۱۰۰۰ روز با دولت مردمی؛ تأمین مالی سخت و هوشمندانه دولت سیزدهم برای واردات واکسن

زیپو کالا: به گزارش زیپو کالا، تأمین مالی واردات واکسن نشان می دهد، دولت بشدت هوشمندانه رفتار کرده و خریداری واکسن تنها از کشورهای چین و روسیه نبوده است.
به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، دولت سیزدهم در شرایطی اقدامات اجرایی کشور را از دولت دوازدهم در اختیار گرفت که وضعیت کرونا همچنان خطرناک بود و ترس زیادی در دل مردم برای آغاز موج های جدید وجود داشت. آمار کشته شدگان کرونا به بالای ۴۹۰ نفر رسیده بود و موج وحشت جامعه را فراگرفته بود در هر روز تعداد بالایی به کرونا مبتلا می شدند و در هر روز بیشتر از ۴۱ هزار نفر بر جمعیت کرونایی کشور افزوده می شد. در زمان تحویل دولت سیزدهم تنها ۱۸ میلیون نفر واکسن زده بودند و بیشتر از ۶۰ میلیون نفر از جمعیت ایران هنوز واکسنی را دریافت نکرده بودند. در آن زمان تبلیغات وسیعی ضد دولت و نظام شکل گرفته بود و دولت را مخالف واردات واکسن معرفی کرده بودند اما دولت سیزدهم توانست به فاصله کوتاهی تأمین مالی برای واردات واکسن را شروع کرده و در این امر موفقیت های زیادی را کسب کند. بعضی از ایرانی ها در دولت دوازدهم برای تزریق به کشورهای همسایه شامل ارمنستان و ترکیه رفته تا بتوانند واکسن باکیفیت تزریق کنند و این چالش برای دولت سیزدهم آن هم در شروع فعالیتش خیلی سخت و سنگین بود. جایگاه شهید امیرعبداللهیان برای دیپلماسی وزیر امور خارجه در واردات واکسن نقش بسزایی داشته و توانست کشورهای مختلف شامل چین و روسیه را قانع کند تا به ایران واکسن های بیشتری ارسال شود. تأمین مالی برای واردات مسکن در دولت به خوبی انجام شد و سنگین ترین محموله ورود واکسن به میزان ۱۰ میلیون دوز در دولت شهید انجام شد. دولت رئیسی توانست تنها در یک محموله واردات بیشتر از نیمی از محموله ها را نسبت به دولت قبل وارد کند که قابل تأمل است، پیش از دولت سیزدهم تنها ۱۸ میلیون واکسن وارد شده بود اما در دولت رئیسی تنها در یک قدم ۱۰ میلیون واکسن وارد شد. انتقال پول در زمان تحریم خیلی سخت و نفس گیر بوده اما دولت سیزدهم تنها در عرض چند ماه توانست با تشکیل کانال های مختلف هم فروش نفت را بیشتر کند و هم انتقال پول برای خرید واکسن را به خوبی انجام دهد و ۱۶۲ میلیون واکسن را وارد کند. ۲۸ میلیون دُز واکسن اهدایی اقدامات خیره کننده امیرعبداللهیان سبب شد که ایران واکسن های اهدایی چند برابری را هم کسب کند، واکسن های وارداتی اهدایی هم شامل ۵۰ هزار اسپوتنیک اهدایی صربستان، هشت میلیون و ۴۶ هزار و ۷۹۶ هزار دز سینوفارم اهدایی، ۱۹ میلیون و ۵۵۱ هزار و ۲۳۰ دز واکسن آسترازنکا و یک میلیون دز بهارات اهدایی بوده است که مجموع این واکسن های اهدایی ۲۸ میلیون و ۶۴۸ هزار و ۲۶ دز بوده است. آمار واکسن های خریداری شده در دوران کرونا
براساس آمارهای سازمان غذا و دارو، آمار واکسن های خریداری شده به تفکیک (دز) شامل ۹۶۳ هزار دز آسترازنکا کوبل دارو، چهار میلیون و ۴۱ هزار و ۲۰۰ دز واکسن اسپوتنیک، ۱۱۲ میلیون دز سینوفارم هلال، ۳ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۸۰۰ دز آسترازنکا کوواکس، ۱۲۵ هزار واکسن بهارات، ۱۰ میلیون و ۱۲ هزار و ۱۰۲ دز واکسن سینوفارم امارات، ۳ میلیون و ۳۴۵ هزار و ۶۰۰ دز سینوفارم کوواکس که جمع این واکسن ها ۱۳۴ میلیون و ۱۱۵ هزار و ۷۰۲ دز واکسن وارداتی است.
تحلیل واردات واکسن نشان می دهد، دولت بشدت هوشمندانه رفتار کرده و خریداری واکسن تنها از کشورهای چین و روسیه نبوده است. دولت سیزدهم توانسته از کشورهای هند، روسیه، امارات، صربستان، انگلستان واکسن وارد کند و این امر نیاز به ایجاد کانال های پولی – مالی مختلف بوده و دولت سیزدهم در این امر بسیار موفقیت آمیز عمل کرده است.
یکی از خسارت های برجام، شناسایی راه های دور زدن تحریم توسط آمریکا بوده و به همین علت واردات واکسن به تأخیر افتاده بود اما با اقدامات سریع دولت سیزدهم در ایجاد کانال های جدید فروش نفت و تأمین مالی برای واکسن، مشکل واردات واکسن به صورت معجزه آسایی حل شد.

منبع: