تجارت

ماه شمار شدن سود بانک ها برای بورس پول نمی گردد

دی ۱۴, ۱۳۹۷

زیپو کالا: یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به ماه شمار شدن سود سپرده های کوتاه مدت بانکی، اظهار داشت: این تصمیم فقط هزینه بانک ها را می کاهد و سبب روانه شدن سرمایه ها به سمت بورس نمی گردد.

عبدالحسین رضوی امیری در گفت وگو با ایسنا، درباره پرداخت سود ماه شمار به جای روزشمار برای حساب های کوتاه مدت بانکی که بتازگی توسط بانک مرکزی به بانک ها ابلاغ گردیده و تاثیر آن بر معاملات بازار سرمایه، اظهار داشت: این تصمیم فقط به خاطر بانک هاست تا هزینه کمتری پرداخت کنند و منابع بیشتری داشته باشند که بتوانند تسهیلات بیشتری به صنایع و متقاضیان دیگر همچون بخش مسکن پرداخت کنند. از آنجاکه حجم این سپرده ها زیاد است، کاهش سود سپرده ها می تواند عدد بزرگی باشد و هزینه بانک ها را کاهش زیادی دهد.

وی در پاسخ به اینکه آیا سپرده گذاران کوتاه مدت با این بخشنامه سرمایه خودرا از بانک ها خارج می کنند و آیا در صورت خروج این منابع می تواند راهی بازار سرمایه شود؟ اظهار داشت: باتوجه به اینکه کسانی که سپرده کوتاه مدت و جاری دارند افرادی هستند که با پول خود روزانه کار می کنند و از بانک بعنوان صندوق مبادلات باز استفاده می نمایند اساسا نمی توانند این وجوه را خارج کنند و حداقل خروجی پول از بانک ها را خواهیم داشت؛ بااینکه امکان دارد اثر روانی داشته باشد و سایر بازارها را متاثر کند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: مشکل بازار سرمایه و بورس جای دیگری است و نیاز به بازبینی کلی در نحوه انجام معاملات دارد. معاملات باید به سمتی حرکت نماید که مانند همه دنیا از حالت نوسان گیریِ صرف، آن هم نوسان گیری بزرگ بیرون رود و به سمت خرید سهام برای بلندمدت و میان مدت حرکت نماید.

رضوی امیری توضیح داد: جدا از ریسک پذیری بازار سرمایه و ریسک های سیاسی حاکم بر جامعه، شاهد می باشیم تا شاخص بورس حرکت افزایشی و منطقی خودرا شروع می کند و می خواهد قسمتی از تورم موجود در جامعه را جبران کند که اعتماد مردم جذب شود بلافاصله حرکت غیر منطقی نوسان گیران بزرگ حقوقی و صندوق ها با عرضه آبشاری سهام اتفاق می افتد و شاخص کاهشی میگردد و این روند ادامه می یابد تا زمانی که باردیگر سپس این کاهش ها دوباره خریدها آغاز و سپس چندی پیش از مجامع آنها فروش سهام آغاز شود و این روند سال هاست که ادامه دارد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: باید با تدوین مقررات جدید و نظارت بر اجرای آنها که از وظایف سازمان بورس است به داد بازار سرمایه و سهام داران حقیقی رسید و اهتمام کرد تا اعتماد دائمی مردم را بابت سرمایه گذاری در بورس به دست آورد.

رضوی امیری اظهار نمود: در صنایع می بینیم که با افزایش قیمت ارز و احداث تورم ناشی از آن، قیمت مواد و دستمزد بالا می رود و طبیعی است که قیمت تمام شده محصولات بالا رود اما هم زمان با این افزایش ها قیمت فروش محصولات بالا نرفته یا مجوز لازم برای این افزایش را نگرفته است و اگر موفق به دریافت شوند با فاصله زمانی بسیار زیادی اتفاق می افتد. این هم معضل دیگری است و مانع از تداوم سوددهی مناسب واحدهای صنعتی و به تبع آن کاهش ارزش سهام میگردد.

وی افزود: ارزش ذاتی و جایگزینی خیلی از واحدهای صنعتی و تولیدی بسیار بیشتر از ارزش روز سهام آنهاست که این معضل باز با آزاد کردن فشار مالیاتی شرکت ها برای ارزیابی مجدد دارایی های ثابت خویش برطرف شود.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، شورای پول و اعتبار در هزار و دویست و شصت و دومین جلسه خود در ۲۰ آذرماه سال جاری تصویب کرد که معیار پرداخت سود سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی از روزشمار به ماه شمار تغییر یابد؛ به گونه ای که حداقل مانده حساب در ماه مبنای محاسبه سود سپرده های مزبور باشد. در این نشست، همین طور مقرر شد که یک ماه سپس تاریخ ابلاغ مصوبه و تمهید مقدمات و زیرساخت های لازم در شبکه بانکی کشور، طی آن مقطع زمانی، مراتب در بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی به اجرا درآید.