افزایش ۳۰ درصدی تولید محصولات باغی با بهره گیری از نهال گواهی شده

به گزارش زیپو کالا، معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد: استفاده از نهال گواهی شده هم زمان با تقویت اقدامات ترویجی، آموزشی و دانش افزایی باغداران سبب افزایش ۳۰ درصدی تولید می شود.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، محمدمهدی برومندی، معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: یکی ارکان اساسی در باغداری برای تولید تجاری میوه استفاده از نهال مرغوب، سالم قوی و مطمئن است که رسیدن به این هدف بزرگ نیازمند فرهنگ سازی است.
وی با تأکید بر این مساله که استفاده از نهال سالم، با اصالت و استاندار می تواند زمینه راندمان باغات و افزایش بیش از ۳۰ درصدی تولید را در پی داشته باشد، اضافه کرد: برای دستیابی به اهداف طرح های ارتقای باغات درجه سه و دو به باغات درجه یک و مدرن و همین طور راه اندازی باغات جدید و برای رفع نقایصی نظیر عملکرد پایین، عدم کشت ارقام مناسب با نیاز فعلی بازار، تولید محصول با ضایعات زیاد (میوه های بدون کیفیت)، دوره بلوغ رویشی طولانی (۳ تا ۵ سال) تولید نهال گواهی شده در دستور کار این معاونت قرار دارد.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: سال قبل ظرفیت تولید ۶.۵ میلیون نهال گواهی شده در کشور وجود داشت که بنا به تقاضای بازار و عدم آشنایی باغداران با مزایای این نهال، تنها ۶۵۰ هزار نهال گواهی شده با لیبل آبی تولید و توزیع شده است.
برومندی با اشاره به این که نهال گواهی شده برای رفع کاستی های باغداری کشور با بکارگیری روش های فناوری شده تولید می شود، اضافه کرد: در تولید این نوع نهال، سالم سازی و اصالت ژنتیکی از اهمیت بالایی برخوردارست که توسط زنجیره تولید نهال گواهی شده زیر نظر مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال به انجام می رسد.
وی افزود: به همین دلیل علاوه بر توجه به گسترش زیرساخت ها، افزایش و تنوع بخشی به تولید این نوع نهال، توجه به آموزش و ترویج مزیت های آن در سطوح مختلف بهره مندی از مزایای نهال گواهی شده را امکان پذیر می سازد.
برومندی اشاره کرد: در این جهت با راهبری و حمایت معاونت امور باغبانی زیرساخت های لازم در کشور توسط بخش خصوصی مورد سرمایه گذاری قرار گرفته و اکنون ۱۴ باغ مادری و ۷۰ مرکز کشت بافت و با همکاری نهالستان های پیشرو حلقه های زنجیره تولید نهال گواهی شده را ایجاد کرده اند.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی همین طور افزود: سال قبل کل نهال تولید شده در نهالستان های مجوز دار بصورت خود اظهاری ۶۸ میلیون اصله با لیبل سفید بوده است. خوشبختانه با همکاریهای نزدیک مؤسسه آموزش و ترویج، مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی، پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، سازمان حفظ نباتات، صندوق پشتیبانی از توسعه نهال و با محوریت معاونت امور باغبانی برنامه ها، راه حل ها و اقداماتی در راستای افزایش آگاهی های فنی باغداران و کشاورزان درحال پیگیری است.
وی تصریح کرد: در این خصوص طی برنامه ۵ ساله هفتم مقرر می باشد تولید ۷۰ میلیون نهال گواهی شده در کشور عملیاتی شود. در این رابطه حمایت مالی از باغات مادری و تامین یارانه نهال به میزان کافی و به هنگام می تواند به پایداری و توسعه باغات مادری منجر شود.
برومندی عنوان کرد: سال قبل با هدف افزایش ضریب نفوذ نهال گواهی شده بین بهره برداران کشور ارتقای دانش فنی مدیران، کارشناسان و مروجان کشور در حوزه نهال (برگزاری نشست های تخصصی – توجیهی غیرحضوری ویژه عوامل، اجرائی بازدید ترویجی از باغات مادری) اطلاع رسانی و آگاهی بخشی عمومی (تولید و پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی و برگزاری دوره های آموزشی – مهارتی برای باغداران)، ایجاد کانون های تخصصی توسعه و ترویج نهال گواهی شده، دانش افزایی، ارتقا و ترمیم مهارت باغداران در قالب برنامه «اقدام سریع برای ترویج نهال گواهی شده» اجرا شد که مورد استقبال کم نظیر مخاطبان و تولید کنندگان قرار گرفت و اثرات مثبت و بیش از انتظار در در پی داشت.

منبع: