تجارت

با وجود تحریم ها صادرات فولاد ایران ثابت ماند

دی ۱۸, ۱۳۹۷

به گزارش زیپو کالا مدیرعامل گروه مشاوره AASIM اعلام نمود صادرات فولاد ایران با وجود تحریم ها در ۹ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ ثابت مانده است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، پلاتس به نقل از محسن پروان، مدیرعامل گروه مشاوره AASIM نوشت: صادرات فولاد ایران برای کل سال امکان دارد با رکورد بیشتر از ۹ میلیون تن سال قبل برابر باشد چونکه روابط با شرکای تجاری فولاد به خصوص در خاورمیانه، روسیه، چین و اتحادیه اروپا همچنان پایدار مانده است.

پروان هفته گذشته در مصاحبه ای در لندن اظهار داشت: ایران تابحال ۶ میلیون تن فولاد در سال ۱۳۹۷ صادر کرده که مشابه رکورد سال قبل است. حداقل نیمی از این صادرات، محصولات نیمه نهایی مانند شمش و اسلب بوده اند.

وی اظهار نمود: شمش فولادی به مشتریانی در عمان عرضه شده در حالیکه فولاد ایران در قطر، عراق، امارات متحده عربی و کشورهای مشترک المنافع همچون اوکراین و قزاقستان مشتری دارد. میزان اندکی هم به اتحادیه اروپا به خصوص آلمان، اسپانیا و ایتالیا فروخته شده است.

بر اساس گزارش پلاتس، افت ارزش ریال، فولاد ایران را در بازارهای جهانی رقابتی کرده و به رونق صادرات محصولات نهایی فولادی در ماه های اخیر کمک کرده است.

طبق جدیدترین آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، صادرات محصولات فولاد در هشت ماه نخست امسال به ۵.۲۷۳ میلیون تن بالغ شد که شامل ۱.۹۲ میلیون تن محصولات نهایی بود که بر اساس سالانه ۱۰۴ درصد رشد داشت و همینطور شامل ۳.۳۳۵ میلیون تن محصولات نیمه نهایی بود که در مقایسه با حدود ۵.۱۶۵ میلیون تن در مدت مشابه سال گذشته، ۲۱ درصد کاهش داشت.