خرج سیل دلاری شد

زیپو كالا: از خسارت ۳۸ هزار میلیارد تومانی سیل در ابتدای سال جاری، سرانجام سهمی هم به ذخایر ارزی رسید و باید فعلاً ۵، ۰۰۰ میلیارد تومان آن از محل صندوق توسعه ملی تأمین شود كه مجوز این برداشت نیز صادر گردیده است.

به گزارش زیپو كالا به نقل از ایسنا، اعلام تازه مسئولان دولتی از این حكایت دارد كه مقام معظم رهبری با برداشت ارزی از صندوق توسعه ملی معادل مبلغ ۵، ۰۰۰ میلیارد تومان موافقت كرده اند و در دستور كار قرار خواهد گرفت.

با حادثه سیل در ابتدای سال جاری و خسارات سنگینی كه به چند استان وارد شد، برآوردهای انجام شده از این حكایت داشت كه حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان با خود خسارت به دنبال داشته است.

پیش از اینكه حجم خسارات وارده، نهایی شود سوژه تأمین منابع لازم برای جبران لطمه های وارده مطرح بود و یكی از محل های موردنظر برداشت از ذخایر صندوق توسعه ملی عنوان شد؛ به شكلی كه رئیس جمهوری طی نامه ای درخواست برداشت دو میلیارد دلاری را بیان كرد و مقام معظم رهبری شرایطی را برای تأمین منابع به منظور جبران خسارت سیل تعیین كرده بودند.

رهبر تاكید داشتند كه دولت باید در مرحله اول از محل بودجه و تسهیلات بانكی و بیمه ای پرداخت ها را انجام داده و اگر راهی باقی نماند، منابع صندوق توسعه ملی را هدف قرار دهند.

آنچه مدتی بعد دولت اعلام كرد، نشان از این داشت كه از خسارت ۳۸ هزار میلیارد تومانی منابع حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان آنرا پیش بینی كرده و ۱۲ هزار میلیارد تومان بلاتكلیف باقی مانده است؛ بر این اساس قرار شد ۲۳ هزار میلیارد تومان از محل اعتبارات بودجه ای و ۳، ۰۰۰ میلیارد تومان دیگر در چارچوب تسهیلات بانكی پرداخت گردد.

اما ۱۲ هزار میلیارد تومان دیگر وضعیت مشخصی نداشت كه بسیار محتمل بود دولت روی صندوق توسعه ملی حساب كرده باشد و این اتفاق نیز در فاصله كوتاه افتاد و مجوز برداشت ۵، ۰۰۰ میلیارد تومان دیگر از طرف رهبر از محل صندوق توسعه ملی صادر گردیده است.

بر این اساس احتمالاً بزودی معادل دلاری این ۵، ۰۰۰ میلیارد تومان از صندوق برداشت خواهد شد كه البته به صورت تسهیلات خواهد بود و باید بین دولت و صندوق توافقاتی در ارتباط با نحوه بازپرداخت و سودی كه به این تسهیلات اختصاص پیدا خواهد كرد، صورت گیرد.

منبع: