمان با كاهش دما در اقصی نقاط كشور پیك مصرف برق هم اواخر هفته گذشته بعد از ۱۲۷ روز به كمتر از چهل هزار مگاوات رسید.
به گزارش زیپو كالا به نقل از وزارت نیرو، از ۱۵ اردیبهشت ماه بود كه پیك مصرف وارد محدوده ۴۰ هزار مگاوات شد و مصرف برق به آرامی روند صعودی گرفت؛ این افزایش مصرف برق تیرماه امسال به اوج خود رسید و در روز پایانی این ماه ركورد مصرف برق ایران با ثبت رقم ۵۷ هزار و ۶۸۱ مگاوات شكسته شد، ولی با وجود این، پیك تابستان امسال بدون خاموشی سپری شد. سال قبل در چنین روزهایی حدود هشت هزار مگاوات كمبود تولید برای تابستان امسال پیش بینی شده بود و بر مبنای برنامه ریزی انجام شده مقرر شده بود تا پنج هزار مگاوات از این كمبود با افزایش واحدهای تولیدی و به مدار آمدن نیروگاه های جدید و سه هزار مگاوات باقی مانده هم با اجرای ۱۱ برنامه مدیریت مصرف در سراسر كشور عملیاتی گردد تا بتوانیم پیك تابستان ۹۸ را با خاموشی صفر به انتها برسانیم. نگاهی به برنامه های صنعت برق در خلال یك سال اخیر برای عبور موفق از پیك تابستان ۹۸ نشان داده است كه صنعت برق در این مدت با بهره برداری از ۱۵ نیروگاه جدید در ۱۲ استان كشور توانست به ركورد سه هزار و ۲۵۰ مگاواتی افزایش تولید در طول یك سال نائل شود كه این اتفاق در سالیان اخیر بی سابقه بوده است. همینطور در این مدت با رفع موانع تولید و نوآوری در سیستم نیروگاه های موجود حدود ۵۷۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق كشور افزوده شده است. بر این اساس، حدود سه هزار و ۸۰۰ مگاوات از هدف گذاری پنج هزار مگاواتی افزایش تولید پیك ۹۸ از این طریق محقق شده است و مابقی كمبود در این بخش توسط نیروگاه های برق آبی بخصوص واحدهای استان خوزستان جبران شده است.

صرفه جویی ۳۸۷۴ مگاواتی مصرف برق در كشور
بر مبنای پیش بینی صورت گرفته مقرر شده بود تا با اعمال ۱۱ برنامه مدیریت مصرف حدود سه مگاوات در مصرف برق صرفه جویی شود؛ ولی همكاری بسیار مناسب تمامی مشتركان باعث شد تا در تابستان امسال به ركورد سه هزار و ۸۷۴ مگاوات پیك سایی هم دست پیدا نماییم. این مهم از راه جابجایی بار صنایع بزرگ و پمپ های كشاورزی، نصب كنتور هوشمند، اصلاح تعداد زیادی از كولرهای گازی، اصلاح تعرفه پرمصرف ها، تغییر ساعات كار ادارات و… محقق شد. البته مدیریت مصرف و جابجایی ساعت بار صنایع نه تنها وقفه ای در بخش تولید ایجاد نكرده بلكه امسال شاهد افزایش مصرف انرژی در این بخش هم بوده ایم به طوری مصرف برق بخش صنعت نسبت به سال قبل ۱۵۰ كیلووات ساعت انرژی افزایش پیدا كرده است. در این میان اگر در تابستان امسال صرفه جویی سه هزار و ۸۷۴ مگاواتی محقق نشده بود بایستی برای تامین این میزان برق حدود پنج هزار و ۳۵۰ مگاوات نیروگاه جدید نصب می كردیم كه ساخت این تعداد واحد نیازمند سرمایه گذاری ۳.۷ میلیارد یورویی بود.

رشد یك درصدی پیك مصرف برق در كشور/ ركورد صادرات برق شكسته شد

در خلال ۱۰ سال اخیر رشد بار پیك كشور حدود ۵.۲۲ درصد بوده است اما در تابستان سال جاری بدون اعمال خاموشی و افزایش مصرف برق در بخش صنایع رشد اوج بار تنها حدود یك درصد بوده است. همینطور به جهت امكانات فراهم شده و بارش های مناسب سال آبی جاری توانسته ایم تعهدات صادرات انرژی به همسایگان خویش را هم انجام بدهیم. بطوریكه در بازه زمانی اول خرداد تا ۲۰ مردادماه حدود ۲.۳ میلیارد كیلووات ساعت انرژی صادرات برق داشته ایم كه این میزان بیشترین مقدار صادرات در سال های اخیر بوده است.