كدام كشور در توسعه شبكه ۵G پیشگام است؟

زیپو كالا: تازه ترین آمارها و گزارش های انتشار یافته از آن حكایت می كند كه چین در توسعه زیرساخت های مربوط به شبكه اینترنت ۵G و استانداردهای آن پیشگام است.

به گزارش زیپو كالا به نقل از ایسنا، كشورهای بسیاری در سراسر جهان همچون ایالات متحده آمریكا، كانادا، استرالیا، چین، كره جنوبی، ژاپن و خیلی از كشورهای اروپایی و غیره با همكاری بزرگترین اپراتورهای جهان در حال برقراری نسل پنجم اینترنت همراه ۵G هستند و در این زمینه فعالیت های گسترده ای را انجام داده اند.

بسیاری از بزرگترین شركت های مخابراتی و اپراتورهای فعال در جهان نظیر نوكیا، اریكسون، هواوی، ال جی، اسپرینت و غیره به شدت در حال رقابت جهت راه اندازی اولین شبكه اتصال به اینترنت نسل پنجم ۵G هستند. نسل پنجم شبكه تلفن همراه ۵G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است كه سپس نسل چهارم شبكه تلفن همراه فعلی نمایش میگردد.

با توجه به اینكه این روزها كشورها و شركت های مخابراتی متعددی در كوشش برای نمایش نسل پنجم اینترنت همراه هستند، شبكه ۵G تبدیل به یك سوژه داغ در جهان شده است تا غول های تكنولوژی در شرق و غرب دنیا به تقابل و رقابت تنگاتنگی با یكدیگر بپردازند و قدرت و تلاش خودرا در این عرصه به رخ یكدیگر بكشند.

اما همانطور كه پیشتر هم پیش بینی شده بود، كارشناسان فعال در حوزه فناوری اخیرا اعلام و برآورد كرده اند كه چین در راه اندازی زیرساخت های لازم برای توسعه نسل پنجم اینترنت بسیار جلوتر از سایر رقبای خود حتی ایالات متحده آمریكا قرار گرفته و همچنان به پیشتازی در این عرصه ادامه می دهد.

بر اساس آمارهایی كه از این خصوص منتشر و نمایش شده است، چین تابحال ۲۱ استاندارد و پروتكل مربوط به توسعه و استفاده از اینترنت ۵G، ایالات متحده آمریكا ۹ استاندارد، اتحادیه اروپا ۱۴ استاندارد، ژاپن چهار استاندارد و كره جنوبی باز دو استاندارد و پروتكل مربوط به شبكه نسل پنجم اینترنت همراه را توسعه داده است.

این تلاش ها شامل كوشش برای ساخت و راه اندازی ایستگاه های اینترنت ۵G، توسعه و تولید گوشیهای ۵G و تنظیم مقررات و استانداردهای مربوط به آن و ساخت میكروچیپ هایی كه از فناوری ۵G پشتیبانی می كند باز میگردد.

البته برخی دیگر از تحلیلگران بر این باورند كه با عنایت به میزبانی ایالات متحده آمریكا از بزرگترین غول های تكنولوژی فعال در زمینه تراشه سازی نظیر كوالكام و اینتل، پیش بینی میگردد چین در آینده اندكی از بزرگترین رقیب خود یعنی آمریكا عقب بیفتد.

فناوری شبكه نسل پنجم اینترنت ۵G همانطور كه پیشتر باز برآورد شده بود، یكی از پنج فناوری و تكنولوژی بزرگی خواهد بود كه جهان را متحول خواهدنمود. این فناوری سرعت و كیفیت بسیار بالای انتقال اطلاعات موردنظر كاربران را فراهم خواهدنمود و بنا بر این باز گفته میگردد از استقبال و محبوبیت بی نظیری برخوردار خواهد شد.